X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus

Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus

 
 " alt="">  " alt="">
Srovnávací testy   |   03.10.2019   |   Autor: Adam Václavek


Škoda Octavia RS 230 je z mého pohledu nejlepší Octavií RS, ano, překonává i RS 245. V dnešním testu si povíme, čím umí nadchnout a pár důvodů ke koupi, ale v závěru narazíme i na jeden zdánlivě neřešitelný problém.

První věc, kterou předbíhá faceliftového bráchu, je vzhled. Mně osobně nový design nevadí, ale postavíte-li je vedle sebe, tak starší auto působí vyváženějším a čistším dojmem, o čemž se můžete přesvědčit v testu, kde jsem porovnával původní III RS a III RS po faceliftu. Červená RS 230 s černými doplňky navíc vypadá ještě o chlup dravěji, vše zakončují krásná 19 palcová kola.

A další detail, kvůli kterému mám radši právě verzi před modernizací – analogová tlačítka vedle obrazovky. Ta sice nemá tak dobré rozlišení, ale nebudete se trápit tím, že za jízdy nemůžete trefit to správné dotykové tlačítko. Jinak si uvnitř není nač stěžovat, pominu-li pár nekvalitních plastů, ale ty trápí celou koncernovou rodinu nižší střední třídy. Pochvalu si zaslouží solidní sedadla, bezkonkurenčně nejvíce místa na zadních sedadlech a obrovský kufr.

Srovnávací test - Škoda Octavia III RS 2.0 TSI 2013 vs 2019

 

Při běžném jezdění se chová jako každé jiné auto, nevadí mi s ním jezdit po městě nebo trávit hodiny na dálnicích. S normální nohou navíc není problém jezdit za 8-9 litrů v průměru. Nicméně problém vidím v těch líbivých kolech, jelikož ne každá RS 230 má připlacený adaptivní podvozek DCC, a to je problém. S ním umí být i poměrně plavná a v rámci možností komfortní, ale bez něho je to kostitřas. Řekl bych, že už kousek za únosnou mezí. Přitom obyčejná verze na 18 palcových kolech je úplně v pohodě. Možná bych tak oželel cool design a vrazil tam osmnáctky.

Je až k nevíře, jak změní chování auta samosvorný diferenciál VAQ, protože tam, kde jde standardní RS po předku ven, 230 krásně drží stopu a po nedotáčivosti ani slechu. Ochotně se umí proplétat vlásenkami, přičemž samosvor krásně tahá čumák k apexu. Ještě zajímavější na tom všem je, že k tomu nepotřebujete žádné řidičské schopnosti. Můžete brzdit v zatáčkách, jít na plyn příliš brzy nebo zbrkle škubat volantem, ale to auto podpantoflácky poslouchá a do krizové situace se může dostat jen totální antitalent.
 

 

Solidní je i po motorové stránce. Neúnavně upaluje kupředu a síly má dostatek v celém spektru otáček. Se stádem 230 koní si dobře rozumí i dvouspojková převodovka DSG, jejíž přeřazení doprovází hlasité prsknutí do výfuku. Je však zajímavé, že běžné RS 220 koní s manuální převodovkou bylo v disciplíně 100-200 km/h o kousek lepší, a to jsem je měřil za stejných podmínek. Můžou za to větší kola či nějaký výkon sebere automat s diferákem? Kdo ví.

Hodnocení? Solidní auto, které umí být hodně rychlé, přijatelně komfortní na každý den a navíc je pohádkově praktické. Takže dávám 8 z 10 hvězdiček a končíme, nebo ne?

Přijíždí neřešitelný problém

 

Jak jsem napsal, Škoda Octavia RS 230 je solidní auto. Jaký je teda ten zmiňovaný neřešitelný problém? Seat Leon ST Cupra, který ve verzi 290 pořídíte za stejné peníze (na fotografiích Cupra 300). V čem je lepší? To se hned dozvíte.

První výhodou je výbava, jelikož všechny Cupra mají adaptivní podvozek DCC od základu, což platí i o LED světlometech, které svítí o kousek líp než xenony Octavie, ale v porovnání s jinými LED svítí jednoznačně nejhůř (od Cupry 290 dál už by to mělo být lepší). Jako další si dovolím vyzdvihnout líp naladěný podvozek. Leon snese vyšší rychlosti v zatáčkách a je hravější. Když si dobře najedete a uberete plyn v zatáčce, tak se hezky sveze bokem. Celkově je i na brzdách mnohem rozdováděnější. Co se ovládacích prvků týče, jsou na tom velmi podobně – měkký brzdový pedál a sice přeposilované, ale přesné řízení. V neposlední řadě tu je motor, který má o 60 koní víc, což je znát. V žebříčku 100-200 km/h Leon ST Cupra 290 DSG Performance Pack nadělil Octavii RS 230 DSG přes 5 sekund, a to není málo. Leon je celkově akčnější, ostřejší, zábavnější, rychlejší a stále si zachovává tvář praktického auta na každý den. Dal bych mu 9 z 10 hvězdiček.

Ale abych jen nekřivdil, i Octavia má pár výhod. Je o kousek prostornější ve všech směrech a má na pohled hodnotnější interiér s lepším informačním systémem. Jenže to nejsou věci, kvůli kterým bych byl ochotný dát jí přednost, jde o nepatrné rozdíly. A pokud budete chtít RS 230 dostat na úroveň Cupry 290, vyjde vás to pěkně draho.

Za propůjčení Octavie RS 230 děkuji Auto ESA.

 

 Technické parametry

Auto

Škoda Octavia RS 230

Seat Leon ST Cupra 290

Motor

1984 ccm L4 Turbo

1984 ccm L4 Turbo

Výkon

230 koní při 4700-6200 ot./min.

290 koní při 5900-6400 ot./min.

Točivý moment

350 Nm při 1500-4400 ot./min.

350 Nm při 1700-5800 ot./min.

Převodovka

6-st. automatická

6-st. manuální

Pohon

FWD

FWD

Hmotnost

1445 kilogramů

1440 kilogramů

0-100 km/h

6.8 sekundy

5.9 sekundy

Maximální rychlost

250 km/h

250 km/h

Průměrná spotřeba

9 litrů

9 litrů

Objem kufru

589 litrů

586 litrů

 

 

 

 

 

​​​

 
 
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Test - Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Vyšší výkon, lepší brzdy, samosvor a mnoho dalšího, to je moje nové daily.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Test – Nissan Juke Nismo 4x4
Nejzbytečnější auto na světě?
Test – Peugeot 205 CTI
GTI bez střechy? Vypadá tak, ale je to úplně něco jiného.
Test - BMW 530d xDrive F10
Dokonale vyvážený jídelníček pro běžného strávníka.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved