Superbů třetí generace už jsem řídil spoustu, prakticky všechny motorizace na trhu plus ty upravené od APR. To auto mám rád, příjemné spotřební zboží. Pokud vás zajímají klady a zápory tohoto modelu, přesměruji vás na test verze 2.0 TSI Sportline, kde jsem vše podrobněji rozebral. Dnes se totiž zaměříme pouze na pro a proti motorizace iV. V závěru se pak pokusím rozlousknout, jestli dává vůbec smysl.

Po prvních kilometrech umí docela okouzlit. Jede tiše a dost možná nejkomfortněji ze všech Superbů. Za to může zcela jistě vyšší hmotnost kvůli bateriím, auto je plavnější. Potom najedete na dálnici a klidným tempem 110-130 km/h urazíte 300 kilometrů za průměrnou spotřebu 5 litrů. To auto by mohlo být docela fajn, říkáte si. Ještě když stojí jen o pár tisíc víc než podobně úsporné 2.0 TDI 140 kW, se kterým navíc neujedete 50 kilometrů čistě na elektřinu. K tomu všemu dostanete solidní dynamiku. V disciplíně 100-200 km/h naftu překoná téměř o 10 sekund a na 2.0 TSI 200 kW zaostává jen něco málo přes 3 sekundy.

Bohužel s přibývajícími kilometry začnete zjišťovat, že zas tak geniální koupě to nebude. Komfort je sice o něco lepší, ale auto je zároveň houpavější. Po přejetí větší nerovnosti se rozvlní a dlouho dohoupává. To je sice nešvar všech Superbů, ale tady je dotažený k „dokonalosti“. Další neduh se ukazuje po vybití baterií (klidnou jízdou na kombinovaný pohon se tak stane zhruba po 250 kilometrech). Spotřeba skočí o 2-3 litry nahoru. A komu se chce pořád stát u nabíječky, ještě když nemá rychlodobíjení. Plné dobití z běžné zásuvky trvá přes 6 hodin. Na dlouhé trasy tak stále dává největší smysl klasický agregát 2.0 TDI. Sice nemá takovou dynamiku a není tak kultivovaný, ale auto je s ním ovladatelnější a úsporné je pořád stejně, ne jen na prvních pár set kilometrech. Někdo by mohl namítnout, že je vhodný pro jízdu ve městě, kdy můžete jezdit pouze na elektřinu a večer auto vždy dobít. Jenže tady je další problém. K čemu je tak velké auto na jezdění po městě? Na další mínus narazíte, řízněte-li pár zatáček trochu svižněji. Kvůli vyšší hmotnosti se mnohem dřív hrne ven a jde o nejméně ovladatelnou motorizaci. Jo a ještě jsem si vzpomněl na jeden detail. iV nemůže mít audio se subwooferem.

Ano, z určitého úhlu pohledu asi smysl dávat může, ale ne z toho rozumného. Jde totiž o nejhůře ovladatelný Superb z nabídky, který vás bude otravovat (hlídat si nabití baterií, dobíjet, tankovat atd.). Na dlouhých trasách pak nebude zdaleka tak úsporný jako 2.0 TDI. V neposlední řadě se bude za pár let hůře prodávat jako ojetý. A koho by zajímala podobná dynamika a kultivovanost, je tady o více než 60 000 Kč levnější 2.0 TSI 140 kW. A nejsem si úplně jistý, že během vlastnictví auta ten cenový rozdíl projezdíte.

Superb iV není špatné auto, jen pro mě v té široké škále ostatních motorizací nedává smysl. Pokud bych měl utratit vlastní peníze za Superb, padne volba na 2.0 TDI 140 kW. Kdyby šlo o jediný Superb v nabídce, klidně mu dám 7 z 10 hvězdiček. Ale jelikož je pro mě zcela zbytečný, nemůžu mu dát víc než 5.

Hodnocení WikiCars

  • kultivovanost jízdy
  • spotřeba při nabitých bateriích
  • dynamika
  • těžkopádnost
  • příliš uhoupaný podvozek
  • spotřeba po vybití baterií
  • více obtěžující provoz (dobíjení, tankování atd.)
  • nemůže mít subwoofer

Technické parametry

Motor:1395 ccm R4 Turbo + elektromotor
Výkon:218 koní
Točivý moment:400 Nm
Převodovka:6-st. automatická
Pohon:FWD
Hmotnost:1901 kilogramů
0-100 km/h:7.8 sekund
Maximální rychlost:224 km/h
Průměrná spotřeba:5-8 litrů
Objem kufru:625 litrů