Modrá barva, zlatá kola, pohon všech kol, hodně výkonu a zvuk rozpoznatelný snad na kilometry. Také máte takovou představu, když se řekne Impreza? No, nyní je většina věcí jinak. Modrá barva a pohon všech kol zůstávají, zbytek zůstal v historii. Což ale neznamená, že je nová Impreza špatné auto. Je to jen jiné auto.

 

Pohon všech kol nesmí chybět

Jiné nejen ve smyslu toho, že to již není ta Impreza, jak si ji možná pamatujete. Ale i jiné na poměry dnešních aut. Vždyť kdo jiný u takového typu auta nabídne symetrický pohon všech kol?

Možná mě budete mít za blázna, který se prostě nevyzná, ale musím se přiznat, že mně osobně přijde pohon všech kol u tohoto auta až zbytečný. Naprosto ho chápu u modelu XV, což je vlastně Impreza, ale s vyšším a odolnějším podvozkem. Impreza se však do terénu nevydá a nemá zase tolik výkonu, aby pohon všech kol zásadně pomáhal při průjezdu zatáčkami.

Subaru Impreza

Výkonem úplně neohromí

S výkonem je to totiž tak, že jsou na výběr dvě motorizace. Upřímně řečeno, ani jedna nemá nijak moc výkonu. Základní jednašestka nabídne 114 koní a auto je s ní opravdu pohodové. To, že píšu, že zde není moc výkonu, není nutně negativní. 114 koní není závratné číslo, na stovku zrychlí za 12,4 sekundy, ale má to jasnou výhodu – nemusíte se bát dát plný plyn a držet ho. Upřímně řečeno, já se s touto motorizací bavil. Protože nejde jen o motor, ale i o podvozek a tady to dohromady funguje skvěle. Jasně, bavíte se v menších rychlostech, ale není to ve výsledku bezpečnější? Kde to už tak bezpečné není, tak to je předjíždění, to chce plánovat více dopředu.

A pak je tu druhý motor, stále celkem nový e-Boxer, který využívá atmosférický dvoulitr, elektromotor a nabídne 150 koní. Zrychlení na stovku je pak otázka 10 sekund a rozdíl ve výkonu je hned znát. Navíc elektromotor pomáhá nejen spotřebě, ale i zrychlení. Paradoxně má tento větší a silnější motor nižší spotřebu, než základní 1,6. Nabídne i režim sport, který přiostří reakce a pak už není potřeba předjíždění plánovat na takovou vzdálenost dopředu.

Subaru Impreza

Bez automatu ani ránu

Převodovka je vždy Lineartronic, který se ale s každou generací zlepšuje a zlepšuje. Stále se občas nevyhne CVT projevu, zvláště u slabší verze, ale i tak se jedná o příjemného společníka. Bez něj by navíc nemohl naplno fungovat systém EyeSight, který se stará jak o vaší bezpečnost, tedy třeba o nouzové zastavení před překážkou, tak o komfort v podobě adaptivního tempomatu.

Subaru Impreza

Ten podvozek chcete

Společnou záležitostí pro obě motorizace je fantastický podvozek. Občas se říká, že je zde motor výrazně rychlejší, než podvozek. A to je jedině dobře, obráceně je to cesta k problému. Podvozek je krásně komfortní, u Imprezy ještě více, než u XV, které se musí potýkat s výškou a odolností. To se zde nemuselo řešit, takže můžete v naprosté pohodě plout krajinou.

Vzhledově Impreza nijak nevyčnívá. Jen se občas stává, jelikož je to vlastně stále dost nový model automobilky, že vás ostatní subaristé nepozdraví. Protože prostě nevědí, že patříte do rodiny. Tohle je ale jinak moc sympatická věc, majitelé Subaru se zdraví. Prostoru nabídne až překvapivě dost, dokonce i pro cestující v druhé řadě, což na první vnější pohled není moc vidět. Kufr také není nijak malý, vlastně je až překvapivě velký, když nabídne 385 litrů v základním uspořádání a 1310, když sklopíte zadní opěradla.

Impreza je určená spíše pro klidnější řidiče. S hybridním pohonem nabídne ale i trochu té zábavy. Hlavní je však komfort a bezpečí. Nejen díky asistentům, ale i díky samotné konstrukci. Jak je pro moderní Subaru zvykem, i Impreza získala plný počet hvězdiček v bezpečnostních testech.

Subaru Impreza

Cena není pro každého

Subaru se cenou nikdy moc nepodbízelo. A u Imprezy tomu není jinak. Základní cenovka činí 620 tisíc. Za tuto cenu sice nedostanete povedená LED světla a dvouzónovou klimatizaci, jinak toho ve výbavě vlastně moc nechybí. Za silnější motorizaci si připlatíte nemalých 180 tisíc, ale získáte i nějakou výbavu navíc. A také více výkonu a menší spotřebu Ta však není tak nízká, aby cenový rozdíl v rozumném horizontu vyrovnala. Otázkou ale je, zda nepřiplatit 40 tisíc a nekoupit univerzálnější XV.

Pokud se však rozhodnete pro Imprezu, neuděláte chybu. Získáte neokoukané a bezpečné auto, které se díky pohonu všech kol rozhodně nezalekne zhoršených podmínek na silnici. K tomu atmosférický motor, automatickou převodovku a skvělý systém EyeSight, který nechybí v žádné výbavě.

Subaru Impreza test