Většina výrobců už klasické naftové motory v nabídce vůbec nemá, to však neplatí pro Škodovku.

Benzinový mild-hybrid 1.5 TSI e-Tec je tak dobrým motorem, že ho považuji za ten nejlepší do 4. generace Octavie. Jenže Škodovka je jednou z posledních automobilek, která krom zážehových a hybridních motorů nabízí i ty vznětové/naftové. Do dnešní recenze přijela hezky vybavená Octavia Style 2.0 TDI DSG liftback (110 kW), která se snaží ukázat, že nafta ještě neřekla poslední slovo. Avšak ještě náročnějším úkolem bude obhájit si cenu, ta dnes překračuje 1 000 000 Kč* (nejnižší možná výbava pro tuto motorizaci je Ambition a startuje na 779 900 Kč). Mimochodem, s motorem 1.5 TSI e-Tec je ve stejné výbavě o 50 000 Kč levnější.

*V době konfigurace 1. prosince 2022 byla cena testovaného kusu 988 700 Kč.

Octavia 4. generace v tmavě modrém laku Lava Blue umí splynout s davem.

Minule jsem tady měl RS 2.0 TSI v laku Mamba Green a před tím Style s příplatkem Sportovní paket PLUS lakovaný červenou Velvet. Takto naspecifikovaná auta byla opravdu výrazná a v davu nezapadla. To však neplatí pro dnes testovaný exemplář, který nemá žádné módní výstřelky, v tmavě modrém laku Lava Blue dokáže splynout s městskou šedí. I navzdory nevýraznosti jde o zajímavou barvu, hezká jsou i 18″ kola Perseus s pneumatikami 225/45.

Infotainment s dotykovou obrazovkou už je konečně dobře naladěný.

U prvních testovaných Octavií čtvrté generace jsem kritizoval infotainment, přes jehož dotykovou obrazovku se ovládá takřka vše včetně klimatizace. Systém se sekal a nedalo se na něho spolehnout. Škodovka však nezahálí a chrlí jednu aktualizaci za druhou (lituji majitele prvních aut, kteří museli nesčetněkrát na servis a auto nechávat aktualizovat), což znamená, že poslední kusy už na tom nejsou vůbec špatně. V tomto autě jsem nezaznamenal jediné zamrznutí, štvalo mě jen zmatené hlasové ovládání. Naopak cením například snadné ovládání asistentů přes tlačítko na volantu.

Největší předností Octavie IV je praktičnost.

Sedadla jsou trochu tužší, ale to záda na dlouhých cestách ocení, protože nebudete vůbec rozlámaní, navíc mají slušné boční vedení. Dobrá je i celková pozice za volantem. Ačkoliv si mnozí stěžují na design dvouramenného volantu, mně především při manévrování ve městech vyhovuje. Cestující si pohodlně sednou nejen dopředu, ale i dozadu. Ve dveřích je rozměrná přihrádka, do které se vejde 1.5-litrová lahev (i dozadu!), naopak malá je ta pod loketní opěrkou. Zavazadlový prostor má nadprůměrný objem 600 litrů nebo 1555 litrů se sklopenými sedadly.

Na dálnicích je to fajn, ale v rozbitých městech si podvozek ne zcela dobře rozumí s velkými koly.

Světlá výška standardního podvozku Octavie je 142 milimetrů. Při vyšších rychlostech a na dálnicích je komfortní, ale především na rozbitém asfaltu ve městech si zrovna nejlíp nerozumí s velkými koly. Když jsem nedávno testoval 1.5 TSI e-Tec se sportovním podvozkem sníženým o 15 milimetrů (dříve Sportovní paket PLUS, později Sportline), tento neduh mi tak výrazný nepřišel. Možná by to vyřešil ještě adaptivní podvozek DCC za příplatek 25 000 Kč. Avšak i navzdory tomuto neduhu jde o příjemně naladěné auto, které krom mírného dunění ze zadní části potěší i slušným odhlučněním. Vyzdvihnout si zaslouží příjemně naladěné řízení, to potěší hlavně svou přesností. Mnozí uvítají i jistotu v zatáčkách, ale v nich zase nemůžu přestat myslet na sportovní podvozek, který jsem zmiňoval výše. S ním je Octavia stabilnější a lépe se řídí při rychlé jízdě, navíc bez toho, aniž by utrpěl komfort.

