Test – Škoda Octavia IV RS 2.0 TDI DSG liftback – Konečně naftové RS, které dává smysl

Škodu Octavii RS čtvrté generace už jsem tu měl několikrát. Hybridní verze byla zklamáním. To auto pořádně nezvládalo nic a nedivím se, že je na silnici vůbec nepotkáváme. Oproti tomu provedení 2.0 TSI je nejdospělejším RS vůbec. Sice už v něm není tolik zážitků jako v RS230, ale jde o příjemné cestovní auto, které umí být velice rychlým společníkem. Tentokrát tady máme poslední motorizaci RS, kterou lze zaškrtnout v konfigurátoru – 2.0 TDI. Dřív jsem naftové RS neměl příliš v lásce. Změní se to s nejnovější generací?

Exteriér a interiér Škody Octavie RS

Jak už jsem psal několikrát, design exteriéru se povedl. Předek i zadek působí agresivně a z profilu jde o kus sportovně vyhlížejícího společníka pro každodenní jezdění. Sluší mu i stříbrná barva, ale na bílou s černými doplňky nemá (Octavia RS 2.0 TSI, kterou jsme testovali minule).

Interiér je útulné místo pro trávení času. Líbivá a zároveň příjemná sedadla, honosně působící palubní deska s dekorativní lištou před spolujezdcem. Jo, oko dokáže zaujmout. Dostatek je odkládacích ploch a o celkovém prostoru vůbec nemusí být řeč – nejlepší v kategorii. Ale jsou tady i pořád dokola omílané mouchy. Zvykl jsem si už na všechno, ale to dotykové ovládání klimatizace s výhřevem sedadel je děs. Několikrát se stalo, že lišta s klimatizací se vůbec nenačetla a tím pádem nešla nastavit teplota. Taky se do malých dotykových tlačítek špatně trefuje.

Jak Octavia RS funguje na klikatých okreskách?

Dobře funguje, na komfortní naftové auto fakt slušně. Je dlouho neutrální a dá se jet opravdu dost svižně. Na překonávání limitů to není, ale pro rychlé svezení na takových 80% možností je to fajn. V dobrém světle se konečně ukázal i naftový 2.0 TDI pod kapotou. Předešlé verze měly 135 kW a výkonu prostě nebyl dostatek. Nejnovějších 147 kW už za to umí vzít a já si vůbec neříkal, že bych potřeboval víc. Trochu odladit podvozek a dopředu nainstalovat samosvor, je to opravdu výjimečně sportovně střižené auto s naftovým motorem. Škoda, že taková verze neexistuje. Diferenciál VAQ z 2.0 TSI by této verzi tak slušel! Jen pro zajímavost. Dynamika v přímce je obdobná jako u benzinové Octavie II RS 2.0 TFSI! Od 180 km/h dokonce akceleruje ještě lépe. A to je úspěch!

Příjemné je i přesné a poměrně strmé řízení, ale zpětnou vazbu od něho neočekávejte. Pochvalu při rychlé jízdě si zaslouží i dvouspojkový automat DSG se sedmi stupni, který je pocitově naladěný lépe než u benzinové sestřičky. U nafty vás navíc tolik neobtěžuje, když automat sám přeřadí.

Jaká je naftová Octavia RS při každodenní jezdění?

Adaptivní podvozek DCC je sympatickým doplňkem. Z Octavie RS umí udělat decentně tuhé auto na klikaté okresky, ale i plavné GT na dlouhé cesty. Samozřejmě je to pořád Octavia na platformě MQB, takže občasné zadunění především od zadní nápravy uslyšíte. Nicméně celkový komfort je na mnohem vyšší úrovni než u předešlé generace. Tento kousek je zřejmě nejpříjemnější Octavií na běžné jezdění vůbec. Můžete uhánět rychlostí přes 200 km/h několik hodin v kuse a vůbec vám to nebude vadit. Doba jde dopředu a Octavia s ní. Vznětový motor je za jízdy překvapivě kultivovaný a příjemně pružný. Uchvátí i spotřebou, kterou není problém přiblížit k 5 litrům na 100 kilometrů. A to bez výrazné snahy!

Vyplatí se Octavia RS koupit?

Jak jsem předešlé generace Octavie v naftě neměl rád, tak tady jsem byl konečně přesvědčen, že i toto provedení dává smysl. Skvěle vypadá, je praktická, úsporná, dostatečně rychlá i poměrně komfortní. Co víc od auta tohoto typu chtít? Po následujícím výroku mě asi ukamenujete. Ale při běžném používání jsem se tady cítil líp než v benzinové verzi, která vás občas nutí jet až příliš rychle, čímž odhaluje své nedostatky při sportovním zacházení. Dávám 8 z 10 hvězdiček.

  • Prostorný interiér

  • Agresivní vzhled

  • Každodenní použitelnost

  • Praktičnost

  • Spotřeba a dynamika

  • Dotykové ovládání klimatizace

  • Nepovedený umělý zvuk motoru

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 200 koní při 3600 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-3500 ot./min.
Převodovka: 7st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1580 kilogramů
0-100 km/h: 6.9 sekundy
Maximální rychlost: 240 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km
Objem kufru: 600 litrů