Opomíjená Škoda Scala v mnohem překonává dražší konkurenci, ale v něčem i zaostává

Škoda Scala 1.5 TSI DSG je jedním z mých oblíbených aut v kategorii. Když se po letech konečně objevila novinářská verze Monte Carlo, musel jsem ji vzít na pořádný výlet. Už pár týdnů jsem se chtěl zase vydat do rakouských Alp. Tak pojďme zabořit prst do mapy a vyrazíme. Uvidíme, jak si nejlepší verze Scaly poradí s městy, dálnicemi, ale i alpskými okreskami.

Scala poskytuje hodně prostoru za rozumné peníze

Škoda Scala ve vrcholné motorizaci 1.5 TSI DSG a se sportovně střiženou výbavou Monte Carlo vyjde na necelých 615 000 Kč. V téměř plné parádě pak cenovka jen lehce překročí 700 000 Kč. S podobně vybaveným Peugeotem 308 se podíváte k 800 000 Kč (o 20 koní slabší) a VW Golf se stejným motorem 1.5 TSI hrubě překročí 800 000 Kč. Argumentovat však umí Hyundai s i30, který je o trochu výkonnější a v maximální výbavě vyjde na 630 000 Kč.

Ačkoliv by si mnozí mysleli, že Scala je vedle zmíněných autem nižší kategorie, není tomu tak. Pojďme si porovnat rozměry například s oblíbeným Golfem VIII od VW. Český zástupce je dlouhý 4362 a široký 1793 milimetrů. Rozvor čítá 2649 milimetrů. Oproti tomu Golf se může pyšnit hodnotami 4284, 1789 a 2619 milimetrů. Scala kraluje i při měření objemu zavazadlového prostoru. Ten má 467 litrů (+skvělý síťový program, díky čemuž nebudou lítat věci v kufru), zatímco Němec pouze 381 litrů (i30- 395 litrů, 308 – 412 litrů). Zajímavé je, že i hmotnost je na naší straně. S váhou 1265 kilogramů zhruba o 20 kilogramů vítězí. Takže i když Scala stojí na základech menšího vozu VW Polo, neznamená to, že jde jen o dražší Polo. V důležitých aspektech hravě dotahuje, mnohdy i překonává i ty od základu velké hatchbacky.

Scala Monte Carlo je sympatický hatchback se sportovním nádechem

Šedý lak Steel, tmavé LED světlomety, černé doplňky a 17-palcová černá kola Volans se stříbrným límcem. To vše dělá ze Scaly opravdu sympatický hatchback s lehce sportovním nádechem.

Skvělá sedadla s ne tak dobrým čalouněním a hodně místa ve všech směrech

Poslední dobou jsem několikrát otočil Alpy. Jasným vládcem na této cestě byl pohodlný Superb, ale absolvoval jsem ji i se zbrusu novým Peugeotem 308 GT Pack 1.5 BlueHDI za 955 000 Kč. A musím říct, že po 900 kilometrech jsem se lépe cítil ve Scale. A bylo mi jedno, že nemá masážní funkci nebo tak honosné materiály v interiéru. Mimo jiné za to můžou skvěle tvarovaná sedadla s dobrým bočním vedením. Vůbec z nich nebolí záda. Dokázal bych si však představit čalounění jiným materiálem, protože tento působí až moc umělým dojmem. Jinou látku si bohužel u verze Monte Carlo vybrat nelze. Zpracování je solidní, ale nepotřebujete bystré oko, aby vám neunikly lacinější tvrdé plasty. Co se použitých materiálů týče, tady je již zmíněný Peugeot 308 nebo i VW Golf o ligu dál. Když dostanete více místa za méně peněz, tak se to někde podepsat musí. Jelikož Scala už je starší model, zachovává si ještě mechanické nastavování teploty, díky bohu. Pro běžného uživatele bude nejdůležitější následující – uvnitř je dostatek místa a příjemně se zde sedí, má velký kufr a systémy se dobře ovládají.

Slušný komfort i schopnosti v zatáčkách, a ten motor!

Podvozek je komfortně naladěný a hravě filtruje většinu silničních nástrah. Odhlučnění se v dané kategorii řadí k průměru, na novější a dražší modely trochu ztrácí. Celkově jde ale o velice, opravdu o velice příjemného společníka. Je jedno, jestli dojíždíte 20 kilometrů do práce nebo jedete 1000 kilometrů na dovolenou. Ve Scale se budete cítit fajn. A to rozhodně nemůžu říct o všech nových autech. Taky mi přijde, že v čím novějším koncernu s DSG sedím, tím lépe řadí. Škubání nebo nepříjemné váhání převodovky už je v drtivé většině času minulostí. Čtyřválec 1.5 TSI s možností odpojování dvou válců je kultivovaný, má dostatek síly i v nízkých otáčkách a k tomu skvělou spotřebu. Cestou do Alp jsem jel hodinu ucpanou Prahou, poté tempomatových 140 km/h po dálnicích a trochu svižnějším tempem po okreskách. Na více než 30 minut jsem se zasekl v Budějovicích. Následovaly svižnější okresky a rakouské dálnice, kde většinou jedete tachometrových 110 nebo 140 km/h. Po příjezdu jsem dal pár kilometrů klikaté okresky na plný plyn. Výsledek? 5.9 litru na 100 kilometrů. Smekám! Se slabším, naftovým Peugeotem 308 jsem dal stejnou trasu za 5.2 litru, což už není takový rozdíl.

Když jsem Scale na zakroucené okresce šlápl po krku, nestačil jsem se divit. Příď velice ochotně a rychle reaguje na pokyny volantu a doslova se vrhá do zatáček, ve kterých je pěkně neutrální. Dokonce by řidiči dovolila i utáhnout stopu zadkem, ale v těchto případech bohužel vždy zasáhne ESP. Překvapuje mě, jak působí lehce a obratně. A ten motor! Na malou eko-jednotku má dravý projev a chvály hodnou dynamiku. Pádla pod volantem sice reagují trošičku se zpožděním a brzdy nejdou nikterak skvěle dávkovat, ale když si na to zvyknete, budete se Scalou velice rychlí. Kdo by to čekal, ale toto auto umí udělat radost i při blbnutí na okreskách. Samozřejmě to není žádný hot-hatch, ale hezky svižné auto z běžných řad.

Není moc běžných aut, která bych si takto oblíbil

Mnozí si myslí, že Škoda Scala je pouze nafouknutý VW Polo za více peněz, ale nemůžou být více na omylu. Jde o skvěle jezdící hatchback se spoustou prostoru uvnitř, který je příjemným společníkem v každé situaci. A můžu vám říct, že není moc běžných aut, která bych si tak rád půjčoval. Ano, některé materiály v interiéru sice jsou laciné, ale myslím si, že nabízí dostatek věcí, které to dokážou vynahradit. Dávám 9 z 10 hvězdiček.

Plusy

Skvělý motor z pohledu kultivovanosti, dynamiky i spotřeby
Výborný podvozek při klidné i svižné jízdě
Místo uvnitř a velký kufr
Komfortní sedadla s dobrým bočním vedením
Síťový program

Mínusy

Lacinější materiály v interiéru
Levně působící čalounění sedadel

Technické parametry

Motor: 1498 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 5000-6000 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 1500-3500 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1265 kilogramů
0-100 km/h: 8.2 sekundy
Maximální rychlost: 220 km/h
Spotřeba: 6 litrů
Objem kufru: 467 litrů