Forester páté generace nechce být jen městským SUV, ale i robustním autem do nepohody

Středně velká SUV jsou v Evropě velmi populární. Jejich majitelé milují dobrý výhled ven, praktičnost a průjezdnost těžkým terénem v podobě městských obrubníků a děr v silnici. Naštěstí ale pořád existují SUV, která se nezaleknou ani opravdového terénu. Tím je například Subaru Forester páté generace. Ten se snaží kombinovat moderní techniku s legendární robustností. Jestli se to klasickému Japonci povedlo, zjistíme v dnešní recenzi.

Kolik stojí v porovnání s evropskou konkurencí?

Jedním z nejprodávanějších SUV v Česku je Škoda Kodiaq. Active 1.5 TSI (110 kW) startuje na 863 900 Kč. Forester je dostupný v jediné motorizaci 2.0 e-Boxer (110 kW). V základní výbavě Active za 965 000 Kč tak může působit draze. Po bližším nahlédnutí do ceníků však zjistíte, že je tomu přesně naopak. Výkon má Kodiaq sice shodný, ale není vybaven pohonem všech kol ani automatickou převodovkou. Pokud byste u Kodiaqa chtěli pohon všech kol, musíte sáhnout po 2.0 TDI (110 kW) za 1 033 900 Kč. My tady máme Forester v nejvyšší výbavě Executive, která vyjde na 1 190 000 Kč. V té najdete všechny bezpečnostní asistenty, vyhřívání volantu i sedadel, adaptivní tempomat, ozvučení Harman/Kardon a mnoho dalšího. Za 12 000 Kč je příplatkový lak a tažné zařízení si vyžádá 22 000 Kč. Obdobně vybavený Kodiaq Style 2.0 TDI/2.0 TSI (110 nebo 140 kW) stojí hrubě přes 1 300 000 Kč. Podobně na tom je i sourozenec Volkswagen Tiguan. Subaru Forester tak vypadá jako slušná nabídka poměr cena/výkon.

Na pohled jde o klasické SUV od Subaru, na nic si nehraje

Nejnovější Forester není autem, které by jakkoliv křičelo do světa. Je to SUV s těmi nejklasičtějšími tvary. Na první dojem sice nenadchne, ale rozhodně ani neurazí. Doslova skvělá je tmavě zelená metalíza, která zdůrazňuje fakt, že Forester nechce být jen obyčejným městským SUV.

Interiér páté generace Foresteru konečně dospěl, ve výbavě Executive jde o útulné místo

Subaru Forester se nikdy nedokázal oprostit od svého dělnického původu. Stále jste v něm cítili, že jde o pracovní nástroj, který se nezalekne ani dřiny daleko od civilizace. Té se nebojí ani pátá generace, ale ve výbavě Executive k tomu přidává uklidňující dávku elegance. Kvalitní materiály, čalounění hnědou kůží nebo displeje s vysokým rozlišením. To vše poukazuje na snahu automobilky zařadit se mezi ty nejlepší v kategorii. Interiér je příjemně vzdušný a velmi prostorný pro všechny cestující. Vzadu je dostatek místa i pro dvoumetrové jedince a nelze si v tomto směru na cokoliv stěžovat. Pozice za volantem je trochu vyšší, což sice nemám v oblibě, ale většina zájemců o SUV to spíše ocení. Sedadla jsou pohodlná, odkládacích míst je zde dostatek a kufr o obligátním objemu 509 litrů je dobře přístupný. Po sklopení sedadel získáte 1751 litrů a ložnou plochu o délce až 1.98 metru. Ovládání všech prvků je intuitivní, ale na informačním systému už je trochu znát věk.

Forester se vyrábí už 25 let a prodalo se 4.5 milionu kusů, jízdně by tak měl být vyladěný k dokonalosti

Od roku 1997 je s námi už pátá generace. Forester se stal miláčkem, protože dokázal skvěle kombinovat schopnosti na silnici i mimo ni. Za těch 25 let se prodalo okolo 4.5 milionu kusů, z toho téměř 360 000 v Evropě. To automobilce přináší bohaté zkušenosti v kategorii SUV, kvůli čemuž mám vysoká očekávání. Předpokládám, že půjde o SUV s nadprůměrnými jízdními vlastnosti, ne-li těmi nejlepšími. A nebudu vás dlouho napínat, opravdu tomu tak je.

