Recenze – Škoda Superb IV 2.0 TSI 4×4 DSG (liftback): Selection vybavený tak, že je dražší než L&K
Škoda Superb patří mezi má oblíbená běžná auta – alespoň pro třetí generaci to platilo. Šlo o hezké, prostorné a dobře jezdící auto se zajímavými motory. Jak na tom bude jeho nástupce, který vypadá trochu usedleji? To se dozvíte v dnešní recenzi. Do té přijel Superb IV 2.0 TSI DSG v základní výbavě Selection s cenovkou od 1 125 000 Kč. Jenže tento kus dostal tolik příplatků, že s konečnou cenou 1 446 900 Kč překonává i vyšší výbavový stupeň L&K, který má většinu této výbavy v základu, k tomu navíc i adaptivní podvozek. Takové auto stojí 1 359 700 Kč. Zvláštní, že?
Autor: Adam Václavek
Foto: WikiCars.cz/Adam Václavek
Nejvýkonnější motorizaci už podle výrazné dvojice koncovek výfuku nepoznáte
Je škoda, že Superb čtvrté generace v nejvýkonnější motorizaci 2.0 TSI už nemá dvojici koncovek výfuku, která byla poznávacím znamením nejrychlejší verze třetí generace. Já vím, šetřit se musí, ale je smutné, že zrovna na zákaznících, kteří za auto nedávají vůbec málo peněz. Celkově exteriér nepůsobí tak dravě, snaží se budit spíše dojem velké a elegantní limuzíny. Já mám raději předchůdce, ale věřím, že mnoho lidí to má naopak.
Škoda, že multifunkční ovladače Smart Dials jsou z plastu, nikoliv hliníku
Testovaný Selection má příplatkový interiér Suite hnědý Cognac, takže v kombinaci s další příplatkovou výbavou jako by z oka vypadl vrcholnému L&K. Na první pohled působí, že vás zahrne luxusem, tváří se jako prémiový sedan vyšší střední třídy. Jaká je realita? Ve střední třídě je zvykem, že plasty ve spodní části interiéru jsou tvrdé, ani tady tomu není jinak (to není kritika). Trochu mě mrzí, že chytré ovladače Smart Dials jsou z plastu a neoplývají pevností. Alespoň tyto tři knoflíky si zasloužily hliník. Mám být úplný hnidopich? Dekorační lišta, táhnoucí se přes celou palubní desku, se u řidiče při stlačení zhruba o centimetr hýbe nahoru/dolů.
Superb IV má královsky prostorný interiér a vynikající masážní sedadla
Jinak? Jinak je to moc fajn místo k trávení dlouhých chvil. Odvětrávaná/vyhřívaná sedadla jsou pohodlná a disponují příjemnou masážní funkcí. Prostoru je dostatek ve všech směrech, obzvláště vzadu, kde Superb nemá konkurenci. Tam nechybí ani sluneční clony, speciální opěrky pro spaní, třetí zóna klimatizace nebo vyhřívání sedadel.
Infotainment? Musel jsem si zvykat na tablet, který nevkusně trčí z palubní desky. Ale vysoké uchycení má i výhodu – neztrácíte oční kontakt s vozovkou. Na systém jsem si musel pár dní zvykat, ale nakonec to bylo bez problémů. Vyzdvihnout musím prostorové ozvučení Canton, soustava má 12 reproduktorů o výkonu 725 W.
Schválně jsem si stejný týden na chvíli půjčil starší Superb III po faceliftu. Rozdíl? Obrovský. Novinka určitě není kvalitněji zpracovaná, ale co se designu interiéru týče, vedle třetí generace si připadáte jako v Rolls-Royce. Kabina působí širším a vzdušnějším dojmem.
Superb IV nepůsobí tak dravě jako III s obdobným motorem, ale rychlý je podobně
Nemám je v přímém srovnání, ale co se motoru týče, nový 2.0 TSI s výkonem 265 koní mi nepřijde tak dravý jako jeho nepatrně výkonnější předchůdci. Sice je nádherně kultivovaný a parádně si rozumí s dvouspojkovou převodovkou, ale i navzdory rychlým reakcím na plyn nemá takový říz. Nebo je to pouze tím, že je nový Superb tišší a kultivovanější? Čísla naznačují, že ano. Továrnou udávané zrychlení z 0 na 100 km/h za 5.6 sekundy jsem překonal o 4 desetiny. 100-200 km/h se mi podařilo zajet za 16.31 sekundy, což je podobné jako u starších modelů. Superb III Sportline (272 koní) to v roce 2019 zvládl za 16.52 sekundy. Superb III Scout (280 koní) o 3 roky později za 14.87 sekundy.
