Škoda Octavia RS iV

Dělalo se kolem ní velké haló. Spousta kritiky i chvály, aniž by se v ní spekulující svezli. Proto se jí dnes podíváme na zoubek a zjistíme, jestli vedle 2.0 TSI a 2.0 TDI dává smysl. Na první pohled vypadá dravě, prakticky a na papíře poměrně rychle. Je to tak i v reálném světě?

Vzhled a interiér

Designově mi vadí akorát podivná kola, kterými je náš kousek obdařen. Jinak nemám výtky. Červený lak ladí s černými doplňky. Nejvíc sexy je zadní část.

Nadšení pokračuje i uvnitř. Docela fajn sedadla, příjemný volant a hezká palubní deska s dekorem naproti spolujezdce. Místa je ve všech směrech dostatek. Ovšem kufr má objem pouze 450 litrů. To je v porovnání s klasickým RS se spalovacím motorem o 150 litrů méně. Uvnitř člověk narazí na klasické problémy nové Octavie. Ty jsou shodné s těmi v běžné verzi (test ZDE). Takže ve zkratce – složité ovládání virtuálního kokpitu, nastavování všeho dotykově (za jízdy se špatně trefuje), občasné záseky a chyby systému, středové výdechy foukají přímo na ruku u řadící páky. A úplně největší fail je nastavování ESP. Musíte jít do Menu, najít tlačítko Vozidlo a poté kliknout na nejvyšší řádek. Ukáže se obrázek auta zepředu, vy ho potažením otočíte. Stisknete tlačítko Brzdy a tam ESP Sport. Jak dokonale složité (bez návodu bych to nikdy nenašel).

Každodenní jezdění

Při ostřejší jízdě se docela docela naklání, proto mě nemile překvapilo, kolik rázů propouští do karoserie. Není to nic hrozného, ale všimnete si. Jinak jde o velice příjemný cesťák. Největším posunem oproti předchůdci je odhlučnění. Jízda jak na elektřinu, tak hybridní pohon, je kultivovaná. Převodovka řadí hezky hladce.

Zatím super, ale problém právě přichází. Je jím hybridní ústrojí. Hlavně jeho spotřeba. Pokud denně jezdíte do 40 kilometrů a máte možnost neustále nabíjet, tak OK. Ale jakmile se vydáte na trasu delší 300 kilometrů, z RS iV se stane neúsporné auto. 300 kilometrů po dálnici rychlostí 130 km/h ustálilo hodnotu spotřeby na průměru 6 litrů. Byl zapnutý eko režim a hybridní pohon (kombinovaný). Po 300 kilometrech tímto tempem byly baterie na nule. Následně spotřeba vzrostla na 8 litrů. To znamená zhruba stejně jako RS s 2.0 TSI. 2.0 TDI si žádá dokonce o 2 litry méně. Takže pokud nejezdíte jen krátké vzdálenosti, hybrid se nevyplatí.

Dobývání okresek

Říkáte si, že elektřina alespoň pomůže dynamice v přímce. Ale není tomu tak. Do nějakých 160 jede fakt slušně, ale pak? Dojde šťáva. Akcelerace ze 100 na 200 km/h zabrala 22.4 sekundy. To znamená, že slabší a těžší Passat 2.0 BiTDI ve čtyřkolce je o 0.18 sekundy rychlejší. Dokonce i znatelně slabší a o polovinu levnější Scala 1.5 TSI je o pouhé 2.83 sekundy pomalejší. A to jsem jel v chladnu, s rezervou benzinu a plně nabitou baterií. Lepší podmínky být nemohly.

Stejně tak mi vadí chování převodovky. Na podřazování do vyšších otáček nereaguje. V zatáčce tak většinou máte vyšší stupeň, než byste chtěli. Taky se mi párkrát stalo, že na brzdách se před zatáčkou vypl motor a naskočil až pod plynem v ní. K tomu chybí diferenciál VAQ a znát je i nadměrná hmotnost. Rychle jet umí, ale není to zábava. Spíš otrava.

Verdikt

Věřím, že Škoda Octavia RS čtvrté generace je skvělé auto, ale s motory 2.0 TSI a 2.0 TDI, které budou v testech co nevidět. Hybridní provedení iV za mě nedává smysl. 5 z 10 hvězdiček.

  • Kvalitní odhlučnění

  • Design

  • Útulný interiér

  • Ovládání informačního systému a virtuálního kokpitu

  • Nejde o tak úsporné auto, jak se na první pohled zdá

  • Těžkopádnost

  • Chybí diferenciál VAQ

  • Podprůměrná dynamika ve vyšších rychlostech

Technické parametry

Motor: 1.4 L4 Turbo + elektromotor
Výkon: 245 koní
Točivý moment: 400 Nm
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1695 kilogramů
0-100 km/h: 7.3 sekundy
Maximální rychlost: 240 km/h
Spotřeba: 7-8 litrů
Objem kufru: 490 litrů