Škoda Kodiaq se vyrábí od roku 2016, na podzim 2023 přijede nástupce

Když se Kodiaq v roce 2016 představil, šlo o vlajkovou loď Škodovky, po které toužil nejeden český táta. Za tu dobu už se mnohé změnilo. V roce 2021 proběhl facelift, ale ještě o rok dříve se ukázal elektrický Enyaq, který se stal vrcholem nabídky. Za několik měsíců se má představit nástupce. Mnozí by si tak mohli myslet, že Kodiaq už nemá co nabídnout, že bude překonán tvrdou konkurencí. Je tomu opravdu tak? V dnešní recenzi se podíváme na oblíbenou motorizaci 2.0 TDI 110 kW DSG 4×4, protože tuším, že i po letech jsou aspekty, ve kterých vyčnívá.

Facelift Kodiaqu výrazně pomohl

Zatímco první Kodiaq už zrovna svěže nepůsobí, facelift mu dodal novou chuť do života. Vypadá dobře, což v našem případě ještě podtrhuje sportovně střižená výbava Sportline. Chybu však neuděláte ani s klasikou Style. Mně se nejvíc líbí Scoutline.

Interiér je praktický, zaujme spousta Simply Clever vychytávek

Vedle ostatních zástupců kategorie sice nemá interiér z nejkvalitnějších materiálů, ale rozhodně se může pyšnit spoustou vychytávek Simply Clever, které usnadňují cestování. Za zmínku stojí deštníky v předních dveřích, držák nápojů Easy Open, škrabka na okna za víčkem nádrže, roletky vzadu nebo trychtýř v uzávěru nádržky ostřikovačů. Líbí se mi i objemné odkládací plochy včetně těch ve dveřích, do kterých se vleze 1.5-litrová lahev. Sedadla jsou komfortní a dobře podrží tělo v zatáčkách. Kodiaq má vedle modernějších sourozenců jednu velkou výhodu. Většina věcí se ovládá mechanickými tlačítky – klimatizace, stop/start, jízdní režimy a další. Samotný informační systém s dotykovou obrazovkou se neseká, má dobrou grafiku a je poměrně přehledný. Královskou disciplínou českého medvěda je převoz rozměrných věcí, o což se bez problému postará dobře přístupný kufr o objemu 835/2065 litrů.

Komfort narušují 20″ kola, ale spotřeba je pohádková

Když do něho sednete z aut nižších kategorií, vše je fajn, ale v porovnání s konkurencí se podvozek nechová zrovna přesvědčivě. V zatáčkách sice působí obratně a na dálnici má dobrou směrovou stabilitu, ale nerozumí si s 20″ koly. Adaptivní podvozek DCC je v režimu Comfort měkký, takže by se dala očekávat slušná dávka komfortu, avšak přes pneumatiky o rozměru 255/40 se přenáší rázy do karoserie, a to hlavně od ostrých výmolů. Neznamená to, že není pohodlný, ale mohlo by to být o kus lepší. Taky by se Kodiaq po přejetí nerovností nemusel tak dohoupávat, což naštěstí nedělá v režimech Normal a Sport. Co z toho plyne? Zůstaňte u 19″ kol, díky čemuž ušetříte 17 500 Kč. A za 25 000 Kč, které stojí adaptivní podvozek DCC, si radši zaleťte na dovolenou. Ale ať jen nekritizuji specifikaci tohoto kousku, musím pochválit celkové odhlučnění.

Pod kapotou je legendární čtyřválec 2.0 TDI. Ten už sice je ověšen moderními eko-nesmysly, které jen zkracují životnost, ale jinak je to staré dobré TDI. V elektrifikovaném světě plném hybridů a elektromobilů se může zdát, že má hrubý chod, ale na poměry naftových motorů je kultivovaný. Dobře si rozumí s dvouspojkovou převodovkou DSG, která občas mírně škubne jen za studena. Motor má výkon 110 kW/150 koní při 3000 ot./min. a točivý moment 360 Nm při 1600-2750 ot./min. S pohonem všech kol a pohotovostní hmotností 1811 kilogramů zrychlí z 0 na 100 km/h za 9.6 sekundy. To nejsou žádné působivé hodnoty, ale v reálném světě to stačí. Dynamika je i při naloženém autě dostačující a potřeba není ani vyšší maximální rychlost, která činí krásných 200 km/h. Tím nejlepším na celém pohonném ústrojí je spotřeba. Bez problému se dá dlouhodobě jezdit do 7 l/100 km. Ve městě to je 7.5, mimo 5.5 a na dálnici okolo 7 litrů. V tomto aspektu je Kodiaq 2.0 TDI nepřekonatelný. Hlavně v porovnání s moderními hybridy. V kalkulačce si můžete spočítat, že levněji nevyjde ani provoz elektromobilu Enyaq, jehož ekvivalent spotřeby 7 l/100 km/h je 20 kWh/100 km. Počítáme-li cenu za 1 litr benzinu 35 Kč a 1 kWh 13 Kč (50 kW DC u CEZ), tak 100 kilometrů s Kodiaqem vyjde na 245 Kč, s Enyaqem na 260 Kč. Z hlediska spotřeby tak jen těžko najdete velké SUV s pohonem všech kol, které bude úspornější.

