Scout je labutí písní třetí generace Superba

Superb třetí generace už se s námi pomalu loučí, protože v následujícím roce 2023 by měl dorazit jeho nástupce. A jelikož Scout je poslední představenou verzí, dal by se označit za pomyslnou labutí píseň. My se v dnešní recenzi podíváme na jeho nejvýkonnější provedení s benzinovým motorem 2.0 TSI 206 kW.

I po 7 letech vypadá stále reprezentativně

Psal se rok 2015, když se představil Superb třetí generace. Šlo o Škodovku, která konečně působila opravdu reprezentativně a ostudu nedělala ani vedle prémiových konkurentů. Design je natolik povedený, že ani po 7 letech výroby nevypadá staře. Stále jde o dravé auto, které zaujme nejen šířkou z čelního pohledu, ale i svou celkovou vyvážeností.

Interiér nepůsobí nejmodernějším dojmem, ale je prostorný a uživatelsky přívětivý

Interiér je hezky zpracovaný. Většina materiálů, se kterými člověk přijde do fyzického kontaktu, je kvalitní. Hnidopich ale několik lacině působících plastů najde. A já se nedivím, že takoví puntičkáři jsou, protože testovaný Superb stojí přes 1.3 milionu Kč. Co mě však mrzí nejvíce, je pozice za volantem. Sedí se vysoko a jinak příjemná sedadla mají krátký podsedák. Informační systém je přehledný a neseká se. Skvěle mu sekunduje digitální přístrojový štít. Oproti novějším autům se mi líbí analogové ovládání klimatizace. Místa je hromada ve všech směrech. Doslova nekonečně prostoru je na zadních sedadlech. Kufr má solidní objem 660 litrů. Po sklopení sedadel vzroste až na 1950 litrů.

V čem se Scout liší oproti běžné verzi?

V čem se Scout odlišuje od ostatních Superbů? Není toho mnoho. Má výrazné oplastování, offroad režim a o 15 milimetrů zvýšený podvozek (světlá výška 151 milimetrů). Ten však může dostat i klasický Superb s příplatkovým paketem pro špatné silnice. Scout má zároveň vyšší základní výbavu a řadí se tak po bok vrcholných provedení Laurin & Klement a Sportline (ten má naopak o 10 milimetrů snížený podvozek).

Nejdražší Superb? Scout je až na třetím místě za Sportline a Laurin & Klement

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že Superb Scout bude nejdražší verzí, není tomu tak. Nejdražší je Laurin & Klement. S motorem 2.0 TSI startuje na 1 358 500 Kč. Sportline vyjde na 1 256 900 Kč. Scout pak stojí 1 224 900 Kč. A jelikož oproti zmíněné dvojici z výbavy nic nutného nepostrádá, poměr cena/užitná hodnota je tou nejlepší volbou ze všech vrcholných Superbů. Když se však rozvášníte v konfigurátoru, není problém atakovat hranici 1.4 milionu Kč.

Komfortní společník na dlouhé trasy, polní cesty, ale i do města

Oblíbený čtyřválec turbo 2.0 TSI je hezky kultivovaný. Sedmistupňový automat DSG řadí hladce a pohon všech čtyř kol Haldex vám pomůže při nevlídných podmínkách. Do těch se hodí i zvýšený podvozek, díky kterému není problém projet pořádně rozblácenou polní cestu. Adaptivní podvozek DCC je komfortní a plavný. Opravdu příjemně klidné svezení. Trochu to kazí jen dlouhé dohoupávání po přejetí větších vln/výmolů na silnici.

Taky naladění převodovky by mohlo být lepší. Ale tady “poděkujme” přísným emisním normám. Motor totiž při klidné jízdě drží pouze 1200 otáček. Na přidání reaguje jen mírným zrychlením a pocitově se dusí. Aby převodovka podřadila a auto adekvátně zrychlilo, musí se přidat výrazněji. A ačkoliv odhlučnění Superbu bylo vždy na slušné úrovni, po těch 7 letech výroby už na nejmodernější konkurenci ztrácí.

Rychlost mu rozhodně nechybí, za dynamiku v přímce si zaslouží respekt

Čekal jsem, že vyšší Scout se bude v porovnání se Sportline přehnaně naklánět, bude nedotáčivější a hůře ovladatelný. A ano, mírné zhoršení tu je, ale opravdu jen velmi mírné. Pokud je nebudete mít vedle sebe, ani to nepoznáte.

Dynamika v přímce je v dané kategorii dechberoucí. S časem zrychlení ze 100 na 200 km/h za 14.87 sekundy jde o překvapivě rychlé auto. Jak si vedl v porovnání s jinými auty se můžete podívat v žebříčku 100-200 km/h. Nad očekávání je i zrychlení z 0 na 100 km/h. Automobilka udává slušných 5.7 sekundy, ale já za pomocí Dragy (GPS) několikrát změřil 5.3 sekundy. A to už je čas v teritoriu opravdu hodně rychlých aut. Stačí dát levou nohu na brzdu, pravou zabořit do podlahy a pustit brzdu. Launch control nastaví ideální otáčky motoru a auto katapultuje kupředu. Nejvtipnější na tom všem je, že jde o rodinný Scout na zvednutém podvozku, od kterého by to na první pohled nikdo nečekal.

Špatné to není ani v zatáčkách, naopak. Nedotáčivost přichází postupně a lze ji potlačit hrubším přidáním plynu, kdy zaberou a lehce se sklouzou zadní kola. Superb tak umí být velice rychlým autem i na okresce. Za horšího počasí s ním díky čtyřkolce proženete nejeden ostrý hothatch. Samotný motor má díky novému softwaru (posílil z původních 200 na 206 kW) lepší záběr ve středním spektru otáček a ochotně se vytáčí až k 7000. Dvouspojkový automat DSG řadí rychle a pohotově reaguje i na pádla pod volantem. Když to s dováděním přeženete, vadnout začnou akorát brzdy.

Pokud chcete vrcholný Superb, Scout 2.0 TSI je ideální volbou

Pokud byste si chtěli pořídit Superb III před koncem jeho výroby, chybu rozhodně neuděláte. A už vůbec ne v provedení Scout s motorem 2.0 TSI. Za mě jde o nejlepší Superb třetí generace, jaký si můžete koupit. Je praktický, nezalekne se nezpevněných cest, zároveň jde stále o velice dobře ovladatelné a komfortní auto, které poskytuje parádní dynamiku v přímce. Zaslouží si lepších 8 z 10 hvězdiček.

  • Výborná dynamika v přímce

  • Komfortní podvozek

  • Praktičnost

  • Průjezdnost lehčím terénem

  • Uživatelská přívětivost

  • Vysoká pozice za volantem

  • Krátký podsedák

  • Podvozek se v komfortním nastavení dlouho dohoupává

Technické parametry

Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 276 koní při 5600-6500 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 1700-5600 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1670 kilogramů
0-100 km/h: 5.7 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 10 litrů
Objem kufru: 660/1950 litrů