Prostorné, vybavené a pohodlné, to jsou dvě vrcholné Škody Superb a Kodiaq. Když Superb dorazil ve verzi Scout, možná tím lehce vlezl do zelí Kodiaqu, jelikož schopnosti těchto aut jsou velice podobné. Obě spojuje nadprůměrná praktičnost a průjezdnost i lehčím terénem, v neposlední řadě za ně dáte podobné peníze – ve slušné konfiguraci přes 1 000 000 Kč. Který z Mladoboleslaváků se tedy vyplatí koupit?

U designu body rozdávat nebudeme, jelikož jde o subjektivní dojmy. Nicméně dal bych je Superbu, jde o hezky vyvážené auto, které umí zaujmout a leckdo se za ním otočí. Za Kodiaqem sice taky, ale z mého pohledu je to jen něco velkého a neforemného na kolečkách, vlastně jako většina SUV.

Uvnitř mám radši Superb, cítím se v něm více jako řidič. Avšak z pohledu běžného uživatele musím vyzdvihnout Kodiaq, který má vzdušnější kabinu, je z něho lepší výhled a v neposlední řadě se pyšní většími odkládacími plochami, kterých má více. Vzadu jsou obě auta neskutečně štědrá, co se místa týče, ale větší SUV má další eso v rukávu, tím je možnost dokoupení třetí řady sedadel. Výbavou jsou oba kousky prakticky srovnatelné, to platí i o rozložení ovládacích prvků. Oběma bych pak vytkl dotyková tlačítka u displeje, za jízdy se do nich špatně trefuje, otřesné. Naopak se mi líbí různé vychytávky, jako třeba opěrky hlavy, jejichž boky lze vysunout a hlavu podepřou i ze stran. Takže zatím to máme 1:0 pro Kodiaq.

Co se jízdy týče, zaujme především Superb. Poskytuje solidní dávku komfortu, kterou kombinuje s jistotou na asfaltu a slušnou schopností průjezdu třeba polních cest (lesníci, hledejte jinde). Kodiaq je taky příjemně pohodlný, ale v zatáčkách působí neohrabaně, je to tank, který se hrne ven, čímž na Superba ztrácí. Průjezdnost terénem je o malý kousek lepší. Kupodivu vede i v odhlučnění, ale to mu na body nestačí a je dorovnáno – 1:1.

Deštníky ve dveřích, škrabka za víčkem nádrže, tím se pyšní oba rodinní soupeři. Co by teda mohlo rozhodnout tento duel? Dynamika a spotřeba! A tady jasně vítězí Superb. Díky nižší hmotnosti a lepší aerodynamice lépe táhne ve vyšších rychlostech a vezme si o nějaký ten litr míň. Zatímco s Kodiaqem budete jezdit zhruba za 8-9 litrů, Superbu bude stačit 7-8.

2:1 na body tak vítězí Superb a stejně tomu je i z mého subjektivního pohledu. Superb je jistější auto a svůj čas v něm trávím radši. Kodiaq by mohl vyhrát pouze v očích někoho, koho auta vůbec nezajímají a jde mu jen o pohodlí, dobrý rozhled a fakt, že bude mít dnešním světem milované SUV, ale jako auto lépe funguje jednoznačně Superb. 8 z 10 hvězdiček pro vítěze, 7 pro poraženého. Detailněji si daná auta rozebereme v jednotlivých testech. Zatím si můžete přečíst o Superbu Sportline nebo Kodiaqu Sportline.

Technické parametry

Auto:Superb Scoutline 2.0 TDIKodiaq L&K 2.0 TDI
Motor:1968 ccm L4 Turbo1968 ccm L4 Turbo
Výkon:190 koní při 3500-4000 ot./min.190 koní při 3500-4000 ot./min.
Točivý moment:400 Nm při 1750-3250 ot./min.400 Nm při 1750-3250 ot./min.
Převodovka:7-st. automatická7-st. automatická
Pohon:AWDAWD
Hmotnost:1685 kilogramů1685 kilogramů
0-100 km/h:7.7 sekund8.6 sekund
Maximální rychlost:230 km/h209 km/h
Průměrná spotřeba:7-9 litrů8-9 litrů
Objem kufru:660 litrů520 litrů