Karoq je po modernizaci lépe dotaženým autem

Rovnou se přiznám, že Karoq jsem nikdy neměl příliš v lásce. Nezaujal mě designově a podvozek se mi zdál prkenný (měl jsem vždy bez adaptivního DCC). Pro většinu uživatelů asi dobré SUV, ale pro mě pouze auto z mnoha. Kdyby neexistovalo, nic se nestane. Facelift jsem si na test objednal jen tak z povinnosti, dobrý článek pro návštěvnost z vyhledávačů. A víte, co? Modernizovaný Karoq Sportline 1.5 TSI s adaptivním podvozkem DCC si mě získal! Je to auto, které moc chyb nemá.

Pár drobných změn a hned vypadá dospěleji i dravěji

Po designové stránce se toho na Karoqu příliš nezměnilo. I tak to ale stačí k tomu, aby auto budilo mnohem lepší dojem. Maska chladiči je nyní mohutnější a světla se směrem ke středu zužují. Drobných změn se dočkal i nárazník. Vzadu můžeme vidět dynamičtější světla a mírně přepracovaný nárazní. Díky tomu všemu teď Karoq vypadá širší a dravější. Skvělý je oranžový lak Phoenix.

Interiérem v mnohém překonává novou Octavii IV

Nebudu chodit kolem horké kaše. Asi si totiž říkáte, čím může model z roku 2017 překonávat o 2 roky mladší Octavii? Ta je za podobné peníze, avšak s novou generací interiérů. A právě v tom je zakopaný pes. Karoq docela slušně kombinuje starší ovládací prvky s těmi moderními. Klimatizace se ovládá stále manuálně, nikoliv na dotykové obrazovce. Stejně tak stop/start má klasické mechanické tlačítko. Zároveň se informační systém vůbec neseká. Co se uživatelské přívětivosti týče, je na tom Karoq vážně skvěle. Především designem pak samozřejmě na modernější Octavii ztrácí.

Prostoru je dostatek ve všech směrech a stěžovat si nebudou ani cestující na zadních sedadlech. Hlavně na nohy je místa až požehnaně. Uvítal bych však nižší pozici za volantem. Sedí se tady trochu jako na z…židli. Kufr má solidní objem 588 litrů, po sklopení sedadel je to dokonce 1605 litrů.

Benzinový motor 1.5 TSI je fajn společníkem do každé situace, ale přemýšlel bych nad DSG

Benzinový motor 1.5 TSI 110 kW bude pro většinu lidí tou ideální volbou. 1.0 TSI neposkytuje dostatečnou dynamiku (hlavně při naloženém autě) a za 2.0 TDI si budete zbytečně připlácet. 1.5 TSI je dokonalým kompromisem. Je kultivovaný, výkonu má tak akorát a slušná je i spotřeba – kombinovaně dlouhodobě okolo 7 litrů. Má dostatek síly už od 1500 otáček, od kterých je k dispozici maximální točivý moment 250 Nm, a to až do 3500 otáček. Vcelku dobré je i sladění s manuální převodovkou, ale občas mi trochu překáželo delší zpřevodování, což je u moderních aut klasika. Celkově je Karoq o kus příjemnější s automaticko převodovkou DSG. Za tu si ale připlatíte 50 000 Kč, takže bych dlouho váhal a přemýšlel. Pohon všech čtyř kol je k mání akorát u 2.0 TDI a 2.0 TSI. Při běžném jezdění ho v 99% případech nepotřebujete. Pokud nebydlíte v horách nebo nejezdíte 5x za zimu na lyže, radši si na ten jeden den v roce pořiďte řetězy.

Komfort solidní, odhlučnění dobré, ale kazí to dunění od kol

Adaptivní podvozek DCC je moc fajn věc. S některými podvozky u určitých modelů si sice nerozumí dokonale, ale tady k němu nemám výhrady. V komfortním nastavení slušně filtruje nerovnosti a zároveň se nedohoupává jako například u Superba. Ve sportovním režimu zajišťuje nadprůměrnou jistotu v zatáčkách, čemuž hezky sekunduje přesné řízení s příjemným odporem posilovače. Odhlučnění nenadchne, ale ani neurazí. Tak kde je nějaká chyba? Chtěl bych říct, že žádná není, ale bohužel. Jako většina koncernových aut na platformě MQB duní od kol při přejíždění nerovností (hlavně od těch zadních). Tady mi to však přijde o kus výraznější než u jiných aut značky Škoda – Scala, Octavia, Superb, Kodiaq.

Ceny Škoda Karoq 2022

Škoda Karoq startuje na 638 900 Kč – Ambition s 1.0 TSI 81 kW. Rozumná specifikace pak vyjde na 731 900 Kč – Style, stříbrná metalíza a 1.5 TSI 110 kW. Testovaný kousek Sportline 1.5 TSI s manuálem a příplatkovou výbavou (například panoramatická střecha, kožené čalounění, ozvučení Canton, sklopné tažné a mnoho dalšího) stojí okolo 950 000 Kč.

Karoq s adaptivním podvozkem je velice sympatický společník, má jen jedno větší mínus

Škoda Karoq Sportline 1.5 TSI s manuální převodovkou a adaptivním podvozkem DCC je velice sympatickým společníkem. Skvěle zvládá městské jezdění, ale i dlouhé trasy. Je to SUV, do kterého sednete a ono vám okamžitě padne jako na míru ušitý oblek. To umí koncernová auta dokonale. Vlastně nemá žádné výraznější chyby, které by koncového uživatele mohly štvát. Teda až na jednu, kterou je dunění od kol při přejíždění nerovností. Je ale možné, že většina běžných lidí, na které Karoq míří, si toho ani nevšimne. Třeba kamarádovi Lukášovi z jiné redakce tento neduh vůbec nevadil. Ale já kvůli tomu nemůžu dát více než 7 z 10 hvězdiček. Příjemným zjištěním ale je, že Karoq se mi při každodenním jezdění začal líbit. Oproti předfaceliftu pokrok a pochvala pro Škodovku.

Plusy

Líbivý design
Útulný interiér
Praktičnost
Dobré jízdní vlastnosti

Mínusy

Na nerovnostech duní od kol
S DSG je Karoq 1.5 TSI o kus příjemnější
Sedí se jako na stoličce

Technické parametry

Motor: 1498 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 5000-6000 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 1500-3500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1399 kilogramů
0-100 km/h: 8.8 sekundy
Maximální rychlost: 211 km/h
Spotřeba: 7-8 litrů
Objem kufru: 588/1605 litrů