Budete-li občas využívat sílu motoru, spotřeba 2.0 TSI se ustálí kolem 10 l/100 km
Spotřeba? Předpisová jízda po Praze do 9 l/100 km, svižnější tempa znamenají přes 10. Při 130 km/h se dostanete k 8 l/100 km. Budete-li na dálnicích spěchat, počítejte s 11-12 l/100 km.
Konfigurujete-li si nový Superb, určitě nezapomeňte na adaptivní podvozek
Ačkoliv je tento Selection výbavou naložený tak, že cenou překonává i vybavenější Laurin & Klement, nemá příplatkový adaptivní podvozek. Vadí to? Trochu. Bez tohoto podvozku nemůže mít ani progresivní řízení. Následky? Takový Superb neumí maskovat velké rozměry a nemalou hmotnost. Na okreskách cítíte, že kormidlujete velký koráb. Určitě to neznamená, že jde o pomalé auto, letět se s ním dá solidně, ale dává najevo, že to není jeho šálek kávy.
Vyhněte se 19″ kolům, zvolte raději 18″ s pneumatikami o vyšším profilu
Superb má být především komfortní, načež musím konstatovat, že jsem od nejnovější generace čekal více. Určitě jde o pohodlné auto, ale nijak nevykračuje z řady. 19″ kola s pneumatikami 235/40 občas zabouchají, což by se dalo částečně vyřešit o palec menšími koly s pneumatikami 235/45, vyšší profil určitě pomůže.
Škoda Superb IV 2.0 TSI 4×4 DSG je skvělým autem, ale hodně záleží na tom, jak si ho nakonfigurujete
Kamarád má služební Superb 2.0 TSI 4×4 DSG v nejvyšší výbavě Laurin & Klement. Říká o něm, že je to české Audi A8. S nadsázkou to může být pravda, ale hodně záleží na konfiguraci. Určitě bych se vyhnul největším 19″ kolům a připlatil si za adaptivní podvozek. Vrcholný Superb je reprezentativní, komfortní, tichý, rychlý a překvapivě prostorný. Testovaný kus si zaslouží hodnocení 8 z 10 hvězdiček, s adaptivním podvozkem a o palec menšími koly bych dal o 1 více.
Jak jezdí L&K 2.0 TDI na adaptivním podvozku DCC?
Nedalo mi to, takže jsem si stejný týden půjčil i zánovní Superb Laurin & Klement, tedy verzi s adaptivním podvozkem DCC a progresivním řízením. A hned vám můžu říct, že tento příplatek považuji za podstatný. Superb s DCC se sice v komfortním režimu po přejetí nerovnosti až moc houpe, ale celkově je filtruje lépe. Naopak ve sportovním nastavení se zkrátí a ztuhne řízení, podvozek přestane být plavný a více než 4.9 metrové auto se chová jako o kus menší a lehčí.
Pohon tohoto kombíku nezajišťoval nejvýkonnější čtyřválec 2.0 TSI, ale 2.0 TDI o výkonu 142 kW (193 koní). Co na něj říkám? Naftový motor je vedle benzínového o poznání méně kultivovaný. Je hlučnější a do volantu přenáší více vibrací. Dynamiku však poskytuje dostatečnou, navíc bude jezdit za 6-7 l/100 km.
Mile mě překvapilo, že dekorační kožená lišta je pevněji uchycena, nekýve se jako u novinářského 2.0 TSI. Hezčí je i dřevěná dekorační lišta.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1984 ccm L4 turbo |
Výkon: | 265 koní při 5000-6500 ot./min. |
Točivý moment: | 400 Nm při 1650-4350 ot./min. |
Převodovka: | 7st. automatická |
Pohon: | AWD |
Pohotovostní hmotnost: | 1645-1781 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.6 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Průměrná spotřeba: | 8-11 l/100 km |
Objem kufru: | 645/1795 litrů |