Má vysoký výkon, slušnou výbavu a líbivý design. To nemůže dopadnout špatně. Nebo?

Nedávno jsem tady měl oblíbený český hatchback – Škodu Fabii v poslední čtvrté generaci. Jezdilo se s ní fajn. Normální příjemné auto, které je na svou kategorii překvapivě praktické, poměrně komfortní a dobře vybavené. S motorem 1.0 TSI na ní však nebylo nic zajímavého. To se ale možná mění s vrcholnou motorizací 1.5 TSI, která je na papíře solidně rychlým hatchbackem. A právě tu si dnes otestujeme.

V nové barvě Phoenix Orange ji nepřehlédnete, ale taky za ni zaplatíte

Vypadá stejně jako dříve testované provedení 1.0 TSI. Výrazné lakování barvou Phoenix Orange (18 600 Kč) a 17 palcová kola Procyon (22 000 Kč) znamenají, že se za vámi leckdo otočí. Takto nakonfigurovaná Fabia doslova září a zaznamenal jsem samé pozitivní ohlasy. Vypadá dravě a zároveň nepůsobí jako levný hatchback. A taky, že to žádný levný hatchback není. S motorem 1.5 TSI a převodovkou DSG startuje na 489 900 Kč. Stačí si připlatit pár věcí – kola, barvu, trochu výbavy, a okamžitě jste na částce přesahující 600 000 Kč. Na druhou stranu, Hyundai i20 a Ford Fiesta ve vrcholných výbavách lze dostat na úplně stejné částky. Vysoká cenovka tedy není chybou Škodovky, ale dnešní doby. Časy, kdy jste si koupili našlapaný hatchback za 400 000 Kč, už jsou bohužel pryč. Zmínění konkurenti však mají výhodu, že nabízí i výkonnější sportovní verze – i20 N a Fiesta ST. Ty obyčejné však výkonu 1.5 TSI zdaleka nedosahují.

Interiér Fabie je útulný a žádné výraznější chyby nemá

Volejte sláva a tři dny se radujte! Fabia má analogové ovládání klimatizace za pomocí mechanických ovladačů! Nejsou tu žádné lišty na dotykové obrazovce, které se například v Octavii neustále zasekávají a nebo vůbec nenačítají. Jakou přednost si Fabia z Octavie naopak nevzala, je volič převodovky. Zatímco v nové Octavii je hezky malý ovladač, ve Fabii je retro „klacek“, který překáží přihrádce na telefon před ním. Prostoru na danou kategorii poskytuje dostatek ve všech směrech, dokonce i na zadních sedadlech. Kufr má slušný objem 380 litrů. Skvělá jsou sedadla, ve kterých se dá snadno najít dobrá pozice pro řízení.  Získal si mě i dvouramenný volant, který usnadňuje používání. Exkluzivně vypadá dekor naproti spolujezdce, který se skládá z designové lišty a látky. Samozřejmě tvrdé plasty ve dveřích a na jiných místech najdete, ale celkový výsledek je velice dobrý a předčí očekávání.

Z Fabie je konečně dospělé auto, které se nezalekne ani dlouhých tras

Podvozek je ideálním kompromisem. Nepatří mezi ty nejkomfortnější v kategorii, ale ani mezi ty nejtužší. Nerovnosti žehlí solidně, a že občas propustí nějaký ten ráz na ostřejší příčné nerovnosti, to mu odpustím. Generačně se zlepšilo i odhlučnění. Nemůžu si však pomoct a budu srovnávat se Scalou, která je jen o trochu dražší. Ta mi totiž připadá o kousek pohodlnější i tišší. Navíc je v ní více místa a má objemnější kufr (467 litrů). Celkově se s novou Fabií IV jezdí velice příjemně. Celý týden mi dělala společnost, aniž by mě něčím štvala, a to se moc často nestává. Čtyřválec 1.5 TSI umí odpojovat dva válce a chlubí se velice slušnou spotřebou. Po týdnu palubní počítač ukazoval hodnotu 6.7 litru. A to jsem motor často využíval na plno. Reálně se budete pohybovat lehce nad 5 litry. Motor má krásně kultivovaný chod. Při volnoběhu prakticky nepoznáte, jestli máte nastartováno. Čím dál méně výtek mívám i k převodovkám DSG, které s postupem času řadí chytřeji a méně cukají. Po Kodiaqu RS mi však přišly ospalé reakce na pádla pod volantem. V dnešní době vítám i řízení. To není hyperaktivní a přehnaně strmé okolo středu jako tomu bývá u moderních aut. Na dálnicích tak nemusíte neustále korigovat směr jako například u Octavie čtvrté generace. Navíc má dobře nastavený odpor.

