Octavia G-Tec vypadá a jezdí jako každá jiná Octavia IV

Škoda Octavia čtvrté generace na CNG je v řadách automobilky zaběhnutou klasikou. Má jezdit jako běžná Octavia a k tomu ušetřit nemalé peníze za palivo. A daří se jí to. Na první pohled vůbec nepoznáte, že jde o Octavii poháněnou stlačeným zemním plynem. Vypadá prostě normálně. Auto, které nenadchne, ale ani neurazí. Skvěle splyne s každodenní městskou šedí. Uvnitř žádné výraznější rozdíly taky nenajdete. Akorát místo ukazatele teploty vody je zde druhý ukazatel množství paliva v nádrži. Jinak je tu dostatek místa ve všech směrech, spousta odkládacích ploch a informační systém, který se mi snad poprvé za test Octavie ani jednou nezasekl. Většina materiálů je slušných, ale jak už je u koncernu zvykem, pár tvrdých, lacinějších plastů tady najdete. Vlastně jedinou věcí, která mě uvnitř vyloženě štve, jsou výdechy klimatizace umístěné přímo před řadící pákou. Ty vám neustále ohřívají nebo chladí ruku.

Jízda je tuctová, normální. Vážně těžké auto na hodnocení, protože tu není nic, nad čím by se měl člověk pozastavit. Podvozek je průměrně komfortní, průměrné je i odhlučnění (Octavia v provedení liftback více duní od zadní nápravy) a celkem příjemné je řízení. Octavia je povedené praktické přemisťovadlo, které posádku ničím neštve. I proto jde o jedno z nejoblíbenějších aut na našem trhu. Na vlně průměrnosti se veze i motor 1.5 TGI. Ten má kultivovaný chod a nijak oslnivou dynamiku. Při klidné jízdě často odpojuje dva válce.

Dává Octavia G-Tec 1.5 TGI smysl vedle běžných Octavií 1.5 TSI a 2.0 TDI?

Průměrná spotřeba CNG je rovné 4 kilogramy na 100 kilometrů. To je s cenou okolo 50 Kč za kilogram nějakých 200 Kč na 100 kilometrů. Cena takové Octavie na plyn ve výbavě Style je 715 900 Kč (1.5 TGI, 96 kW). Oproti běžné verzi 1.5 TSI s vyšším výkonem 110 kW v totožné výbavě Style je to o 10 000 Kč více. Průměrná spotřeba u klasického benzinu se pohybuje okolo 6 litrů. Za litr dnes zaplatíte necelých 50 Kč, takže to máme téměř 300 Kč na 100 kilometrů. Za naftovou Octavii 2.0 TDI 85 kW Style dáte stejnou sumu jako za 1.5 TSI. S takovým autem není problém jezdit za 5 litrů. 100 kilometrů tak při dnešních cenách vyjde na necelých 250 Kč.

Jízda na CNG je tak nejekonomičtější, ale tím bohužel všechny výhody končí. Kvůli nádrži umístěné pod kufrem se zmenšil jeho objem z 600 na 455 litrů. Potom je tady mínus i oproti předchůdci. Trojková Octavia G-Tec dokázala pojmout 15 kilogramů CNG a k tomu ještě 50 litrů benzinu. To znamenalo dojezd přes 300 kilometrů na CNG a přes 700 kilometrů na benzin. Novější generace už to bohužel neumí. Nádrž na benzin má objem pouhých 9 litrů a CNG je tu 17.33 kilogramů. Na CNG tak ujedete jen něco málo přes 400 kilometrů a na benzin trochu přes 100. A to jsou bohužel velice nízká čísla. U běžných Octavií navíc můžete mít rezervní kolo, u G-Tec ne. S vozy na plyn nesmíte do podzemních garáží. Taky je málo plnících stanic s CNG, v Česku necelých 200. Životnost CNG nádrže je dlouhá, zpravidla 15 nebo 20 let, ale co dva roky je potřeba provádět revizi systému. Každé 4 roky se musí důkladněji zkontrolovat plynové nádrže.

Auto je to dobré, ale radši bych si vybral jednu z běžných motorizací

Jízda na CNG se finančně vyplatí, ale má to i nepříjemné zápory. Je tedy jen na vás, jestli za pár ušetřených korun obětujete pohodlí, které vám dávají běžné motorizace. Mě Octavia G-Tec příliš nezaujala, a to především kvůli malému dojezdu a otravnému hledání plnících stanic. Navíc klasická 110 kW verze 1.5 TSI mnohem lépe jede. Přiděluji ji 5 z 10 hvězdiček.

Plusy

Nízká spotřeba plynu i benzinu
Prostorný interiér
Celkově dobře udělané auto

Mínusy

Malý dojezd na CNG i na benzin
Duní od zadní nápravy
Menší kufr vedle běžných verzí
Zákaz vjezdu do garáží
Málo plnících stanic CNG
Nelze mít rezervní kolo

Technické parametry

Motor: 1498 ccm L4 Turbo
Výkon: 130 koní
Točivý moment: 200 Nm
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1426 kilogramů
0-100 km/h: 10 sekund
Maximální rychlost: 216 km/h
Spotřeba: 4 kg/100 km nebo 6 l/100 km
Objem kufru: 455 litrů