BRZ druhé generace je zřejmě posledním sportovním Subaru na evropském trhu

Subaru v Evropě už dávno není značkou, která by rozbušila srdce automobilových fanoušků. V jejich nabídce nenajdete rally sedan na značkách, přeturbené SUV nebo kombi s jedinečným šestiválcem. Vyrábí sice skvělá auta, o čemž mě nedávno přesvědčil například Outback, ale už to není nic, co by nahánělo husí kůži. To však neplatí pro zřejmě poslední sportovní Subaru, jaké si na tuzemském trhu můžete koupit – BRZ druhé generace. To se v Česku původně ani prodávat nemělo, ale naše zastoupení přeci jen 100 až 200 kusů získalo. Proč ten povyk? Výroba evropských specifikací brzy skončí, jelikož BRZ nebude splňovat nové evropské normy. Zákazníky láká nejen vzhledem a jízdními vlastnostmi, ale  i slušnou cenou 1 030 000 Kč (automat s EyeSight + 50 000 Kč, lak + 12 000 Kč, STI paket + 60 500 Kč), čímž se řadí na úroveň ostrých hatchbacků. A jak se v této recenzi Subaru BRZ 2.4 D-4S Limited s manuálem dozvíte, může být skvělou alternativou právě k hot-hatchům.

BRZ je dospělé kupé, které má delší rozvor než Toyota GR Supra

Ačkoliv Subaru BRZ na oficiální fotografiích působilo až přitrouble, na živo je to mnohem lepší. Jde o dospělé, hezky tvarované kupé, které hned na první pohled zaujme dlouhým rozvorem 2576 milimetrů, což je na auto o délce 4265 milimetrů vážně dost. Například Toyota GR Supra je o 117 milimetrů delší, ale rozvor má o 107 milimetrů kratší. Ať už BRZ uhání před vámi, nebo lítá bokem ve zpětném zrcátku, je radost na něho pohledět. Za milion, což je mimochodem cena vybavené Octavie, dostanete reprezentativní kupé, které budí pozornost všude, kam přijede.

Interiér je útulný, má jen pár drobných nedostatků

Uvnitř zprvu zaujmou sportovní sedadla, která dobře drží tělo a zároveň jsou komfortní na delších cestách. Pozice za volantem je o 5 milimetrů nižší než u předchůdce, ale i tak bych si dokázal představit sedět ještě o chlup níž. Za do rukou padnoucím volantem nejsou klasické budíky, ale displej. Ten ukazuje vše podstatné včetně teploty oleje. Bohužel při režimu Track a ESP OFF se změní grafika otáčkoměru, na němž najednou nepoznáte, jestli motor točí 2 nebo 4 tisíce otáček. Otravný je taky blinkr, který se vypíná pohybem páčky do protisměru, takže občas blikáte na všechny strany. Informační systém s dotykovou obrazovkou sice nepůsobí nejmoderněji, ale ovládání je přehledné, navíc se oproti jiným vůbec neseká. Z výbavy je tady vše potřebné – dobře svítící LED světla, tempomat, vyhřívání sedadel nebo dvouzónová klimatizace. Zavazadlový prostor má objem 237 litrů, navíc ho lze zvětšit sklopením sedadel. Zpracování interiéru je slušné, pár hůř slícovaných částí najdete, ale to se dá kupé v této cenové relaci odpustit.

Každodenní jezdění není problém, otravný je pouze hluk od kol

Ačkoliv jde o poměrně malé kupé, není problém ho využívat každý den. Stačí udělat jen drobné ústupky. Například je tu málo odkládacích ploch a zadní sedadla jsou spíše nouzová. Někoho může otravovat zvýšený hluk od kol. Jinak je to příjemné auto s tuhým, ale mezi sporťáky stále únosně naladěným podvozkem. Výfuk není otravně hlučný, podvozek dobře tlumí nerovnosti a pochvalu si zaslouží i spotřeba. S lehkou nohou lze jezdit za něco málo přes 8 l/100 km, když se často blbne, průměr se usadí u 12 litrů. Na podobné hodnoty jsem se dostal například s hot-hatchem Ford Focus ST X 2.3 EcoBoost Track Pack (Mk4 facelift). Neobvyklé v dnešní době je, že motor vyžaduje výhradně palivo s oktanovým číslem 98 a vyšším.

