Škoda Octavia RS 2.0 TSI M/T

Nedávno jsem testoval novou Octavii RS iV, tedy hybridní provedení. To mě zklamalo v mnoha ohledech – dynamika v přímce, těžkopádnost v zatáčkách a dokonce i ve spotřebě. Proto jsem se těšil, až osedlám nejpřijatelnější verzi 2.0 TSI. Napravila tato motorizace reputaci nebo upadne v zapomnění? To se dozvíte v dnešním testu.

Vzhled a interiér

Sice jsem slyšel i kritiku, ale mně se karoserie nové Octavie RS líbí. Je tak akorát dravá a agresivní. V červené barvě se za ní leckdo otočí.

Zaujmout dokáže i uvnitř. Líbivý dekor naproti spolujezdce, dostatek místa a odkládacích ploch, fajn sedadla. Bohužel to však několik věcí kazí. Chybí zde analogová tlačítka. Ovládání virtuálního kokpitu i hlavního displeje je příliš složité. Na co by stačilo jedno, maximálně dvě kliknutí, tady potřebujete tři až čtyři. Taky se mi několikrát stalo, že se vůbec nenačetlo ovládání klimatizace a fungovalo až druhý den ráno. Po každém nastartování je pak zapnuté hlídání jízdy v pruzích, systém stop/start a režim Normal, v němž je zveličovaný zvuk motoru do reproduktorů. Takže musíte nastartovat. Dvěma kliknutími vypnout stop/start. Dalšími dvěma kliknutími zapnout Comfort či jiný režim. Poté se prokliknout do hlavního menu, otevřít složku Asistenti, otevřít hlídání jízdy v pruzích a tam deaktivovat. To znamená, že než pohodlně vyjedete, celkem 6x na něco kliknete! Hrozná otrava. Taky mi vadí středové výdechy klimatizace přímo na hlavici řadící páky (hlavně v létě vás bude otravovat chladný vzduch foukající na řadící ruku). Myslel jsem, že svět se má díky moderním technologiím zjednodušovat, ne dělat složitějším.

Každodenní jezdění

Praktické, pohodlné, tiché, úsporné, příjemně jezdící auto. Stačí tato věty, abyste věděli, že na každodenní jezdění jde o velice příjemné auto. Říkáte si: benzinový dvoulitr s turbem a úsporný? Ano. Dlouhodobě není problém jezdit za něco málo přes 8 litrů, a to docela svižným stylem. Městské jízdy, dálniční cestování. Vše se odehrává až v nečekaném pohodlí.

Dobývání okresek

Ačkoliv Octavia RS schytává odjakživa posměšky – Rádoby Sport a podobně, není tomu pravda. První generace s motorem 1.8 Turbo byla na svou dobu vážně rychlá. Druhá mě sice nezaujala, ale třetí, předevšim s diferenciálem VAQ (RS230 a 245), jezdila fantasticky. Jak je na tom nejnovější verze? Bohužel hůř než nejmladší předchůdce. Rychlým autem je, o tom žádná. Ale problém vidím v podvozku. Působí vyměkle. Zároveň se v zatáčkách chová nejistě. Zadek je zde o něco nervóznější než u RS230. Hlavně v rychlejších pasážích jde o nečitelné auto. Takže sice budete velice rychlí, ale z jízdy nebudete mít dobrý pocit. Už vím, jakým slovem podvozek nazvat – nedotažený.

V přímce je pak podle měření 100-200 km/h o maličko pomalejší než předchozí RS245, taktéž s manuálem. Dynamiku by určitě zlepšilo kratší zpřevodování, protože třeba na 4. rychlostní stupeň jedete okolo 220 km/h a na 5. se dostanete přes 260 km/h.

Verdikt

Když se na to podívám pouze z hlediska praktičnosti a rychlé jízdy po okreskách, je lepší předchozí generace RS230 či RS245. Nejnovější Octavia RS se zklidnila a je dospělejším, pohodlnějším, rychlým GT s praktickou karoserií. Jestli je to dobře, musíte rozhodnout sami dle osobních preferencí. 6 z 10 hvězdiček. Octavia RS mě jen utvrzuje v tom, co jsem nedávno napsal – nejlepší okresková Škodovka je Scala 1.5 TSI.

  • Svěží design

  • Líbivý interiér

  • Komfortní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Dynamika motoru

  • Přívětivá spotřeba

  • Informační systém je složitý a seká se

  • Příliš dlouhé převody

  • Nečitelný podvozek

  • Středové výdechy klimatizace míří přímo na hlavici řadící páky

Technické parametry

Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 245 koní
Točivý moment: 370 Nm
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1520 kilogramů
0-100 km/h: 6.8 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 8-9 litrů
Objem kufru: 600 litrů