Škoda Octavia RS IV se prodává už od roku 2020, takže na trhu s ojetinami se začínají objevovat zajímavé nabídky.
Škoda Octavia RS čtvrté generace byla představena v březnu roku 2020, což znamená, že na trhu s použitými vozy se začínají objevovat tříleté ojetiny s nájezdy až 100 000 kilometrů. Ceny těchto aut startují za hranicí 700 000 Kč. Mimochodem, novou Octavii RS 2.0 TSI nekoupíte pod 1 059 900 Kč. V dnešní recenzi se podíváme na ojetý kousek z Auto ESA. Bude totiž velmi zajímavé zjistit, jaké problémy čtyřkovou Octavií trápí a na co si dát pozor při její koupi.
Zatímco černé exempláře splynou s davem, Mamba Green řve do světa: „Pozor, jedu!“
Nejnovější Octavia je dravcem sama o sobě, líbí se mi ostře řezané tvary, které u verze RS působí ještě dynamičtěji. Zatímco v nedávno testované černé Magic umí splynout s davem, tak v červené Velvet, kterou jsem vzal na trip do Itálie, už šlo o výraznější auto. V zářivém laku Mamba Green doslova huláká do světa: „Pozor, jedu!“ Parádní jsou 19″ kola Altair.
Interiér je útulný, zvyknout se dá i na kritizovaný infotainment s dotykovou obrazovkou.
Octavia IV má vážně hezký a útulný interiér. U verze RS potěší především sportovně tvarovaná sedadla, která zajišťují dobrou pozici za volantem, mají výrazné boční vedení a jsou vhodná i pro mohutnější jedince. Vzadu je dostatek místa i pro dospělé cestující, rodiny pak potěší velký kufr o objemu 640 litrů, případně 1700 litrů se sklopenými sedadly (některé kusy mají dvojitou podlahu, tento ne). Sám patřím ke kritikům nového infotainmentu, který má integrované ovládání klimatizace v dotykové obrazovce. Nicméně, musím říct, že po těch mnoha Octaviích, které mi prošly rukama, jsem si na něho zvyknul. Štve mě už „pouze“ to, že se občas samovolně restartuje nebo zasekne. Problémy s načítáním lišty klimatizace už po aktualizacích vymizely. Mnozí si stěžují na pár lacinějších plastů v interiéru, ale podle mě jde v dané kategorii o nadprůměr, co se použitých materiálů a zpracování týče. Výhodou RS je, že drtivá většina kusů disponuje bohatou výbavou, jako například Matrix LED, adaptivní tempomat, elektrické víko kufru, bezdrátové dobíjení, head-up displej, USB vzadu a kvalitní audio Canton. Canton bohužel nemají nejmladší kousky, jelikož ho Škodovka přestala nabízet.
Není to sporťák ani husí kůži nahánějící auto, ale velmi rychlý společník rozhodně ano.
Tato Octavia se sice jmenuje RS, ale vyloženě řidičské zážitky poskytnout nedokáže. To však nemění nic na tom, že jde o velmi rychlé auto. Přeplňovaný čtyřválec 2.0 TSI má silný střed a s chutí se vytáčí za hranici 6500 ot./min. Z 0 na 100 km/h dokáže akcelerovat za 6.5 sekundy a maximální rychlost činí elektronicky omezených 250 km/h. Fajn je i zrychlení 100-200 km/h, v závislosti na verzi jsem doposud naměřil časy 15.16 až 15.81 sekundy. DSG řadí rychle a solidní jsou i reakce pádel pod volantem, škoda jen, že nedokáže podržet motor v omezovači.
Jisté průjezdy zatáčkami zajišťuje dobře naladěný podvozek, který je v našem případě doplněn adaptivními tlumiči DCC – ty jsou fajn, ale za nutnost je nepovažuji. Důležitou součásti hnacího ústrojí je chytrý diferenciál VAQ. Díky němu se dá jít dříve po plynu, což má za následek doslova vtahování přídě do vnitřní části zatáčky. Tento diferenciál sice nefunguje tak spolehlivě jako klasická mechanika nebo propracovaný eLSD od Fordu, ale stále je to fajn. Do nedotáčivosti přechází čitelně, ale budete-li mít obuty dobré pneumatiky a nejezdíte-li úplnou hranu, jen tak se k ní nedopracujete. Povedené je i poměrně přesné řízení, ale naopak nedostatečné jsou brzdy, které hlavně u rychlé jízdy z kopce brzy vadnou, o čemž jsem se letos přesvědčil v Alpách.
