Test – Škoda Superb L&K 2.0 TDI DSG 4×4

Škoda Superb III je auto, které už se vyrábí dlouhých 6 let. Během té doby vzniklo několik zbrusu nových modelů, u kterých si člověk říká, že Superbu musí brát klientelu. Například Octavia IV – stejný typ karoserie, jen o trochu menší a znatelně modernější. Potom je tady mladší SUV Kodiaq nebo zbrusu nový elektromobil Enyaq. Otázka dnešního testu je jednoduchá: Je Superb stále hlavou škodovácké rodiny nebo už ho předčili mladší sourozenci?

Exteriér a interiér Škody Superb L&K

Když jsem jezdil v nové Octavii, říkal jsem si, že Superb dost možná dotáhla. Jenže teď jsem ji vyměnil za Superb a ten mi ukázal, že je stále o ligu dál. Kvalitnější materiály, prostornější kabina (hlavně co se šířky a místa na zadních sedadlech týče) a celkově vyváženější design. Lepší je i ovládání informačního systému. V Superbech III jsem se najezdil opravdu hodně. Dojíždění přes ucpanou Prahu do práce, cesty přes půl Evropy. A nikdy mě ničím závažným uvnitř neštval. Posaďte do něho 3 kamarády, nacpěte kufr po okraj a vyrazte na dovolenou. Příjemnějšího společníka snad ani najít nemůžete.

Stejné sympatie jako uvnitř panují i zvenčí. Dravá světla, široká kapota zasahující až do blatníku, to vše zvýrazňuje celkovou šířku vozu. S trochou nadsázky tak Superb v nejvyšší výbavě vypadá jako reprezentativní limuzína.

Jak Superb jezdí?

Superb má rád dálnice a nebo klidnou městskou či okreskovou jízdu. V komfortním nastavení adaptivního podvozku se houpe, naklání a snaží se posádku zahrnout komfortem. Až si chvílemi říkám, že toho dohoupávání po přejetí nerovností je trochu moc. I navzdory tomu dokáží velká kola kopnout do karoserie, přejedete-li výraznou příčnou nerovnost. Chtěl jsem napsat, že jde o nejkomfortnější Škodovku vůbec, ale to bych po Superbu nesměl sednout o Enyaqa, který je ještě o kousek dál.

Co se kultivovanosti motoru týče, svůj naftový původ nezapře. Nezapře ho však ani spotřebou, protože dokáže bez problému jezdit za 6 litrů na 100 kilometrů. A to nemusí být žádná zvrácená eko-jízda. 140 kW ve velkém autě s automatem, čtyřkolkou a naloženém výbavou? To je těch 6 litrů pohádka, nemyslíte? Příjemná je i dynamika motoru, tak akorát. Pokud vám ale nejde o spotřebu, tak je ve všem o kus lepší nejvýkonnější benzinový motor 2.0 TSI.

Když ho chytíte pod krkem, zvládne to. Ve sportovním nastavení dokáže uhánět docela rychle. Stále ale cítíte, že mnohem lepší bude zklidnit a užívat si komfortu než nějakého puberťáckého dovádění. K tomu tu je Octavia RS.

Vyplatí se koupit?

Na začátku jsme psali, že už má 6 let. Proto by se mohlo zdát, že se vyplatí koupit jiné auto ze stejné stáje nebo rivaly jiné značky. Ale omyl. Z tuzemska se mi příjemněji jezdilo jen s Enyaqem, který je ale dražší, pomalejší a zatím není úplně dokonale vyřešena síť nabíjecích stanic. Takže ten vypadává. Z Octavie stále cítíte, že jde o levnější auto a Kodiaq je vedle Superbu nevzhledná krabice. Passat je o trochu míň praktický, což platí i o Mondeu či Mazdě 6. Za mě je Superb stále tím nejlepším, co si v dané kategorii můžete pořídit, pokud vám jde o praktičnost, vzhled a komfort.

Závěr

Je to opravdu povedené auto a jsem zvědavý, jaký bude nástupce. Superbů třetí generace jsem řídil několik desítek a žádný mě nezklamal. Takže chcete-li rodinné auto a neujíždíte si na vlně SUV, Superb vás určitě okouzlí. 9 z 10 hvězdiček.

  • Prostorný interiér

  • Vzhled exteriéru i interiéru

  • Komfort jízdy

  • Nízká spotřeba

  • Rázy od větších příčných nerovností

  • Hrubší chod naftového motoru trochu ruší tak klidný typ auta

  • Dohoupávání karoserie po přejetí větších nerovností

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 190 koní při 3500 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1900-3300 ot./min.
Převodovka: 7st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1687 kilogramů
0-100 km/h: 8.1 sekundy
Maximální rychlost: 224 km/h
Spotřeba: 6-7 l/100 km
Objem kufru: 626 litrů