Model XV se stal jedním z nejprodávanějších Subaru historie. V Evropě z trůnu sesadil dokonce oblíbené SUV Forester. O nejúspěšnější model jde i v České republice, prodalo se jich zde 2356 kusů. Zajímavostí je, že ačkoliv jste si ho mohli koupit od roku 2012, jedna z největších dodávek byla minulý rok 2023 (3. největší, 228 kusů). Proč? Zákazníci toužící po úspornějším motoru o objemu 1.6-litru měli naspěch, jelikož nástupce Crosstrek, který v dnešní recenzi otestujeme, je nabízen pouze s 2.0-litrovým eBoxerem. Jak si povede tato novinka? Nebude to mít lehké, protože laťka je vysoko, XV bylo i po 9 letech výroby v roce 2021 vyhlášeno nejlepším crossoverem na trhu.
Světlou výškou dotahuje Land Rover Defender bez vzduchového podvozku.
Crosstrek byl představen s dvojicí nových barev, kterými jsou testovaná Sun Blaze Pearl a modrá Oasis Blue. Baví mě především štíhlé LED světlomety budící dynamický dojem. Vedle všech těch nudných SUV bez nápadu je zajímavé sledovat hatchback s nízkou karoserií, jenž svou světlou výškou 220 milimetrů překonává dokonce i Ladu Nivu 4×4 Urban (200 milimetrů), jen 6 milimetrů pak zaostává za Land Roverem Defender bez vzduchového podvozku.
Kabina je překvapivě prostorná, ale některé materiály by mohly být kvalitnější.
Hned po nasednutí mě překvapila prostorná kabina, ze které je dobrý výhled, trochu ho kazí jen středové zrcátko. Hromada místa je nejen vpředu, ale i vzadu, se svými 185 centimetry si sám za sebe sednu skoro až královsky. Problém budou mít akorát vyšší osoby, a to s prostorem pro hlavu. Pochvalu si zaslouží nová sedadla, ta jsou pohodlná a dostatečně podpírají tělo v zatáčkách. Ergonomicky dobře rozvržené je ovládání různých funkcí – adaptivní tempomat, klimatizace, jízdní asistenti apod. Zavazadlový prostor disponuje objemem 315 litrů, po sklopení sedadel 1297. Co mě uvnitř zklamalo? Asi jen dekorační lišty napodobující karbon, vypadají lacině. Taky trochu povrzávalo madlo dveří, což je škoda, protože z větších modelů víme, že Subaru má na skladě i kvalitnější materiály, které umí zpracovat lépe.
Zřejmě neexistuje schopnější Crossover, co se terénu týče.
Nadprůměrná je světlá výška 220 milimetrů, a to i ve světě SUV, například milované české SUV Škoda Karoq překonává takřka o 5 centimetrů. Přední nájezdový úhel je 19.3°, zadní 31.2° a přejezdový 20.8°. K tomu si přidejte pohon všech kol s propracovanými elektronickými systémy a máte zvýšenou Imprezu, která se nezalekne ani náročnějšího terénu. Pořád tady plácám něco o SUV, ale fascinuje mě, že zvednutý hatchback v terénu mnoho z nich překonává. Jediným mínusem je, že elektronika občas příliš přiškrtí výkon i v místech, kde je v terénu potřeba jeho maximální porce. Se zastavením jsem pak nedokázal vyjet větší než 27° stoupání. Oproti staršímu XV je výhodou, že X-Mode funguje i při couvání, takže zapadnutí v blátě se zase o kousek vzdaluje. Terénní jízdní režim je opravdu znát a Crossterk si solidně poradí i s křížením náprav. Nebojí se ani rychlé jízdy po polních nebo lesních cestách, na nichž úžasně filtruje nerovnosti. Baví mě i infotainment, jenž ukazuje rozdělení točivého momentu, náklony apod. Aby to nebyly jen plané řeči, vzal jsem ho do Hummer Centra, kde se postavil vedle svého drsného bráchy Forestera. Ten má stejnou světlou výšku 220 milimetrů a úhly 21.4° vpředu, 25.8° vzadu a 21.1° přejezdový. Výsledek? Forester je trochu schopnějším autem, ale nikterak výrazně. Může za to především lepší přední nájezdový úhel. Ve stoupáních se pak zastavoval jen o trochu dál než Crosstrek, křížení náprav taky zvládal nepatrně lépe, ale to může být neschopným řidičem (mnou). V neposlední řádě je potřeba zmínit maximální hmotnost brzděného přívěsu – 1270 kilogramů, což je kupodivu více než u offroadu Ford Bronco, který jsem testoval o týden později.
Jak už bývá u Subaru zvykem, podvozek je mistrovským dílem.