Jeden z nejlepších podvozků mezi středně velkými SUV

Hned po prvních kilometrech vám Forester dá pocit, že nejedete v obyčejném SUV, ale opravdu robustním terénním autě. Okamžitě vás začnou napadat myšlenky, jestli by nebylo zábavnější sjet na nejbližší polní cestu a vzít to domů po ní. A Forester nebude nic namítat, protože má úplně stejné choutky. Jeho podvozek je tak dokonale naladěný, že bez váhání filtruje nerovnosti nejen na silnici, ale i na rozbombardované lesní cestě. A čím rychleji po takovém povrchu jedete, tím bravurněji ho žehlí. Auta s těmito schopnostmi často propadnou při svižnější jízdě na silnici, ale i tady Subaru potěší. Na řízení reaguje velmi rychle a je dlouho neutrální, přičemž u limitu začne kontrolovaně přecházet do nedotáčivosti. Na SUV vážně dobrý výkon!

e-Boxer má šetřit palivo především ve městech, ale funguje to i v reálném světě?

e-Boxer je jediným hybridem svého druhu. Má 2.0-litrový čtyřválec boxer s atmosférickým plněním, který spolupracuje s CVT převodovkou Lineartronic. V té je zabudovaný malý elektromotor. Ten má díky rekuperaci pomáhat šetřit palivo a zvládat pohánět auto až 1.6 kilometru. To se však v reálném světě podaří jen při pomalé jízdě po rovině či z mírného kopce. Něco málo tento systém ušetří, ale o úsporné auto rozhodně nejde. Spotřeba ve městě se pohybuje okolo 10 litrů, na okresce se podíváte k 8 a na dálnici hodně záleží na stylu jízdy, ale počítejte s 9+ litry. Dálnice je taky jediné místo, kde se Foresteru vyloženě nelíbí. Atmosférický motor nemá dostatek točivého momentu, takže v sebemenším stoupání se vytáčí nad 4000. Při 130 km/h nedokáže držet ustálené otáčky. Dynamika v těchto rychlostech taky neoslní. Aby se něco výraznějšího dělo, je potřeba sešlápnout pedál plynu až na podlahu. Mimo dálnice je pohonné ústrojí příjemné a kultivované. Na okreskách a ve městech výkon nechybí. Nevadí mi ani bezestupňová převodovka CVT. Na kouli můžete nasadit přívěs o hmotnosti až 1870 kilogramů.

Subaru Forester páté generace patří mezi nejbezpečnější SUV planety

Subaru Forester získal 97% za ochranu dospělých a 91% za ochranu dětí (Euro NCAP), čímž se řadí mezi nejbezpečnější SUV svojí třády. A nabourat s Foresterem je opravdu těžké. Kamerový systém EyeSight 4. generace má 11 bezpečnostních funkcí. Mezi ty nejnovější patří nouzové řízení nebo adaptivní tempomat s funkcí centrování v jízdním pruhu. Jízdní pruh nerozeznává jen podle čar na silnici, jako tomu je u většiny konkurentů, ale i podle krajnice nebo trávy vedle vozovky. Jedna kamera snímá řidiče. Dokáže upozornit nejen na únavu, ale i mikrospánek. Až děsivá je funkce, která upozorňuje na to, že se dostatečně nevěnujete řízení. Stačí vzít do ruky telefon nebo dlouho koukat na spolujezdce a systém začne vydávat varovné signály. Všechno jde naštěstí vypnout. Zároveň si umí načíst obličej až pěti řidičů a těm po nastoupení přizpůsobit nastavení auta.

Subaru Forester je jedním z posledních svého druhu, poctivé SUV, které může i do terénu

Subaru Forester má symetrický pohon všech kol a nadprůměrnou světlou výšku 220 milimetrů. Díky tomu jde o nejlepší SUV v terénu, jaké si v této kategorii můžete koupit. Je to takový baby offroad. V náročnějších podmínkách, kde se kříží nápravy a pneumatiky při tom nemají dostatečnou trakci, byla znát akorát absence uzávěrky diferenciálů. Jinak jde o velmi schopného společníka, pro kterého není žádná horská chata moc daleko. I díky této komplexnosti jsem si Subaru Forester oblíbil. Jde o poctivé auto, které je jako doma v každé situaci. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček. Detailní informace o Foresteru na webu Subaru.

  • Dokonale naladěný podvozek (komfort i jistota v zatáčkách)

  • Schopnosti mimo silnici

  • Praktičnost

  • Oproti předchůdcům posun v kvalitě interiéru

  • Kombinace atmosférického motoru a převodovky CVT na dálnici

  • Vyšší spotřeba

Technické parametry

Motor: 1995 ccm H4 + elektromotor
Výkon: 150 koní při 5600-6000 ot./min.
Točivý moment: 194 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka: variátor
Pohon: AWD
Hmotnost: 1693 kilogramů
0-100 km/h: 11.8 sekundy
Maximální rychlost: 188 km/h
Spotřeba: 9 litrů
Objem kufru: 509/1751 litrů