Je to SUV, takže by se nemělo zaleknout ani lehčího terénu. A ano, sníh, mokro i polní cesty zvládá bez problému. Pohon 4×4 typu Haldex připojuje zadní kola vždy, když je to potřeba. V trochu náročnějších podmínkách už se začíná trápit, avšak s trochou snahy se drží statečně a většinou se do cíle vyškrábe. To už se nedá říct o převodovce, která brzy začala hlásit přehřívání a od spojek se linul nelichotivý smrad. V těchto podmínkách si mnohem lépe vedly čtyřkolky, které jsem zde nedávno zkoušel v jiných autech – Land Rover Discovery Sport, Subaru Forester/Outback nebo Nissan X-Trail. Světlá výška je 194 milimetrů. Nájezdový úhel 22.0° a odjezdový 23.1°.

Cena: Škoda Kodiaq facelift 2.0 TDI 110 kW DSG 4×4 Sportline + porovnání s konkurencí

Škoda Kodiaq 2.0 TDI 110 kW DSG 4×4 Sportline stojí 1 153 900 Kč. Přidejte různé asistenty, Matrix LED světlomety, 20″ kola a další prvky příplatkové výbavy, které má testovaný exemplář, a dostanete se na 1 380 400 Kč. Pro porovnání, konkurenční Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE Tekna+, který mě vážně nadchnul, stál 1 399 890 Kč. Ten poskytuje lepší dynamiku, schopnější čtyřkolku, kvalitnější interiér a vyšší komfort, ale i navzdory hybridnímu ústrojí má horší spotřebu. Zároveň nedisponuje tak objemným kufrem. Zajímavou alternativou může být Subaru Outback, což sice je kombi, ale světlou výškou a čtyřkolkou nejen mladoboleslavské SUV překonává. Zároveň je komfortnější, má kvalitnější interiér a nižší cenu – v maximální výbavě Touring + lak 1 282 000 Kč. Na druhou stranu si vyžádá větší množství paliva a má menší zavazadlový prostor.

Kodiaq má těsně před důchodem, ale rozhodně neřekl poslední slovo

Víte, Kodiaq už dávno není nejlépe jezdícím SUV v kategorii. Soupeři jsou mladší a český zástupce už vyhlíží novou generaci, která by měla přijít na podzim roku 2023. Nicméně, i navzdory tomu jde o doporučeníhodné auto, které v mnohých ohledech konkurenci předčí. Esem v rukávu je motor 2.0 TDI, ten oslní průměrnou spotřebou okolo 6.5 litrů. Rivalové obdobné motorizace mnohdy vůbec nenabízí a jdou cestou hybridů, které nejsou tak úsporné. Další předností je nadprůměrně prostorný interiér s objemným kufrem – 835/2065 litrů. Sice z Kodiaqa nejsem nadšený tak, jako například z nedávno testovaného Nissanu X-Trail e-POWER e-4ORCE Tekna+, ale čistě z praktického hlediska je dost možná lepším autem právě Kodiaq. 2.0 TDI 110 kW navíc ukazuje, že je tou ideální motorizací, výkonnější motor v rodinném SUV prostě není potřeba. Jen prosím, zahoďte ta 20″ kola, která kazí celkový dojem z jízdy. 7 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Velmi úsporný motor 2.0 TDI

  • Dobrá ovladatelnost

  • Prostorný a dobře využitelný interiér

  • Simply Clever vychytávky

  • Podvozek DCC si nerozumí s 20″ koly, na příčných nerovnostech propouští rázy do karoserie

  • Naftový motor je v době elektrifikace (hybridů) nekultivovaný

  • Někteří konkurenti mají honosnější interiéry

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 3000 ot./min.
Točivý moment: 360 Nm při 1600-2750 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1811 kilogramů
0-100 km/h: 9.6 sekundy
Maximální rychlost: 200 km/h
Spotřeba: 7 l/100 km
Objem kufru: 835/2065 litrů