Jednou z předností je komfortní podvozek, jenž doprovází slušné odhlučnění, a to hlavně od kol. Taky mě baví jeho neutralita při svižnějším stylu jízdy, kdy postupně a čitelně přechází do nedotáčivosti. Nejlepší podvozek v kategorii? Jak ostatně bývá u Subaru pravidlem, určitě jeden z nejlepších. Za zhoršených podmínek výrazně pomůže i pohon všech kol, jenž posílá 60% výkonu dopředu a 40% dozadu. Kdybyste si s ním chtěli zablbnout jako se staršími čtyřkolkami Subaru, zklamu vás, tady to defacto nejde. I na štěrku se v zatáčce hrne po předku ven. Upřednostňování předních kol je trochu znát i v terénu, ale omezující není.
Pro někoho bude slabinou motor, dynamika je vlažná a spotřeba poměrně vysoká.
Pomalu, ale jistě se dostáváme k motoru. Bude to trefa do černého nebo propadák? Jak se to vezme, motor je totiž kultivovaný, ve městě má dostatek pružnosti a skvěle si rozumí s převodovkou CVT, která mě v nejnovějších autech neleze na nervy jako dřív, naopak jsem si ji docela oblíbil. Nemůžu se však zbavit dojmu, že auto těchto rozměrů a poměrně vysoké ceny má až příliš skromný výkon 136 koní při 5600 ot./min., a to i po kombinaci se 17-koňovým elektromotorem. To znamená, že dynamika je spíše podprůměrná, z 0 na 100 km/h mu to trvá 10.8 sekundy. Maximální rychlost 198 km/h je poměrně vysoká, ale dostat se na ni chce pár kilometrů prázdné dálnice. Je mi líto, ale nejste-li opravdu klidný jezdec, nevím, jestli jsou nová Subaru pro vás. Spotřeba? Tu jsem čekal trochu nižší, především kvůli hybridní technologii, která pracuje s baterií o kapacitě 0.6 kWh. Města jsem jezdil za 7-8.5 l/100 km, okresky do 6.5 a dálnice za 8 l/100 km. To není vyloženě propadák, ale ani nic světoborného.
Již základ za 880 000 Kč má slušnou výbavu, za tu nejvyšší dáte 1 020 000 Kč.
Říkáte si, že 1 020 000 Kč za plně vybavenou verzi EXECUTIVE je na auto těchto rozměrů moc? Mám pro vás dobrou zprávu, úplně stačí základní výbava ACTIVE za 880 000 Kč. Ta má o palec menší 17″ kola, základní potah sedadel Tricot, manuálně nastavitelná sedadla, nemá světýlko v sluneční cloně, vyhřívání volantu, automatické přepínání dálkových světel, navigaci a střešní okno. To vše jsou věci, které vlastně vůbec nepotřebujete, mně by chyběl jen ten vyhřívaný volant. Ale jinak? Motor stejný, pohon totožný, dokonce i infotainment s Adroid Auto/Apple CarPlay má, takže absence vestavěné navigace vůbec nevadí. Pokud byste chtěli 18″ kola, kvalitnější látkové potahy, elektrická sedadla s bederní opěrkou, USB vzadu, automatické dálky, automatické stmívání zrcátek, světlo ve sluneční cloně a možnost připlatit si vyhřívaný volant za 25 000 Kč, vezměte střední výbavu COMFORT za 955 000 Kč. Co navíc má EXECUTIVE? Střešní okno, kožené čalounění, vyhřívaný volant a navigaci. Trochu mi u nejvyšší výbavy chybí elektrické ovládání víka kufru. Myslel jsem si, že budu smutnit po technologii Matrix, ale i bez ní světla fungují výtečně.
Subaru Crosstrek má několik nedostatků, ale svůj účel plní dokonale.
Subaru Crosstrek není autem, které si budou kupovat davy. Má mnoho předností – podvozek, schopnosti v terénu, ale i pár nedostatků – spotřeba, nízký výkon. Jde o auto, které si zamiluje specifická skupina zákazníků, a to je dobře. Crosstrek je jako stvořený pro lidi, kteří nikam nespěchají, mají rádi pohodlí, ticho, ocení neobvyklou techniku a k tomu občas vyrazí mimo běžné silnice. Crosstrek je povedené auto, pravé Subaru, ale jak už jsem psal výše, klidně ušetřete a vezměte nižší výbavu. Hodnocení: 8 z 10 hvězdiček. Malá rada na závěr. Nepotřebujete-li vyšší světlou výšku a X-MODE, jenž využijete především při křížení náprav a v blátě/sněhu, můžete sáhnout po hatchbacku Impreza, na kterém v závislosti na výbavě ušetříte 35-70 tisíc Kč.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1995 ccm H4 + elektromotor |
Výkon: | 136 koní při 5600 ot./min. (z toho 17 koní el.) |
Točivý moment: | 182 Nm při 4000 ot./min. (z toho 66 Nm el.) |
Převodovka: | automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1612 kilogramů |
0-100 km/h: | 10.8 sekundy |
Maximální rychlost: | 198 km/h |
Spotřeba: | 7-8 l/100 km |
Objem kufru: | 315/1297 litrů |