Škoda Favorit je auto, které je mnohými bráno jako podřadný druh, popelnice na kolech, v níž je jízda ostudou. Toto platilo ještě donedávna, kdy Favorit vlastnil každý, kdo na nic jiného neměl peníze. Jenže Fakír z ničeho nic naše silnice ve velkém opustil a dnes se na něho člověk rád podívá. Je to nejdostupnější klasika, kterou opravíte izolepou, kladivem, klíčem a náhradní díly se pohybují v částkách okolo pár set korun. Něco mi šeptá do ucha, že to bude strašný krám, ale já se stejně hrozně těším. A očekávání se naplnilo.

Už jen ten legendární design od Bertoneho, který musel vařit prakticky z ničeho, se mi líbí. Úzká kola jsou z čelního pohledu odkrytá a ze všech jiných úhlů mě napadá jediné – jednoduchost. Comfort Line má navíc okrasné kryty kol, kouřová zadní světla a lak s názvem Karibská zelená. Devadesátky jsou prostě cool!

Jestli je to zvenku příjemné retro, tak se podívejte dovnitř, to je teprve paráda. Interiér je neobvyklý – extrémně úzký volant, kaplička přístrojů jako z futuristického filmu 50. let, obrovská přihrádka před spolujezdcem a měkoučká sedadla, která bych čekal spíše u babičky v obýváku. A teď pozor! Naše edice Comfort Line má speciální čalounění, látkové výplně dveří, centrální zamykání, ochranné lišty, otevírání kufru od řidiče, digitální stropní hodiny a zapalovač. Prostě Fáčko v plné! Postavte vedle něho novou Fabii v základu a nebude v nich rozdíl.

Sedím vysoko, v rukou svírám tenký volant, pedály jsou mírně vyosené doprava a řadící páka se při zařazené dvojce skoro dotýká sedadla řidiče. Zpoza palubní desky se ozývá cvrlikání malého čtyřválce, který je v běžném provozu naprosto dostačující a k tomu docela úsporný. Kulisa řazení je příjemně tuhá a na řízení s jedním prstem v nose zapomeňte, protože zde chybí posilovač řízení. Houpavý podvozek je komfortní a já si nemám na co stěžovat. Vlastně by mi vůbec nevadilo Favoritem denně dojíždět do práce.

Přede mnou se klikatí hezká okreska, s meziplynem tam kopu dvojku a pedál plynu bořím přes přepážku do motorového prostoru. Fakír se nadechuje a s vtipným zvukem „upaluje“ kupředu. Z motoru s jednobodovým vstřikováním ždímám poslední síly chorých koní a při tom si připadám, jako bych bojoval s hyperaktivním lvíčetem, teda spíš slabým kotětem. Před zatáčkou jdu na brzdy, auto se zakusuje do asfaltu a následně škubu volantem. Prvně přichází mohutný náklon karoserie a až potom můžu očekávat zatočení, které doprovází kvílení pneumatik a nedotáčivost. Ta se následně mění v mírnou přetáčivost a já se doslova peru s těžkým, ale komunikativním řízením. Vracečku tahám přes rukáv a rychlou jízdu, která je ve výsledku vtipně pomalá, si užívám plnými doušky. Ztracen mezi českými poli narážím na šotolinovou cestu, která mě za volantem tohoto stroje nesmírně baví. Bokem, vzduchem a se vším stylem! Ještě nikdy jsem nezažil tolik adrenalinu v tak nízkých rychlostech.

Je to dokonalé auto za pár drobných. Dá se s ním jezdit denně do práce a potom ho můžete brát za hranice jeho limitů, což je sakra návykové. To auto je při jízdě na plný plyn tak špatné, až je neskutečně dobré. Už jsem řídil hodně mnohonásobně dražších sporťáků, ale většinu z nich jsem si neužíval zdaleka tak moc, jako Favorit. Je to charismatická popelnice, zatraceně dobrý krám! A víte, co? Já dám Škodě Favorit 8 hvězdiček, protože neznám jiné auto, které opravíte za dvě stovky, pohodlně vás přepraví na krátkých trasách a ještě si s ním užijete tolik srandy.

Za propůjčení vozu Škoda Favorit děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • servis za cenu burgeru od Mekáče

  • JE S NÍM SRANDA!

  • když to berete s nadhledem, všechny zápory jsou klady, jen by to nemuselo tak reznout

Technické parametry

Motor1289 ccm L4
Výkon54 koní při 5000 ot./min.
Točivý moment89 Nm při 3000 ot./min.
Převodovka5-st. manuální
PohonFWD
Hmotnost875 kilogramů
0-100 km/h17 sekund
Maximální rychlost137 km/h
Průměrná spotřeba8 litrů
Objem kufru252 litrů