Subaru Forester Sport

Forester je důkazem toho, že slovo sport v názvu, i když jen výbavy, sportovnost neznamená. Stále je to ten starý známý lesník s dvoulitrem pod kapotou.
Není důležité, proč se automobilka rozhodla pro takový název výbavy. Důležité je, co pro zákazníka znamená. A není to jen pár designových odlišností, ale i praktické prvky výbavy.

Oranžová kam se podíváš

Na první pohled jsou vidět oranžové prvky. Je jich celkem dost a jsou jak zvenčí, tak uvnitř. Za mě je to vítaný krok, protože ačkoliv Forester prošel modernizací a zadní část stále ještě není okoukaná, tak ta přední už tu s námi nějaký ten rok je. Zároveň má nový Forester i černý plast ve výplni předních světel. To sice nesouvisí s výbavou, ale novým modelovým rokem. Vypadá to ale dobře a k bílé, kterou jsem měl půjčenou, to hezky jde.

Ona bílá je v této výbavě dost slušivá barva, protože v kombinaci s oranžovými doplňky i Forester působí mladistvým dojmem. To samé platí pro interiér, tam se výraznou barvou nešetřilo a pro někoho to může být až moc velký odvaz, pro někoho tak akorát.

Subaru Forester Sport interiér

Velice praktický interiér

Co výbava Sport přináší ještě do interiéru, tak to je materiál sedaček a výplní dveří. Ten je totiž omyvatelný. Ano, pokud by se jmenovala Field, jako v případě nové Outbacku, tak by to možná dávalo větší smysl.

Tato výbava ale jen nepřinesla, ale i vzala. Trochu paradoxně totiž chybí hliníkové kryty pedálů. Také vzadu nemůžete mít vyhřívané sedačky, ale pokud bych si měl vybrat mezi omyvatelným povrchem a vyhříváním zadních sedaček, nemusím se dlouho rozhodovat.

Terénní schopnosti zůstávají nezměněné

Někteří se báli, že v rámci sportovnosti Forester přijde o svou světlou výšku, nebo komfort. Není tomu tak, světlá výška je stále skvělých 22 centimetrů, k tomu symetrický pohon všech kol a podvozek naladěný tak, že když pojedete po ošklivé polňačce stovkou, přijde vám to jako pohodová rychlost. Ten efekt, kdy při vyšší rychlosti lépe zdolává nerovnosti totiž funguje i zde. Sportovnost je tedy jen v názvu.

Sedačky na sobě sice nesou nápis Sport, ale platí pro ně to, co pro podvozek – pohodlí a pohodlí. Boční vedení jen v úrovni, aby nějaké bylo a vy na nerovnostech nevypadli ze sedačky, ale rozhodně ne takové, aby vás nějak omezovalo. Pryč jsou doby, kdy Forester nabídl jen takové sedačky, ve kterých se vám potila záda a sedák byl směšně krátký a špatně nakloněný.

Subaru Forester Sport

Motor je starý známý hybrid

O pohon se stará jediná pohonná jednotka, tedy dvoulitrový e-Boxer s výkonem 150 koní. Forester je velké auto a takový výkon nezní jako něco, co vám vyrazí dech. A nevyrazí, ale i když jsem jel s naloženým autem, nikdy mi nepřišlo, že bych nestačil provozu. Nechci říct, že mi nepřišlo, že nepotřebuji více výkonu. Ten by byl příjemný, ale ne nezbytný.

Výhodou nového hybridního ústrojí by měla být spotřeba. Ale víme, jak to bývá. Přidá se elektromotor, baterie, při testech je spotřeba o něco nižší, cena auta vyšší a je to. Než přišla doba hybridní, měl jsem snad s každým Subaru spotřebu okolo 9 litrů na sto. Forester ji měl o něco vyšší, ale ne o moc. Jelikož konstrukce zůstává stejná, jen se modernizovalo převodové ústrojí, tak by příznivější spotřebu dělal právě nový pohon. A je to tak, dlouhodobý průměr jsem měl 7,3 litru na sto. A to není vůbec špatná hodnota.

Těžší výběr v nabídce Subaru

Výbava Sport nenabídne sport. Ale nabídne praktičnost a lehké osvěžení vzhledu. Než přijde větší modernizace, je to takový mezikrok. Stále je to pohodlný Forester, který se dostane všude a nevezme si za to moc. Není nejlevnější, ale to nikdy nebyl. Jen mu v současné době trochu vzniká konkurence ve vlastní stáji.

Pokud chcete moderní auto na dálniční přesuny, je tu skvělý Outback. Se světlou výškou 213 mm toho v terénu zvládne hodně, pohodlí nabídne maximální, omyvatelný interiér také, k tomu nejnovější EyeSight a třeba adaptivní světla. No a pak je tu XV. To je takový zmenšený Forester za méně peněz. Výběr je na vás, každé auto má své využití. A žádné nezklame.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Subaru Forester Sport