Superb 2.0 TSI 206 kW jezdí skoro jako prémiové auto, ale cenou jím je
Tento Superb rozhodně není v plné výbavě, ale i tak se blíží cenovce čítající 1.5 milionu Kč. To je částka, která nebude snadná pro obhajobu. Už se totiž nebezpečně blíží prémiovým velikánům, jakými jsou BMW, Lexus nebo Jaguar. Je otázkou, jestli mu k úspěchu bude stačit dobrá pověst a obří kufr. Je to stejné, jako byste si mysleli, že za tepláky v Lidlu si můžete říct stejné peníze jako za ty od Emporio Armani. A to jen kvůli tomu, že mají větší kapsy. Uvidíme, jak se s tím český miláček popere a zda-li za ty peníze vůbec dává smysl.
Auto na úrovni, které nedělá zbytečný rozruch
Bílý Sportline s černými doplňky vypadá skvěle. Když se na něho zadíváte, jde o povedený kus auta. Nebude však budit zbytečný rozruch a otáčet hlavy kolemjdoucích, což výraznější barvy dělají. Ovšem každá mince má dvě strany. Odmyslíte-li si sportovní doplňky a líbivá kola, můžete se vžít do role pražského taxikáře s „luxusní limuzínou“.
Stejné potěšení panuje i uvnitř. Na pohled a omak vážně příjemné místo. Dokud si neuvědomíte, že sedíte v autě za 1.5 milionu. Je to všechno vážně fajn, ale například jen o málo dražší BMW 330i xDrive v obdobné výbavě je materiálově a zpracováním někde jinde. To platí i o dalších prémiových značkách. Příjemná jsou Sportline sedadla, která by však mohla být ukotvena o kousek níž. Samozřejmostí je dostatek místa vzadu i pro lidi, kteří měří 3 metry a kufr pro jednu středně velkou velrybu. Informační systém se mi líbí více než ten novější u Octavie IV. V té občas chcete vystoupit za jízdy a nechat ji sjet ze skály. Systém zamrzá, občas se nenačítá lišta klimatizace atd. U Superbu tyto problémy naštěstí nejsou. Trochu zastaraleji působí kamera s nižším rozlišením.
Komfort na dlouhých cestách, ale i při městském jezdění
Dvoulitrový čtyřválec s přeplňováním je kultivovaný a ničím nenarušuje klid na palubě. Zvyknout si budete muset jen na průměrnou spotřebu okolo 10 litrů. Jo a zvenku nepůsobí úplně důstojně. Zní jako šicí stroj, jenž je s rostoucími otáčkami znásilňován vysavačem. Sedmistupňový automat DSG řadí hladce a pohon všech čtyř kol Haldex vám pomůže při nevlídných podmínkách. Adaptivní podvozek DCC je komfortní a plavný. Opravdu příjemné klidné svezení. Pokud však při komfortním nastavení trochu zrychlíte, začne působit nejistě. To kvůli přílišnému dohoupávání po přejetí nerovností. Působí pak jako hroch na rozbouřeném moři, prostě tam nemá být. Taky naladění převodovky by mohlo být lepší. Ale za to můžou emisní normy. Motor je schopný držet okolo 1200 otáček a po lehčím přidání se defacto nic neděje, spíše se dusí. Aby převodovka podřadila a auto zrychlilo dle požadavků, musí se přidat výrazněji. V neposlední řadě si zaslouží pochvalu odhlučnění. Není problém uhánět dálničních 200+ km/h, přičemž motor točí okolo 3500 otáček.
Na okresce lepší než Octavia RS
Okreskovým vrcholem z dílen Škoda Auto by měl být model Octavia RS 2.0 TSI. Poměrně lehká, zasvorovaná předokolka s tužším podvozkem a výkonem 245 koní. Ale světe div se, Superb je stejně dobrým, ne-li lepším autem. Rychlostně se na zakroucené silnici vyrovná. Rychlým odjezdům ze zatáček napomáhá pohon všech kol a adaptivní podvozek je v nastavení Sport velice jistým a stabilním. Při jízdě na úplném limitu by RS asi bylo o kousek rychlejší, ale Superb má tu výhodu, že může jet rychle i na mokru či sněhu, což předokolkové RS nedokáže. Z ostatních aut těchto rozměrů cítíte, že se jim rychlá jízda nelíbí. Ale Superb dokáže letět a zatáčet opravdu nenuceně. A pokud byste si chtěli poměřovat přirození na semaforu, tak díky launch controlu budete mít velkou šanci na úspěch (papírově zrychlí z 0 na 100 km/h za 5.7 sekundy, ale my za pomocí GPS změřili 5.1 sekundy). Jak zrychluje ze 100 na 200 km/h oproti jiným autům, můžete zjistit v žebříčku 100-200 km/h.
Nejvýkonnější Superb je stále to nejlepší svezení, jaké Škodovka nabízí
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 DSG Sportline je stále to nejlepší, co si u Škodovky můžete koupit. V určitých ohledech ho vlastně předčí jen Enyaq. Ten je o kousek komfortnější, tišší a má lepší informační systém. Ale kazí mu to jiné věci. Třeba, že s plně nabitou baterií nevydrží dýl než ryba na suchu. Jako celek je Superb opravdu povedené auto. Je neuvěřitelně prostorný, příjemný na klidnou jízdu, ale umí za to i pořádně vzít. Na okresce se vyrovná Octavii RS 2.0 TSI. Jen s tím rozdílem, že díky čtyřkolce dokáže být rychlý za každého počasí. Launch controlem pak oslníte každého, kdo jezdí obyčejnými auty. A taky je nesmírně praktický. Superb v této konfiguraci mám opravdu rád a odpustím mu i vysokou pozici za volantem. Ale co mu neodpustím, je přestřelená cenovka, kvůli které bohužel musím snížit hodnocení na 7 hvězdiček.
Srovnávací test – Škoda Superb Scout 2.0 TSI vs Enyaq Coupé RS aneb Rocky Balboa vs Mason Dixon
Technické parametry
Motor: | 1984 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 280 koní při 5600-6500 ot./min. |
Točivý moment: | 400 Nm při 2000-4900 ot./min. |
Převodovka: | 7-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1667 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.7 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 10 litrů |
Objem kufru: | 625 litrů |