Vznětový 2.0 TDI 110 kW se pyšní nejen slušnou dynamikou, ale hlavně skvělou spotřebou.

2.0 TDI je na poměry naftových motorů krásně kultivovaný a dobře si rozumí se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Síly má dostatek v každé situaci a nedělají mu problémy ani dálniční rychlosti přes 200 km/h. Mimochodem, ze 100 na 200 km/h dokáže zrychlit za 32.98 sekundy, což je na 150 koní docela hezký čas. Ještě působivější je spotřeba. Okresky umí za něco málo přes 4 l/100 km, dálničních 130 km/h zvládá za nějakých 5 l/100 km a ve městě si neřekne moc přes 6 l/100 km. Levnější 1.5 TSI e-Tec překonává o 1-2 l/100 km.

Pár dalších nedostatků na závěr.

Blížíme se závěru, tak pojďme vytáhnout ještě nějakou drobnou kritiku. Nelíbí se mi naladění bezpečnostního asistentu, který upozorňuje na překážky před autem, v případě nouze i sám aktivně zasáhne a začne brzdit (Front Assist). Tento systém mi přijde přecitlivělý a místo pomoci mě většinu času akorát strašil (jde nastavovat, ale nikdy to není ono). Taky mě občas vyděsil chytrý adaptivní tempomat, který si na dálnici několikrát usmyslel, že je zde maximální povolená rychlost 30 km/h a na tuto hodnotu začal poměrně razantně zpomalovat. To je nejen otravné, ale i velmi nebezpečné. Naštěstí ho lze deaktivovat.

Pokud najezdíte vyšší desetitisíce kilometrů ročně, 2.0 TDI se vyplatí, ale sáhnul bych po výbavovém stupni Sportline.

Škoda Octavia s motorem 2.0 TDI je dobré auto. Pokud nejvíce času trávíte na dálnicích a ročně najezdíte vyšší desetitisíce kilometrů, díky nízké spotřebě se určitě vyplatí. Pokud se však smíříte s mírně vyšší spotřebou, sáhnul bych po 1.5 TSI e-Tec, který mi přijde v každém jiném směru lepší – auto je s ním obratnější, levnější a benzinový motor má hezčí zvuk. Namísto výbavového stupně Style/Style Exclusive bych šel Sportline, a to kvůli lepším jízdním vlastnostem. A teď ta nejdůležitější otázka, dokáže si obhájit vysokou cenu? Já vlastně sám nevím. Je to dobré auto, kterému nemůžu nic výrazného vytknout, ale přes 1 milion Kč je vážně dost. Jenže, konkurence krom koncernu VW poctivý naftový motor vůbec nenabízí, jako šafránu je i aut s karoserií liftback. Hodnocení? 7 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Kultivovaný a silný motor s nízkou spotřebou.

  • Praktický interiér a velký kufr.

  • Design interiéru.

  • Skvělá LED světla s technologií Matrix.

  • Zmatený adaptivní tempomat.

  • Přecitlivělý asistent nouzového brzdění.

  • Hlasové ovládání je občas zmatené.

  • Podvozek si ne zcela dobře rozumí s 18″ koly.

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 3000-4200 ot./min
Točivý moment: 360 Nm při 1600-2750 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1461 kilogramů
0-100 km/h: 8.7 sekundy
Maximální rychlost: 229 km/h
Spotřeba: 5 l/100 km
Objem kufru: 600/1555 litrů

Fotogalerie: Škoda Octavia IV Style 2.0 TDI DSG liftback (110 kW)