Jak už bývá zvykem, český trh se opět ukázal jako extrémně hladový po dostupném sportovním autě. Toto šílenství neproběhlo jen u Toyoty GR Yaris, ale i Subaru BRZ druhé generace. Zpočátku v ČR bylo necelých 200 zájemců, ale na český trh se nemělo dostat více než 100 až 150 kusů. České zastoupení Subaru však zabojovalo, takže aktuálně už bylo dodáno přes 300 aut, která by mělo doplnit dalších 50 odebraných z Německa, kde je poptávka menší. Proč je BRZ tak chtěné? Určitě kvůli tomu, že jde o jedno z nejlevnějších sportovních aut na trhu, které nejen skvěle vypadá, ale má i mnohými milovanou koncepci – coupé s motorem vpředu, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál. Spěchu napomáhá i fakt, že prodeje v EU co nevidět skončí, protože BRZ nedokáže splnit nové normy. Tuto recenzi druhé generace Subaru BRZ 2.4 D-4S Limited s automatem tak můžete brát jako rozlučku s Japoncem, jenž se za krátkou dobu od roku 2012 stihl stát legendou.

Cena Subaru BRZ druhé generace startuje na 1 030 000 Kč, vyšplhat se může na 1 183 500 Kč.

Kolik stojí? Základ pořídíte za 1 030 000 Kč, za automat si připlatíte 50 000 Kč, ale s tím dostanete EyeSight, který zahrnuje spoustu bezpečnostních asistentů nebo adaptivní tempomat. Lak stojí 12 000 Kč a výfuk Milltek 31 000 Kč. Kdo by rád ještě výraznější design, může sáhnout po paketu STI za 60 500 Kč. Se všemi příplatky se dá dostat na sumu 1 183 500 Kč. Abyste si udělali obrázek o ceně, tak za podobné peníze lze pořídit například Volkswagen Golf GTI nebo Škoda Superb Laurin & Klement 1.5 TSI DSG.

Interiér BRZ sice zajišťuje skvělou pozici za volantem, ale musíte dělat kompromisy.

Pochvalu si zaslouží sedadla zajišťující dobrou pozici za volantem a dostatečně podpírající tělo. Ta zadní pak slouží jako doplňující odkládací prostor ke kufru o objemu 237 litrů. A to se hodí, protože jinak tady moc odkládacích ploch není, úplně chybí třeba ta pro telefon. Přihrádka pod loketní opěrkou se pak otravně otevře skoro vždy, když si opřete pravou ruku. Volant dobře padne do rukou, ale nelíbí se mi displej za ním, respektive jeho grafika ve sportovním režimu, v tom totiž nezobrazuje klasický kulatý otáčkoměr, ale hůře čitelný podélný. Nervy mi drásala páčka blinkrů, ty totiž fungují jako joystick, směrovky se deaktivují posunutím do protisměru, takže nezřídka kdy se stane, že místo vypnutí světelného znamení začnete blikat na druhou stranu. Jinak je interiér fajn, stačí mu prominout pár hůře slícovaných dílů nebo zastarale vypadající infotainment s dotykovou obrazovkou, jenž však funguje dobře.

Automat v BRZ řadí svižně a rychle reaguje na pádla, ale v normálním režimu by mohl dříve podřazovat při brzdění.

V běžném režimu automat podřazuje až ve velmi nízkých otáčkách, takže motor nepomáhá s brzděním. Proto jsem při zpomalování podřezoval levým pádlem, nebo jezdil v režimu Sport. Samotná pádla jsou příjemná, hezky po ruce, převodovka na ně reaguje docela rychle, dokonce i samotná přeřazení jsou svižnější než jsem čekal. Automat má delší převody než manuál, ty oslabují dynamiku, ale motor je díky nim tišší na dálnicích, kde při 130 km/h točí 2500 ot./min. namísto 3500. S automatem navíc dostanete EyeSight, který zahrnuje asistenty jako jízdu v pruzích nebo přecitlivělé nouzové brzdění. Příjemnou nadstavbou je adaptivní tempomat.

Driftování je snadné i s automatem, ale Michelin Pilot Sport 4S se k tomuto typu zábavy nehodí.

Nejvíce mi u automatu schází spojkový pedál. Chcete-li s manuálovým BRZ odjet z místa driftem, stačí protočit motor na spojce a kopnout to tam, zadní kola se rozhrabou a vy odjíždíte efektním driftem kdekoliv a kdykoliv. To se s automatem bohužel nedá, leda byste udělali burnout na brzdě a posléze ji uvolnili, ale to už mi přijde jako týrání auta. Dáte-li pouze plný plyn, motor nemá dostatek síly na to, aby zadní kola podtrhnul a poslal auto bokem. Obzvláště pak na sportovních pneumatikách Michelin Pilot Sport 4S, které mají až moc přilnavosti, k takovému blbnutí si pořiďte nějaké obyčejnější pneumatiky.

Driftovat se dá, až je auto v pohybu a motor má dostatečně vysoké otáčky. Pak stačí utáhnout volantem, přidat plyn a kouzelný driftík je na světě. U toho si užijete krásně přesné a komunikativní řízení. Příplatkový výfuk Milltek navíc sympaticky zvýrazňuje zvuk boxeru překračujícího 7000 ot./min. Na to, že je motor spárován s měničovým automatem je slušná i reakce na plyn, ale pouze ve vyšších otáčkách. Jedním z důvodů, proč se s BRZ tak snadno driftuje, je dlouhý rozvor 2576 milimetrů, kterým mimochodem o 107 milimetrů překonává jinak delší vůz Toyota GR Supra. Kde BRZ mírně znervózní? U limitu, tam se sice stále dobře čte, ale už působí poněkud vyměkle.

Jaké jsou rozdíly oproti sourozenci Toyota GR86?

Jak se liší od sourozence Toyota GR86? O tom jsem se rozepsal v testu Subaru BRZ s manuální převodovkou, kde mimo jiné najdete i srovnání s Mazdou MX-5 – ZDE.

Subaru BRZ 2. generace je dobrý “dětský“ sporťák i s automatem, ale lepší pro každodenní jezdění.

Subaru BRZ 2.4 D-4S Limited je ideální jako první sportovní auto. Je to hodná zadokolka, která vás naučí správným návykům. Ale jak je na tom s automatem? Sice trochu línější a nenaučíte se pracovat se spojkou, ale zase se odvděčí zvýšeným komfortem při běžném jezdění, což jsem ocenil hlavně ve městech. Koupil bych si BRZ s automatem? Ne, ale už chápu ty, kteří se pro tento krok rozhodnou. Odvézt si může hodnocení 7.5 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Přesné a komunikativní řízení.

  • Hladce a poměrně rychle řadící automatická převodovka.

  • Díky dlouhému rozvoru se s ním snadno driftuje.

  • S výfukem Milltek konečně výraznější zvukový projev.

  • Automatická převodovka v normálním režimu takřka nepodřazuje při brzdění.

  • Špatně čitelný otáčkoměr ve sportovním režimu.

  • Absence odkládací plochy pro telefon.

  • Při opření ruky otvírající se přihrádka pod loketní opěrkou.

  • Slícování některých dílů v interiéru.

Technické parametry

Motor: 2387 ccm H4
Výkon: 234 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 3700 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1296 kilogramů
0-100 km/h: 6.9 sekundy
Maximální rychlost: 210 km/h
Průměrná spotřeba: 8-12 l/100 km
Objem kufru: 237 litrů

Fotogalerie: Subaru BRZ 2.4 D-4S Limited s automatem