Modernizovaný Kodiaq RS je hezčí, lehčí a výkonnější, má i nové mínusy?
Kodiaq RS je vysněným českým SUV. Marketingové prospekty nešetří superlativy. Má jít o velice praktické, komfortní a zároveň i sportovní auto pro každý den. Můj přístup ke Kodiaqu RS však byl spíše chladný, alespoň doposud. Naftový motor 2.0 BiTDI neudával špatnou dynamiku, ale o sportovním SUV se rozhodně mluvit nedalo. Například v přímce mu ujel i malý hatchback Škoda Scala 1.5 TSI. To by se teď mělo změnit s příchodem modernizované verze, která si propůjčila motor 2.0 TSI z nové Octavie RS IV. Napraví si u mě Kodiaq RS svou reputaci nebo zůstane jen hezky vypadajícím autem na billboardu, ale jinak zcela zbytečným modelem v nabídce? To zjistíme v dnešní recenzi.
Kodiaq po faceliftu vypadá dravěji a RS má konečně svůj vlastní design
Oproti původnímu Kodiaqu jsou změny decentní, ale zásadní. Má užší přední i zadní světlomety, díky čemuž působí dravějším dojmem. Taky jsou v nabídce nové styly kol. Zajímavé jsou ty s aerodynamickými poklicemi, které prý snižují odpor a ušetří až půl litru paliva na 100 kilometrech. Jezdil jsem s nimi i bez nich (když je sundáte, kola vypadají líp) a žádný rozdíl ve spotřebě jsem nezaznamenal. A to ani na zcela totožných trasách za shodných podmínek. Jak vypadají kola s poklicemi a bez si můžete prohlédnout ve videu na instagramu. Na původním RS jsem kritizoval, že má stejné nárazníky jako verze Sporline, vedle které je prakticky k nerozeznání. Taky se mi nelíbila jedna falešná koncovka výfuku. Obojí se s faceliftem napravilo. Kodiaq má nyní jedinečné RS nárazníky a dvě reálné koncovky výfuku. Jako celek vypadá opravdu exkluzivně, obzvláště v bílém laku s černými doplňky.
Uvnitř je spousta místa a staré dobré ovládání klimatizace
O tom, jestli je v Kodiaqu dostatek místa, debatovat nemusíme. Jde o velice praktické auto pro 7 cestujících. V druhé řadě je snad ještě více místa než v Superbu. Třetí řadu dokáží na kratších cestách přežít i dospělí menšího vzrůstu, děti pak úplně bezproblémově. Objem kufru je vysokých 835 litrů v základu a až 2065 litrů se sklopenými sedadly. Zavazadlový prostor je dostatečně velký i s vyklopenou třetí řadou sedadel. Zajímavostí je, že RS před faceliftem mělo objem kufru nižších 725/1960 litrů. Uvnitř je zároveň spousta odkládacích ploch. Příjemná jsou sportovní sedadla, ve kterých si ideální pozici za volantem najde každý. Slušné je i zpracování (samozřejmě naše oblíbené tvrdé plasty najdeme třeba ve výplni zadních dveří). Jelikož jde generačně o starší model, zůstalo i analogové ovládání klimatizace otočnými tlačítky. Nenajdete tady tu otravnou lištu klimatizace ve spodní části displeje, která v jiných koncernových modelech věčně nefunguje. Kéž by se k tomu vrátila všechna auta. Baví mě i nespočet simply clever doplňků – ochrana proti obouchání dveří, deštník ve dveřích, síťový program, škrabka na okno a mnoho dalšího. Velice pohodlně a snadno jdou sklopit sedadla.
