Subaru BRZ

Je trochu smutné, že článek o Subaru BRZ už můžu psát jen jako vzpomínku. Je to tak, v nabídce již není. Ale když v ní bylo, tak bylo skvělé!

Výkonu bylo vždy tak akorát

Někteří Subaru BRZ vyčítali, že má málo výkonu. Hloupost. Má ho přesně tolik, kolik ho má mít. Rovných 200 koní zůstává napříč generacemi, jen se trochu mění odezva na pokyny pravé nohy a průměrná spotřeba. To souvisí s emisními normami. Není to ale tak, jak možná čekáte, že spotřeba stále klesá…

Mé zkušenosti s BRZ nejsou až tak dlouhé, ale traduje se, že u starších kousků nebyl problém jezdit za osm na sto. Pak to bylo deset. Dobrá zpráva ale je, že pokud se rozhodnete pro nejnovější kousek, tak ten je zase zpět na nižší spotřebě. A o nic nepřišel.

Pozor na správné palivo

Ono je samozřejmě u některých aut zbytečné řešit spotřebu. Zvláště, když za každý natankovaný litr získáte plno zábavy. Ale tankované palivo musí mít minimálně 98 oktanů a to při dnešních cenách už trochu leze do peněz. A zde nastává jeden problém. Majitelé. Ano, chyba je zase v lidském článku, jak to tak bývá. Jelikož nyní není jiná možnost, než koupit BRZ starší, jste odkázání na to, co do něj tankoval ten před vámi.

V případě prvních majitelů je to v naprosté většině předepsané palivo. Člověk si nekoupí sportovní auto za milion, aby šetřil na benzínu. U dalších majitelů je to však horší. Někdo si koupí ojeté BRZ za polovinu a řeší, kde ještě ušetřit. Na pneumatikách to nebude, ty jsou levné díky svému rozměru. A na nic dalším, než na palivu, to nejde. Tak pozor na to. Méně, než 98 oktanů, tam prostě nepatří!

Jeden z mála svého druhu

Proč si ale toto Subaru koupit? Protože je jedinečné. Uznávám, to je trochu hloupé, když existuje dvojče od Toyoty, tedy GT86, ale tato dvě auta jsou jedinečná. Dvoulitrový boxer pod kapotou, který má skvělé rozložení hmotnosti a těžiště proklatě nízko, skvělý podvozek, brzdy (o tom ještě pár slov později), pohon zadních kol, úzké pneumatiky, které vám dovolí jízdu bokem kdykoliv budete chtít. K tomu skvělé sportovní sedačky a úžasné řazení. To zní dobře, ne?

Navíc máte i zadní sedačky. Jasně, jsou nouzové a jet na nich někam dál nebudou chtít ani děti. Ale jsou tu! Můžete je nevyužít, ale když je budete potřebovat, je lepší je mít. O objemu kufru nemá cenu mluvit, ale právě na větší věci máte zadní sedačky! Jen je nezapomeňte dobře připevnit.

Interiér je zastaralý snad od doby, kdy bylo toto auto představeno. Malý displej, celkem ošklivá tlačítka… ale na tom až tak nezáleží. Klimatizace tu je, budíky jsou dokonale přehledné a víc není potřeba. Vlastně i ta klimatizace je tu navíc.

Okresky jsou to pravé prostředí

Se Subaru BRZ jsem v navigaci vždy deaktivoval jízdu po dálnici. Ne, že by ji nezvládalo. Zvládá až překvapivě dobře – výkon má, hlučnost není nijak hrozná. Ale… tohle auto je na okresky. A tam je jako doma. Má řízný zvuk, skvělé reakce na plyn a sedíte tak nízko, že vám odletující kamínky téměř bouchají do zadnice.

Jízda vyžaduje vyšší otáčky, na displeji před řidičem je možné zobrazit křivku výkonu a tam je to přesně vidět. Pamatuji si, jak mi známý říkal, že takhle byl na srazu majitelů BRZ a někoho svezl. Ten se ho hned ptal, jestli tam má turbo. Řekl mu, že nemá, jen využívá otáčky. Je to věc, kterou ani někteří majitelé nevědí. Jezdit na spotřebu s tímto autem sice jde, ale pokud tak chcete jezdit pořád, není to pro vás asi to pravé.

Speciální edice dávají rozhodně smysl

Podvozek a brzdy jsou standardně dobré. Ale mohou být ještě lepší a to nemyslím po nějakých dodatečných úpravách. Subaru jednou za čas udělalo speciální edici. Třeba Spec.S. Ta měla i speciální lak, kola a plno dalších věcí. Hlavně však tlumiče a brzdy. A podle mě je tohle to nejlepší BRZ. To samé platí i pro poslední Final Edition. Pokud bych si ho nyní kupoval, koukal bych po těchto verzích. Jsou totiž už „hotové“ rovnou od výrobce.

Nové není, ale ojetina skvělá

Dokud se toto Subaru prodávalo jako nové, dávalo smysl si ho tak pořídit. Tedy samozřejmě pokud dává někomu smysl si za milion v případě Final Edition koupit nepraktické auto. Mně to smysl dává. Jenže ta možnost je pryč a tak jsou tu ojetiny. Ty si držely cenu vždy a nyní ještě víc. Bude tu sice nová možnost v podobě Toyoty GR 86, ale to je úplně jiné auto. Neříkám, že horší. Jiné.

Subaru BRZ by si měl každý alespoň vyzkoušet. Nevyjde to tak, aby ho měl každý v rodině, což je škoda. Protože tohle auto člověka naučí, co je zábava za volantem. A že k tomu není potřeba extrémní množství koní. Stačí jen dvě stovky koní a skvělé auto.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Subaru BRZ