Na světě pravděpodobně nenajdete auto, se kterým si bezpečněji zadriftujete

Někteří kluci měli to štěstí, že je prvním sexuálním zážitkem provedla zkušenější holka, která je všemu naučila a připravila na nástrahy intimního života. Touto ženou v automobilovém světě je Subaru BRZ. Většina řidičů se totiž driftování bojí, mají strach, že se někde ztrapní, v tom horším případě vybourají. BRZ je těchto obav zbaví. Je to skvělá učitelka, která naučí vykružovat ukázkové drifty. Začnete někde na parkovišti, potom se sklouznete na jedničku při odjezdu z křižovatky, a za pár týdnů lítáte bokem na dvojku, postupem času i na trojku. BRZ je díky dlouhému rozvoru a příjemně naladěnému podvozku krásně čitelné a předvídatelné. Jako bonus má sice lehké, ale velmi přesné řízení.

Výhodou oproti první generaci je motor 2.4 D-4S, který produkuje výkon 234 koní při 7000 ot./min. a točivý moment 250 Nm při 3700 ot./min., takže mezigeneračně dává navrch 34 koní a 45 Nm. To znamená, že na dálnici už ho nebude stíhat nachipované 2.0 TDI, protože nové BRZ zrychlí ze 100 na 200 km/h za 17.80 sekundy, čímž o 1.02 sekundy překonává Ford Fiesta ST Performance Mk8 facelift. Motor je to příjemný, má sympatický zvuk, s chutí jde za plynem a ve vyšších otáčkách dobře reaguje. V době nejen turbomotorů, ale především hybridů a elektromobilů, je jízda s točivou atmosférou balzámem na duši. Bohužel v nižších otáčkách je tento boxer trochu tupý, ospale reaguje na plyn. Dobře není naladěná ani spojka, pedál má dlouhý chod, ale zabírá v krátkém spektru úplně nahoře. Na druhou stranu, kulisa řazení má přesné a krátké dráhy, pedály jsou skvěle rozmístěny pro meziplyny.

Pokud vám nejde o driftování ani pracování s atmosféricky plněným motorem, ale o co nejvyšší rychlost, je to s BRZ složitější. Ačkoliv se chlubí skvělým vyvážením a minimální nedotáčivostí, stále je to zadokolka, se kterou je potřeba pečlivě pracovat. Když umíte, je to vážně rychlý stroj. Nicméně, jakmile se objeví oturbený hot-hatch s pohonem předních kol a samosvorem, nejsem si jistý, jestli mu bude stačit, na většině okresek zřejmě ne. Jestliže prioritou není požitek z řízení, ale rychlost, tento typ auta pro vás nebude tím pravým.

Subaru BRZ 2.4 vs Mazda MX-5 RF 2.0 Skyactiv-G184: Jak při výběru zamíchá kartami menší targa ze stejné země?

Z Japonska není jen BRZ, ale i jeho konkurent Mazda MX-5. Targa RF 2.0 Skyactiv-G184. Miatu s tímto motorem koupíte od 1 085 050 Kč. V nejvyšší výbavě a s dalšími příplatky jako zadní spojler, sada pro snížení podvozku, sportovní výfuk atd., vyjde na vysokých 1 254 571 Kč. Za vyšší cenu oproti BRZ dostanete lepší světla s Matrix LED technologií, prémiové audio Bose a interiér, který působí prémiovějším dojmem. Na druhou stranu, uvnitř je méně místa, sedadla jsou ukotvena příliš vysoko a chybí kapsy ve dveřích i přihrádka naproti spolujezdce. Kufr má mnohem menší objem 127 litrů a schází zadní sedadla.

