Škoda Kamiq Scoutline 1.0 TSI

Kamiq je vstupní branou do kraje SUV na území státu Škoda. V provedení Scoutline klade důraz na svou outdoorovou tvář a snaží se být kompaktním společníkem do každé situace. Jak se mu to daří s motorem 1.0 TSI, zjistíme v dnešním testu.

Vzhled a interiér

Designově se Kamiq povedl. S terénně střiženými doplňky v paketu Scoutline vypadá opravdu skvěle. Futuristická světla, ostře řezaná záď… Jo, to auto se povedlo. Je ale zajímavé, jak rozděluje lidi na dva tábory. Jedni jsou na straně obdivu, druzí naopak vzhled karoserie silně kritizují. Se stejným problémem se potýkal třeba i extravagantní Nissan Juke.

Uvnitř je to sympatické auto. Scala, ve které sedíte o pár centimetrů výš. Sedadla – super, ergonomie – paráda, vzhled – na jedničku, tříramenný volant – sympatický. Vše ale není tak růžové. Najdete i méně příjemné tvrdé plasty. A největším problémem je již klasicky informační systém. Některé systémy se koušou nebo občas dokonce vůbec nenačtou. Dotyková tlačítka po stranách taky nejsou zrovna ideální. Už by to chtělo 100% aktualizaci softwaru pro všechny modely v nabídce, protože je to jedna z mála věcí, která auta značky Škoda sráží na kolena.

Místa je v interiéru dostatek ve všech směrech. Nejste-li čtyřčlenná rodina, která potřebuje kufr s takovým objemem, že by si v něm zaplavala jedna středně velká velryba, nemusíte se vůbec bát.

Každodenní jezdění

Pokud naše články čtete už déle, asi víte, že mám fakt rád Scalu. A přesně z té Kamiq vychází. Je to vlastně jinak tvarovaná Scala na vyšším podvozku. A s tím bohužel přichází i problémy. Lidově řečeno – Kamiq víc drncá a taky mi přijde o chlup hlučnější ve vyšších rychlostech (k potvrzení bych potřeboval přímé srovnání). Stále je to příjemné svezení, ale když víte, že Scala je na tom líp, asi nebudete klidně usínat, protože jste mohli ušetřit a mít lepší auto.

Co se motoru týče, tříválcový 1.0 TSI je naprosto dostačující. Dynamiky na poměry běžného uživatele tohoto segmentu poskytuje tak akorát a potěší i spotřebou, která se drží mezi 5-6 litry. Že má tři válce rozhodně poznáte, ale o kultivovanosti se tu stále mluvit dá. Vůbec bych v tomto autě nepřemýšlel nad naftovým čtyřválcem 1.6 TDI. Naopak skvělou volbou je 1.5 TSI. Ten si vezme stejně jako menší brácha, ale umí za to pořádně vzít.

Čas strávený mimo silnici a dynamická jízda

Jak už je vám při pohledu na Kamiq Scoutline jasné, slovo terénní je tady pouze pro image. Projedete rozbitou polní cestu a snadněji se dostanete na patník. I na okresce je to docela fajn. Dokud si nevzpomenete na to, s jakou lehkostí a jistotou zatáčí Scala. Kamiq je jistý a hezky drží stopu, ale poměrně brzy začne být nedotáčivý. Rychlá jízda? Nevadí. Ale nic, co byste si měli užívat. Normální auto.

Verdikt

Jak už asi tušíte, Kamiq je fajn, ale nepořídil bych si ho. Místo Kamiqa 1.0 TSI bych radši koupil Scalu 1.5 TSI, která vyjde na podobné peníze a nabídne mnohem více. Nevypadá sice tak dobře, ale v praktičnosti je na tom stejně a o kus líp jezdí. Kamiq Scoutline 1.0 TSI si zaslouží 6 z 10 hvězdiček.

  • Příjemný motor s nízkou spotřebou

  • Zajímavý design

  • Tužší podvozek než u sesterské Scaly

  • Problémy s informačním systémem

Technické parametry

Motor:999 ccm L3
Výkon:115 koní při 5000-5500 ot./min.
Točivý moment:200 Nm při 2000-3500 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:1315 kilogramů
0-100 km/h:9.9 sekundy
Maximální rychlost:195 km/h
Spotřeba:5-6 litrů
Objem kufru:399 litrů