Karoq je na trhu už 6 let, má stále co nabídnout?

Kompaktní SUV Škoda Karoq se vyrábí už od roku 2017, modernizace proběhla roku 2021. Auto to není nejmladší a konkurence je nemilosrdná. Proto jsem zvědavý, jestli má Karoq stále co nabídnout. Do dnešní recenze přijela jedna z vrcholných výbav Style Exklusive, ale v základní motorizaci 2.0 TDI 85 kW s příplatkovou převodovkou DSG.

Facelift mu prospěl, stačilo pár změn a hned vypadá exkluzivněji.

Style sice nevypadá tak zajímavě jako Sportline, ale ve výrazném laku Velvet Red ostudu rozhodně neudělá. Líbí se mi přední světla s Matrix LED technologií, která autu propůjčují dravost, navíc skvěle svítí. Hezčí jsou i zadní světla, která mají po modernizaci štíhlejší tvar. Stále však nemůžu přijít na chuť moderním kolům s plastovými aerodynamickými kryty. A zřejmě nejsem sám, protože mnozí majitelé nových Škodovek tyto kryty sundávají.

Interiér je ergonomicky dobře promyšlený, ale zasloužil by si lepší materiály.

Týden před Karoqem jsem testoval Octavii IV, která už má infotainment sice docela vychytaný, ale i tak mi více vyhovuje ten starší v Karoqu. Je přehledný, rychlý, neseká se a navíc v něm není zabudované ovládání klimatizace, ta se ovládá analogovými tlačítky. Ergonomie celkově je dobře promyšlená. Po přesednutí jsem si chvíli musel zvykat na vyšší pozici za volantem, ale samotná sedadla jsou docela příjemná. Prostoru je dostatek vpředu i vzadu a přihrádky i odkládací plochy jsou nadprůměrně rozměrné. Objem kufru je 521 litrů, po sklopení sedadel se rozroste na 1630 litrů. Trochu mě mrzí, že v nabídce už není prémiové audio Canton, protože ačkoliv to základní není vyloženě špatné, uvítal bych lepší. Interiér by si zároveň zasloužil kvalitnější materiály, protože tvrdých plastů je zde víc než dost.

Ovladatelnost je nadprůměrná, ale komfortem zaujmout nedokáže.

Tento kus má 18″ kola Procyon s pneumatikami 215/50 R18, což sice nejsou největší kola z nabídky (k dispozici jsou ještě Sagitarius s obutím 225/40 R19), ale ani to bohužel nedokáže eliminovat drobné rázy, které podvozek propouští do karoserie. Ještě víc mi však vadí dunění od podvozku při přejíždění nerovností. Sice na nich bude ošklivější, ale kvůli zvýšení komfortu bych na něho obul kola Scutus s gumami 215/55 R17. Zajímavé je, že u nedávno testovaného Karoqa Sportline 2.0 TSI 4×4 s adaptivním podvozkem DCC tento neduh tak výrazný nebyl, a to šlo o předfacelift na 19″. Teda, vlastně to tak zajímavé není, protože ten má víceprvkovou zadní nápravu. Co naopak musím vyzdvihnout, je ovladatelnost. Karoq je i bez DCC velmi jistý a stabilní při vyšších rychlostech, čemuž sekunduje poměrně přesné řízení.

2.0 TDI 85 kW je dobrý motor, ale v žádném ohledu nepřekoná výkonnější variantu 110 kW.

Motor 2.0 TDI, který s modernizací nahradil 1.6 TDI o podobných parametrech, produkuje výkon 116 koní při 3250-4250 ot./min. a točivý moment 250 Nm při 1500-3250 ot./min. Na papíře to nejsou nikterak oslnivé hodnoty, vždyť zrychlení z 0 na 100 km/h mu trvá dlouhých 11 sekund, ale v reálném světě dynamika tak špatná není. Jen je potřeba řadit manuálně nebo plynový pedál poslat až k podlaze, protože převodovka v běžném režimu motor zbytečně podtáčí. Lepší než na „D“ to je ve sportovním režimu. Ale samozřejmě, sedí mu především klidná jízda, při které vynikne kultivovaný chod motoru a hlavně parádní spotřeba. Na dálnici si vezme okolo 6, ve městě podobně a na okreskách do 5 l/100 km. Tady však musím podotknout, že za obdobnou spotřebu dokáže jezdit i výkonnější provedení, které poskytuje mnohem výraznější dynamiku. S motorem 2.0 TDI 85 kW utáhne brzděný přívěs o hmotnosti 1500 kilogramů, čímž zaostává 300 kilogramů za 2.0 TDI 110 kW a 600 kilogramů za variantu s pohonem 4×4.

Škoda Karoq se základním naftovým motorem je fajn, ale nemá moc sebevědomou cenovku?

Cena takto nakonfigurované Škody Karoq je 986 800 Kč (základní Ambition s touto motorizací 765 900 Kč), což není málo. Za tuto cenu byl například nedávno testovaný Ford Kuga s mnohem výkonnějším hybridním ústrojím, pohonem všech kol a podobnou výbavou, navíc je prostornější. Takže vysoká cena je největší vráskou na čele tohoto českého SUV.  Navíc je smutné, že za tuto sumu nejsou vychytány nedostatky, teda hlavně jeden nedostatek, který mi drásá nervy – dunění od podvozku. Pominu-li předchozí řádky, je to dobře fungující auto, které většině zájemcům naprosto splní veškerá očekávání, ale mezi mé oblíbence určitě nepatří. Odvézt si může 7 z 10 hvězdiček. Nejlepším Karoqem tak za mě zůstává Sportline 2.0 TSI s podvozkem DCC.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Nízká spotřeba.

  • Kultivovaný motor.

  • Praktičnost.

  • Skvělá Matrix LED světla.

  • Dunění od podvozku.

  • Převodovka podtáčí motor.

  • Tvrdé plasty v interiéru.

  • V nabídce už není kvalitnější audio Canton.

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 116 koní při 3250-4250 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 1500-3250 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1489 kilogramů
0-100 km/h: 11 sekund
Maximální rychlost: 192 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km
Objem kufru: 521/1630 litrů

Fotogalerie: Škoda Karoq Style Exclusive 2.0 TDI (85 kW) DSG Velvet Red