Jízda je plavná a komfortní, ale podvozek si od zadních kol bouchnout umí
Stejně jako každé koncernové auto postavené na platformě MQB s velkými koly si občas umí bouchnout od zadní nápravy. U novějších aut se to ale postupně zlepšuje. Jinak jde o plavné a až překvapivě komfortní auto, které je i kvalitně odhlučněné. Jízdě s Kodiaqem nelze nic zásadního vytknout. Řídí se dobře a ovládání většiny věcí je intuitivní. Benzinový motor je kultivovanější než předešlý naftový a vyspělejší je i převodovka (těžší DSG DQ500 bylo nahrazeno DQ381). Jak už je všem asi jasné, zhoršila se spotřeba. Když jsem v Praze chytl kolony, Kodiaq si bral i 15 litrů, zatímco BiTDI by si ve stejné situaci vzalo o 3 méně. Průměrná spotřeba ve městě je pak okolo 13 (BiTDI 10). Na dálnici už je rozdíl oproti předchůdci menší, ten uměl 130 km/h za 7, benzin je o 1.5 litru pozadu. Počítejte s dlouhodobým průměrem okolo 12 litrů. Srovnáme-li to s prémiovými SUV, které mají výkonnější třílitrové šestiválce, je to smutný výsledek. Ty si totiž vezmou klidně o 3 litry méně, v těžších autech s lepší dynamikou. Málem bych zapomněl ještě na jednu věc, která je malou vadou na kráse. Po nastartování je auto vždy v režimu Normal. Takže každou jízdu si ho musíte nastavovat. Škoda, že dané nastavení nemůže zůstat uložené i pro další jízdy.
Na okresce je TSI mnohem lepší než BiTDI, a to nejen v dynamice
Dynamika benzinového TSI je o poznání lepší než u naftového BiTDI. Ze 100 na 200 km/h dokáže zrychlit za 21.82 sekundy. Předchůdce byl o 3.5 sekundy pomalejší. Taky má větší chuť po otáčkách a dá se lépe pracovat s dávkováním výkonu. Věřím však, že například při tažení přívěsu bude lepší BiTDI s mnohem vyšším točivým momentem (240 vs 245 koní a 500 vs 370 Nm). Velká Škoda je, že Kodiaq RS nedostal vrcholnou verzi 2.0 TSI ze Superba. Dynamika by pak opravdu stála za to. Pocitově totiž bůh ví jak oslnivá není. Zvláštní je zvukový projev, který má na starost generátor ve výfuku. V nižších otáčkách duní a v těch vyšších zní jako utlumený pětiválec od Audi. Umělotina to sice je, ale výsledek je mnohem lepší než klasický zvukový generátor v interiéru, který má například Octavia RS. Tento systém lze samozřejmě zcela vypnout.
Pochvalu si zaslouží nová převodovka DSG se sedmi stupni, která ve sportovním režimu dobře podřazuje a rychle reaguje na pokyny pádel pod volantem. Ještě by nemusela podřazovat při kick-downu v manuálním režimu a mohla by nechat opřít motor o omezovač otáček, pak už by jí nebylo co vytknout.
V zatáčkách potěší hmotnost, která se mezigeneračně snížila o 86 kilogramů, přičemž drtivá většina uspořené váhy je na přední nápravě. To znamená, že Kodiaq RS se nyní mnohem ochotněji vrhá do zatáček. Už nepůsobí tak těžkopádně a dá se s ním držet opravdu vysoké tempo, ze kterého se nejednomu z šesti spolujezdců zatočí hlava. Žádný sportovní dravec to však stále není. Řízení je strmé a s příjemným odporem.
Modernizovaný Kodiaq RS 2.0 TSI je skvělým autem pro všechno
Nový Kodiaq RS 2.0 TSI je autem, které zvládá všechno na jedničku. Umí být pohodlným rodinným společníkem, praktickým stěhovákem, schopným SUV do zasněžených hor i parťákem pro letní dovolené u moře. Zároveň je i velice rychlým okreskovým mastodontem. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček. Kdo si před rokem až dvěma koupil poslední 2.0 BiTDI, musí si teď trhat vlasy. 2.0 TSI je totiž ve všem mimo spotřebu o kus lepší. Nijak přehnaná mi nepřipadá ani cenovka. Za 1.45 milionu Kč (1.3 základ) totiž dostanete auto, které zvládá úplně všechno. Škoda jen, že nemá silnější verzi motoru 2.0 TSI.
Plusy
Převodovka DSG
Prostorný interiér a objemný kufr
Simply-clever vychytávky
Komfortní a zároveň jistý podvozek
Mínusy
Dunivé rázy od zadní nápravy
Vysoká spotřeba
Slušela by mu výkonnější verze motoru 2.0 TSI
Parametry
Motor: | 1984 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 245 koní při 5250 ot./min. |
Točivý moment: | 370 Nm při 1600-4300 ot./min. |
Převodovka: | 7-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1794 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 234 km/h |
Spotřeba: | 12-13 l/100 km |
Objem kufru: | 835/2065 litrů |