Test – Škoda Octavia IV RS 2.0 TSI DSG liftback
Z nejnovější Octavie RS mám smíšené pocity. Zatím jsem jezdil s hybridním iV a 2.0 TSI s manuálním řazením. Hybrid byl tragický téměř ve všech směrech a manuál se mi k chování auta nehodil. Proto jsem zvědavý, jak zaujme právě testované provedení 2.0 TSI s automatickou převodovkou DSG. 2.0 TDI na test čeká zhruba za měsíc. Ale něco mi říká, že nejlepší RS tady máme právě dnes.
Exteriér a interiér Škody Octavie RS
Exteriér se povedl. Za mě jde o nejlíp působící Octavii RS, co se prvního dojmu týče. Obzvláště v našem bílo-černém provedení vypadá dravě a honosně. Kolemjdoucí už si neřeknou, že je to „jen“ Octavia.
To stejné platí i o interiéru. Příjemná sportovní sedadla, hezký dekor palubní desky, velký displej. Bohužel tady však přicházejí i problémy. Tím největším je ovládání klimatizace přes titěrná tlačítka na dotykové obrazovce. Špatně se za jízdy trefují a občas reagují pomalu. Celkově není ovládání infotainmentu zrovna nejpovedenější. Co se praktičnosti týče, není si nač stěžovat. Místa je dostatek ve všech směrech a nechybí ani nespočet odkládacích ploch.
Jak Octavia RS funguje na klikatých okreskách?
Označení RS u aut značky Škoda znamená Rallye Sport. Takže klikaté okresky by měly být tím pravým místem, kde nejostřejší Octavii vyzkoušet. Jako první zaujme přeplňovaný čtyřválec 2.0 TSI, který sice nedisponuje takovým výkonem jako sesterské vozy Cupra Leon či VW Golf GTI Clubsport, ale dynamiku poskytuje dostačující. I když je trochu smutné, že není rychlejší než třetí generace, hlavně kvůli vyšší váze. Motor má pořádnou sílu prakticky v kompletním spektru otáček, od 3000 až do nějakých 6500. Co motor kupodivu vůbec nemá, je zvuk. Z podkapoty šicí stroj, z výfuku vysavač a uvnitř nepovedené dovádění reproduktorů. Testovaný kus měl najeto 4-5 tisíc kilometrů a v určitých otáčkách už zvukový generátor nepříjemně rezonoval, jako reproduktor před smrtí. Škoda, Golf GTI se stejnými parametry zní rozhodně líp. Sedmistupňové DSG řadí dobře a Octavii při rychlé jízdě sluší víc jak manuál. Oproti opravdovým hot-hatchům s automatem (Renault Mégane R.S., Hyundai i30N) to ale taková sláva není. Reakce na pádla za volantem by mohly být rychlejší a uvítal bych možnost podržet motor v omezovači. Občas jedete plný, chtěli byste na sekundu líznout omezovač a brzdit do zatáčky. Ale DSG samo přeřadí a vy hned musíte zbytečně podřazovat.
Řízení je poměrně rychlé, decentně tuhé, ale zpětnou vazbu od něho nečekejte. To stejné platí i o podvozku, který si s vámi moc nepopovídá. Verzi s manuálem jsem měl s adaptivními tlumiči DCC, zatímco tento kousek má klasické odpružení. A světe div se, při rychlé jízdě je to možná i o kousek lepší. Auto mi připadá o trochu čitelnější a stabilnější na zadku. S jistotou bych to ale dokázal říct jen tehdy, pokud bych je měl vedle sebe na stejných pneumatikách.
Abychom měli nějaké porovnání, jak si Octavia RS na okreskách vede, vzali jsme jí soupeře. Ford Fiesta ST Performance je opravdová zbraň do míst, kam jedeme. Stoupání plné serpentin na Ještěd. Jako první jsem jel v Octavii a kamarád ve Fiestě. A musím říct, že jsem se překvapivě docela držel. Ale jel jsem opravdový limit, zatímco ve Fiestě prý byla rezerva. Na druhou jízdu jsme se vyměnili a nestačili se divit, jak jsou ta auta odlišná. Elektronický diferenciál VAQ v Octavii funguje skvěle, do té doby, než nesednete do auta s pravým mechanickým samosvorem. Ten zabírá okamžitě a víc. Když jsem jel za Fiestou, trápil jsem se já i Octavia. Dokáže jet opravdu hodně rychle, ale působí u toho těžkopádně a občas se pere s lehkou nedotáčivostí, která se špatně srovnává. Ale Fiesta? Tu hodíte do zatáčky a ona ji proletí s neutuchající chutí. Pokud to přeženete a dostaví se nedotáčivost, stačí lehce ubrat nebo ťuknout do brzdy a zadek krásně utáhne stopu. Taky se dá nádherně rozhodit do hezky řiditelného smyku a ve vracečkách vtipně zvedá vnitřní zadní kolo. Tříválec 1.5 EcoBoost poskytuje dynamiku jen o chlup horší než 2.0 TSI, má výborné reakce na plyn a umí si zaštěkat v omezovači. Zvuk taky super. Řízení je strmější, těžší a rychlejší. Hravý podvozek umí přenášet potřebné informace. A jak to dopadlo? Po výměně o kousek vyhrálo ST, ale rozhodně nešlo o žádnou demolici Octavie. Rychlost podobná (získává hlavně na rovinkách při stoupání a během řazení). Ale co Octavia neumí, to je doopravdy pobavit řidiče. Za mínus taky považuju nemožnost deaktivovat elektronické pomocníky, kteří do jízdy na limitu rádi kecají.
Je Octavia RS nejlepší auto v kategorii na běžné jezdění?
S adaptivní podvozkem DCC umí být komfortnější, ale i na běžném podvozku s 19-palcovými koly je to stále v rozumných mezích. Když se zklidníte, dá se jezdit pod 8 litrů na 100 kilometrů (pokud se občas rozvášníte, bude průměr přes 10). Automatická převodovka řadí hladce a oproti předešlé generaci je znát posun v odhlučnění. V kombinaci s prostorností a bohatou výbavou je to opravdu jedno z nejlepších cestovních aut v kategorii, bereme-li jako konkurenty velké hot-hatche. Pokud vám však nejde o nejprostornější kabinu a německy stylizovaný interiér, nedá se říct, že by na tom byl třeba Civic Type R, Mégane R.S. Trophy či Focus ST hůř. Kombinaci daily a sportovní jízdy pak lépe zvládá i Golf GTI, a to hlavně ve verzi Clubsport.
Vyplatí se Octavia RS koupit?
Jak bylo zmíněno v odstavci výše. Pokud vám jde o praktičnost a zároveň chcete hezké rychlé auto, určitě je to dobrá volba. Bude vám skvěle sloužit při každodenní jezdění a o víkendech se můžete projet s kámoši, kteří mají opravdové hot-hatche a určitě neuděláte ostudu. Jen se tolik nepobavíte. Vlastně se dokážu vžít do situace, kdy bych se po Octavii RS poohlížel. A v tom případě bych určitě chtěl verzi 2.0 TSI s DSG. Ale volil bych spíše kombi, které u Octavie dává větší smysl. Dávám 7 z 10 hvězdiček.
Technické parametry
Motor: | 1984 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 245 koní při 5000-6200 ot./min. |
Točivý moment: | 370 Nm při 1600-4300 ot./min. |
Převodovka: | 7st. automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1524 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 9 l/100 km |
Objem kufru: | 590 litrů |