Nejlépe se RS cítí, když člověk zklidní, svižně řeže zatáčky a na rovinkách vypustí všech 245 koní a 370 Nm. Při porovnání s hot-hatchi všeho druhu sice není tak schopným sportovcem, ale rozhodně jde o komfortnější a lépe odhlučněné auto. Motor je kultivovaný, podvozek dobře žehlí nerovnosti a převodovka řadí hladce. Dokonce i spotřeba je oku lahodící. V reálném světě se pohybuje mezi 7 a 10 l/100 km v závislosti na tíze chodidla. Při opravdu svižném stylu se průměr usadí na 12 litrech.
Jak je na tom Octavia IV se spolehlivostí? Na co si dát pozor?
Nejspolehlivější motory 2.0 TSI EA888 jsou v Octavii RS třetí generace, nesou označení CHHB a CHHA, produkují 220 a 230 koní. Mají totiž přímé i nepřímé vstřikování, takže netrpí na zanášení karbonem. Od roku 2017 byl k dispozici posílený motor DLBA, který má výkon 245 koní. Tato jednotka přišla o nepřímé vstřikování, takže je choulostivější k zanášení karbonem. K tomu zhruba v polovině roku 2018 přibyl filtr pevných částic. Tento agregát dostalo i RS čtvrté generace. Takže dbát nejen na brzkou výměnu oleje, ale i tankovat kvalitní aditivovaný benzin a motor nešetřit v nízkých otáčkách. Čtyřkové RS tak nekupujte po vyhlídkovém jezdci, který tankoval benzin s oktanovým číslem 95. Ačkoliv se auta s takovými nájezdy zatím neobjevují, z minulosti víme, že řetězové rozvody by měly bez problému zvládnout přes 200 000 kilometrů. Taky je známá kritika sedmistupňových DSG se suchými spojkami, ale tady vás potěším, protože nejde o problémové DQ200, ale DQ380/381 s mokrými spojkami. Životnost spojek je zpravidla přes 200 000 kilometrů. Avšak nezapomeňte každých 60 000 kilometrů vyměnit olej.
Cena výměny adaptivních tlumičů se může pohybovat okolo 50 000 Kč, proto bych se zamyslel nad tím, jestli radši nevzít klasiku. Kdybych měl totiž měnit DCC, asi bych rovnou sáhl po KW V3 za necelých 60 000 Kč, který RS posune na úplně jinou úroveň. Jak skvělý je, jsem vám popsal v testu Ford Focus ST X 2.3 EcoBoost Track Pack. KW nabízí i adaptivní podvozek DDC – PLUG & PLAY, ale za ten dáte nějakých 70 000 Kč.
Elektroniku, hlavně infotainment s dotykovou obrazovkou (MIB), jsem nakousl v odstavci o interiéru. Jeho největší problémy už byly vychytány, ale s postupnými aktualizacemi se objevují i nové, které řeší další aktualizace, pořád dokola. Pokud čtyřkovou Octavii chcete, s nedokonalým systémem se zatím musíte smířit. Zároveň si při koupi zkontrolujte, jestli jsou u daného vozu všechny softwarové servisní akce hotové, pokud ne, nechte je udělat stávajícího majitele, případně chtějte slevu, protože je to otrava. V autorizovaném servisu vám totiž klidně můžou říct, že auto si tam týden nechají, navíc tyto svolávací akce dělají neradi. U tohoto úkonu můžou umřít řídící jednotky, což znamená, že pokud je auto po záruce, s největší pravděpodobností si je zaplatíte.
Octavia RS 2.0 TSI DSG sice v žádném aspektu není nejlepší, ale zároveň jde o tak všestranné auto, že ji považuji za jedno z nejlepších sportovně střižených kombi.
Škoda Octavia Combi RS 2.0 TSI čtvrté generace má pár nedostatků, přičemž těmi největšími jsou vysoké ceny a infotainment. Často si říkám, proč by si ji někdo vůbec kupoval, když existuje například Ford Focus ST Kombi, ten je podobně praktický a mnohem lepší sportovní auto. Jenže pak do RS sednu a pokaždé se přesvědčím o tom, že smysl dává. Sice v ničem úplně nevyniká, ale tak skvěle kombinuje komfort, praktičnost a sport, že si mě umí získat. Proto s klidným svědomím dávám 8 z 10 hvězdiček.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1984 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 245 koní při 5000-6200 ot./min. |
Točivý moment: | 370 Nm při 1600-4300 ot./min. |
Převodovka: | 7-st. automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1553 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 7-12 l/100 km |
Objem kufru: | 640/1700 litrů |