Není to hot-hatch, ale na okresce jde o sakra dobrý hatchback

Sice to není žádné RS a dokonce ani Monte Carlo či Sportline, ale i tak je dynamika úctyhodná, a to úplně všude. Pojďme srovnávat. Druhá generace Fabie ve verzi RS (1.4 TSI, 179 koní, 249 Nm, DSG, 1250 kg) zrychlila z 0 na 100 km/h za 7.3 sekundy a zvládla 224 km/h. VW Golf V GTI (2.0 TFSI, 200 koní, 281 Nm, DSG, 1420 kg) se pyšní údaji 7.2 sekundy a 235 km/h. Minimálně u druhého zmíněného auta musíme všichni uznat, že jde o hot-hatch, který byl v letech 2008-2013 velice rychlým a schopným strojem na dobývání okresek. A Fabia za ním v dynamice zaostává jen minimálně. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 7.9 sekundy a jede 225 km/h. Vsadím se s vámi, že za nimi příliš nebude zaostávat ani na okreskách. Je sice znatelně měkčí, ale s hmotností 1244 kilogramů taky lehčí. Na zakroucené silnici působí lehce a obratně. Motor je na poměry malých turbojednotek točivý a na výjezdech či rovinkách poskytuje solidní dynamiku. Příď na pohyby volantu reaguje velice ochotně a dobře vyvážený je i podvozek. Zároveň se musíte více snažit, abyste eliminovali nedotáčivost. Chce to lépe pracovat s přenosy váhy a nájezdovými rychlostmi. Díky tomu může být i dobrým učitelem pro nezkušené řidiče. Týden před Fabií jsem měl Kodiaq RS 2.0 TSI a dám ruku do ohně za to, že jsem s tímto prckem na okresce minimálně stejně rychlý. To auto mě normálně baví. Ne tím, že by šlo o nějaký hot-hatch, to rozhodně ne. Na to má příliš měkký podvozek, brzdy začnou dříve či později vadnout a stabilizace je trochu přecitlivělá. Nicméně je zábava dosahovat velice vysokých rychlostí na zakroucené silnici s autem, které k tomu nebylo vůbec stvořeno. Taky je super, že tu máme Fabii, se kterou můžete pohodlně a dlouhodobě uhánět 200 km/h po německých dálnicích. Při 180 km/h motor točí jen 3200-3300 ot./min. To ještě nedávno uměla jen prémiová auta vyšších tříd.

Není to sportovní auto, ale rychle jezdit umí, taky je úžasným společníkem na každý den

Škoda Fabia s motorem 1.5 TSI a převodovkou DSG je vážně svižné auto. Když se s ní naučíte pracovat, jednou za čas si klidně můžete užít zakroucenou okresku. Mít čerstvý řidičák a moje máma s ní jezdit do práce, jsem nadšený, že si ji můžu půjčit a prohnat po valašských silnicích. Samozřejmě to není warmhatch typu Suzuki Swift Sport. A už vůbec ne hot-hatch jako nějaký Ford Fiesta ST. Ale pokud ho seberete manželce a půjdete se projet s kámoši, dlouho na vás na konci okresek čekat nebudou. Obzvláště, pokud obujete lepší pneumatiky, dáte pořádné desky a třeba nějaké tužší uložení či pružiny. A to je velká pochvala pro auto, které nemá žádné sportovní ambice. Je to městské vozítko s nízkou spotřebou. Navíc možná poprvé v historii tu máme Fabii, se kterou můžete v pohodě cestovat rychlostmi převyšujícími 200 km/h. Škoda jen, že ve slušné výbavě nestojí málo. Ale taková je bohužel doba a s cenami aut se zbláznili úplně všichni. Týden s touto Fabií mě bavil. Vlastně víc než třeba s hybridní Octavií RS iV, dokonce i při rychlé jízdě. Nicméně je tu ještě jedna podobná Škodovka, která mě nadchla o kousek více. Scala se stejným motorem 1.5 TSI. Ta je kupodivu rychlejší ze 100 na 200 km/h, zároveň umí být o kousek komfortnější a je praktičtější. Dokonce mi přišla i o něco hbitější na předku, ale abych to potvrdil s jistotou, musel bych je mít vedle sebe. A už nestojí o tolik více. Fabia v této specifikaci si zaslouží 9 z 10 hvězdiček.

Plusy

Spotřeba a dojezd
Dynamika
Převodovka DSG
Dobrý podvozek
Praktičnost
Vzhled

Mínusy

Existuje Scala se stejným motorem
Velká páka řazení, která překáží přihrádce před ní

Parametry

Motor: 1498 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 5000-6000 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 1500-3500 ot./min.
Převodovka: 7st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1244 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 225 km/h
Spotřeba: 5-6 l/100km
Objem kufru: 380 litrů