V BRZ si na okresce užívám nízkou hmotnost a z toho plynoucí obratnost, jenže potom přesedám do MX-5, která to posouvá na ještě vyšší úroveň. Váží pouze 1130 kilogramů, zatímco BRZ o 147 více. Vyvážení je 50:50, takže v zatáčkách je to slast. Nevadí ani měkčí naladění podvozku, MX-5 se zapře do vnějších pneumatik, přičemž na posádku působí nečekaně vysoké přetížení. Řízení je komunikativní a brzdy se dobře dávkují. Řazení patří pravděpodobně k tomu nejlepšímu, co trh nabízí. Motor sice neposkytuje takovou dynamiku jako objemnější jednotka v BRZ, ale má ostřejší reakce na plyn a celkově autu propůjčuje akčnější dojem. V čem však BRZ překonat nedokáže, je jízda bokem. S BRZ se mnohem lépe driftuje, za což vděčí především delšímu rozvoru. Je čitelnější u limitu a snadněji se v něm řeší krizové situace. Taky na okruhu bude rychlejší, za což může hlavně velké stádo koní a hromada krouťáku navíc (MX-5 má 184 koní při 7000 ot./min. a 205 Nm při 4000 ot./min.). Největší předností MX-5 je stahovací střecha, což u sportovních aut většinou násobí zážitek.

Které auto z této dvojce byste si měli koupit? Záleží pouze na tom, co hledáte. Pokud chcete víkendovku a drtit ji na hraně, MX-5 bude lepší volbou. Ale jestli byste auto rádi používali i pro běžné jezdění a baví vás lítat bokem, šel bych pro BRZ. MX-5 na fotografiích je lehce upravená, přečíst si o ní můžete zde: Test Mazda MX-5 RF 2.0 Skyactiv-G184 Revolution Top.

Jaké jsou rozdíly Subaru BRZ proti Toyotě GR86?

Subaru BRZ je dvojčetem Toyoty GR86. Na první pohled byste je rozeznali stěží, snad jen koly, přední maskou a grafikou světel. Na pár detailů je totožná i technika. BRZ má o 7% tužší pružiny vpředu a o 11% měkčí vzadu. Taky dostalo jiné stabilizátory – vpředu dutý a o 0.3 milimetru silnější, zadní o 1 milimetr užší je uchycený přímo na karoserii, nikoliv na pomocný rám. Jiná je taky těhlice na přední nápravě, která není z oceli, ale z hliníku, takže snižuje neodpruženou hmotnost o 3 kilogramy. Díky těmto změnám je BRZ stabilnější v zatáčkách, GR86 je rozevlátější a bokem jezdí ještě ochotněji.

Stačí malé kompromisy a BRZ je skvělou alternativou k hot-hatchům

Je zajímavé, jak se role otáčí. Ostré hatchbacky se v 80. letech staly alternativou ke klasickým sporťákům s pohonem zadních kol. Jejich úspěch byl tak velký, že postupně vytlačily cenově dostupná kupé. Dnes je tou alternativou naopak BRZ, které je zábavnější než ostré předokolky, přičemž mnohým lidem bude i dostatečně praktické. Potřebujete další důvod, proč si ho koupit? Je to vymírající druh, okouzlujících sporťáků s atmosférickým motorem a pohonem zadních kol za rozumné peníze je jako šafránu. Napadá mě jen BRZ, sesterská Toyota GR86 a Mazda MX-5. Subaru BRZ 2.4 D-4S Limited s manuální převodovkou si může odvézt hodnocení 9 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Předvídatelnost na limitu

  • Ochota projíždět zatáčky driftem

  • Strmé a přesné řízení

  • Náklady na provoz

  • Zajímavá alternativa k trochu praktičtějším hot-hatchům

  • V nízkých otáčkách ospalé reakce motoru

  • Naladění spojky (zabírá až nahoře)

  • Mimo základní jízdní režim špatně čitelný otáčkoměr

  • Chybí odkládací plocha pro telefon

  • Středová přihrádka se při každém kontaktu s loktem otevře

Technické parametry

Motor: 2387 ccm H4
Výkon: 234 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 3700 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: 1277 kilogramů
0-100 km/h: 6.3 sekundy
Maximální rychlost: 226 km/h
Průměrná spotřeba: 8-12 l/100 km
Objem kufru: 237 litrů

Fotogalerie: Subaru BRZ 2.4 D-4S Limited (manuál)