Edice 120 let Motorsport dorazila s novou barvou Mamba Green a se sportovním výfukem

Závodní tým Škoda Motorsport už je s námi od roku 1901. Za těch dlouhých 120 let pamatujeme nespočet úspěchů českých, evropských, ale i světových. Zároveň jsme se na závodních tratích mohli kochat jedinečnými, mnohdy až extrémními vozy. Vzpomenout můžeme třeba na 966 Supersport, 1100 OHC, 130 RS, Fabii WRC nebo novější S2000 a R5. Na oslavu narozenin tohoto továrního týmu jsme v roce 2021 mohli obdivovat Octavii RS čtvrté generace v edici 120 let Motorsport. Ta byla a stále je k mání ve všech motorizacích a karosářských provedeních. My dnes otestujeme tu nejlepší – vrcholné 2.0 TSI DSG.

Interiér Octavie RS čtvrté generace se mezigeneračně razantně zlepšil, ale dorazily i nové chyby

Edice 120 let Motorsport zahrnuje především vysokou výbavu za zvýhodněnou cenu – například lepší čalounění, sportovní sedadla s masážní funkcí, head-up displej, virtuální kokpit a mnoho dalšího. Jinak je to klasická Octavia RS. To znamená dobrá pozice za volantem, líbivá palubní deska, příjemný vyhřívaný volant a sympaticky malý volič automatické převodovky. K tomu je vzadu dostatek místa i pro urostlejší jedince a kufr oplývá vysokým objemem 600 litrů (po sklopení sedadel 1555). V zavazadelníku potěší i tzv. síťový program, díky kterému už nebudou lítat věci v kufru. Vážně příjemné místo k trávení času.

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Jsou tady chyby, které už jsme rozebírali mnohokrát. Titěrně malá dotyková tlačítka na vyhřívání sedadel, stejně tak to pro nastavování teploty atd. K tomu trochu nelogické rozmístění různých nastavení. Například nastavení zvuku je zvlášť v menu a nelze se do něho dostat z rádia nebo médií, jako tomu bylo u předešlé generace. Ale to už jsou drobnosti. Pochvala putuje alespoň k chodu systému. Po prvotním načtení už se systém neseká. U prvních Octavií se mi sekala nebo vůbec nenačítala lišta s klimatizací. Tady jsem žádný takový problém nezaznamenal.

Skvělé tvary doplňuje dravá barva Mamba Green, která otáčí hlavy kolemjdoucích

Exteriér Octavie RS je působivý sám o sobě. Díky agresivně působícím světlům a ostrým linkám vypadá sportovně a draze. Jedovatá barva Mamba Green vše podtrhuje. Auto doslova září a není kolemjdoucího, který by se nepodíval. Edice 120 let Motorsport však nemusí mít jen tento zelenkavý lak. Může zaujmout i oranžovou Phoenix Orange z nové Fabie, která vypadá obdobně skvěle. Kdo by pak chtěl klasiku, lze sáhnout po jakémkoli jiném laku z nabídky pro RS.

Nejrychlejší Octavia RS v přímce poráží i výkonnější vlajkovou loď Superb 2.0 TSI

Pod kapotou se ukrývá 2.0 litrový čtyřválec TSI, který produkuje 245 koní výkonu při 5250 ot./min. a 370 Nm točivého momentu při 1600-4300 ot./min. A dynamicky mu není co vytknout. Síly má dostatek v celém spektru otáček. S chutí se vytáčí přes 6500 až k omezovači, kterého se však nikdy nedotknete, protože DSG vždy přeřadí. Neumí bohužel zůstat v plně manuálním režimu. Zajímavé je, že i když je výkon/točivý moment shodný s třetí generací po faceliftu, váha je dokonce o necelých 100 kilogramů vyšší, tak ze 100 na 200 km/h je novinka o více než 1 sekundu rychlejší. Nejrychlejší Octavií RS byla doposud trojková 245 s manuální převodovkou. Čtyřková s manuálem za ní těsně zaostávala (15.60 vs 15.81 sekundy), ale s DSG už se stává vládcem a nastavuje čas 15.2 sekundy. Tím o více než sekundu poráží i Superb Sportline 2.0 TSI. Přivítejte nejrychlejší sériovou Škodovku vůbec!

Bohužel i tady je drobnost, kterou lze jinak výtečnému motoru vytknout. Má ospalejší reakce na plynový pedál. Oproti starším 2.0 TSI je to znatelné. Co za to může? Ekologičtí zelení mužíčci, které by tato jedovatě vyhlížející Mamba nejradši sežrala. Pro co nejnižší emise je zde uzpůsoben software motoru, který navíc přidušuje i filtr pevných částic.

Zvuk sportovního výfuku je velice decentní. U auta oslavujícího závodění by mohl být ještě o kus výraznější. Nazval bych ho lehce vrnícím. Při podřazování a řazení si pak lehce odplivává. Ale uvnitř je to fajn. Teda v případě, když si deaktivujete umělé přihrávání zvuku do interiéru. To se snaží napodobovat americký V8, ale vůbec mu to nejde. Při přidávání plynu burácí, po ubrání zcela ztichne a celé to působí hrozně zpomaleně a nepřirozeně.

Benzinový čtyřválec 2.0 TSI zároveň umí být i kultivovaným a poměrně úsporným společníkem. Je tichý a dokáže se pohybovat v nízkém spektru otáček. Dvouspojková převodovka DSG řadí hladce. Spotřeba je velice příjemná. Dlouhodobě i se svižným jezděním okolo 10 litrů. Když se budete snažit, dá se jet i za 7-8 litrů.

 

Podvozek Octavie RS je kompromis mezi sportovností a komfortem

Oproti všem předchůdcům působí Octavia RS čtvrté generace jako nejméně sportovní. Jde totiž o poměrně tiché a komfortní auto (na 18 palcových kolech je to lepší jak na 19, které má 120 let Motorsport v základu, ale tady byly menší zimáky). Verze liftback akorát trochu více duní od zadní nápravy. Jestli Octavii RS chcete na každodenní jezdění, nikdy jste nemohli udělat líp.

Když ji chytíte pod krkem, bude dosahovat opravdu vysokých rychlostí. Zvládne prohnat nespočet klasických sportovních aut. Zábavu si však za volantem neužijete. Řídit Octavii RS rychle je velice snadné. Nepotřebujete k tomu téměř žádné dovednosti. Prostě jen na plno mačkáte plyn, brzdu a točíte volantem. Nekouše a s trochou nadsázky vše vyřeší za řidiče. Nejvíce Octavii pomáhá elektronicky řízený diferenciál VAQ, díky kterému se dokáže až překvapivě zakusovat do zatáček. Pokud ale překročíte 80-90% limitů auta, pocítíte mírnou nedotáčivost, lehkou nejistotu v podvozku a trochu zpomalené zabírání zmíněného diferenciálu. Prvně nechá trochu prohrábnout vnitřní kolo a až potom rozložení přenosu síly upraví. Taky je pak otravná elektronika, kterou nelze zcela deaktivovat. Brzdy jsou poměrně trvanlivé a řízení rychlé a přesné. Ovšem výraznější zpětnou vazbu byste u něho hledali marně. Je ale jedním z těch lepších na dnešním trhu.

Octavie RS 120 let Motorsport je velice příjemné auto. Ale speciální edice mohla být o něco speciálnější.

Škoda Octavia RS 2.0 TSI DSG v oslavné edici 120 let Motorsport je asi tou nejlepší Octavií RS, jakou jsem doposud řídil. Skvěle vypadá, nezní už tak tragicky jako kdysi, dříve zasekaný systém je vyladěnější, je v ní místa na rozdávání a umí být solidně rychlá. Jezdí se mi s ní dobře, takže jí dokážu prominout i těch několik chyb, jako třeba otravné ovládání klimatizace nebo trapný umělý zvuk motoru. Jenže když jde o speciální edici, která má oslavovat dlouhou historii motorsportu naší mladoboleslavské automobilky, představoval bych si něco lepšího. Mohli udělat omezený počet kusů (tato edice není omezená na počet kusů, ale objednat si ji můžete zhruba do poloviny roku 2022) a klidně nahodit i vyšší cenovku. Za to bych si ale krom barvy, sportovnějšího výfuku a vysoké výbavy přál i něco navíc. Co třeba jiný software motoru? Nemuselo by jít ani o kompletní jednotky z VW Golf Clubsport nebo Cupra Leon, které mají 300 koní. Stačilo by třeba 260-280 koní. Jinak nastavený podvozek. Udělat to auto o trochu výjimečnější, sportovnější. Takže ano, je to vlastně skvělé auto, navíc v edici 120 let Motorsport dostanete hodně výbavy za méně peněz, ale vidím v tom nevyužitý potenciál. Škoda. 8 z 10 hvězdiček.

Plusy

Dynamický a dostatečně úsporný motor
Jistý a zároveň komfortní podvozek
Nenáročnost řízení
Líbivý interiér
Praktičnost
Vzhled

Mínusy

Dotykové ovládání klimatizace
Umělý zvuk motoru v kabině
Hluk od zadní nápravy
Nevyužitý potenciál speciální edice na oslavu motorsportu

Parametry

Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 245 koní při 5000-6200 ot./min.
Točivý moment: 370 Nm při 1600-4300 ot./min.
Převodovka: 7st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1524 kilogramů
0-100 km/h: 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 9 l/100 km
Objem kufru: 590 litrů