Subaru pro mnohé fanoušky upadlo v zapomnění, ale stále má co nabídnout
Vím, že to není příliš lichotivé, ale Subaru v očích petrolheadů upadá, minimálně v Evropě. Z nabídky už dávno vymizely modely s charismatickými motory, které v kombinaci se skvělými podvozky uměly rozbušit nejedno benzínové srdce. Smrtelná rána byla zasažena, když nás opustil legendární model WRX STI à la rally na běžné silnice, který byl dlouhá léta výstavním kouskem této japonské automobilky. Dnes už to bohužel nezachrání ani nové BRZ. To sice jezdí absolutně skvostně, ale do Česka se dostane jen velmi omezené množství kusů (zřejmě 100 až 200). Za to všechno poděkujte Evropské unii a jejím přísným emisním normám. Avšak mám pro vás i dobré zprávy. Subaru už sice nejsou výkonnými auty na blbnutí ve vysokých rychlostech, ale stále jde o poctivé stroje s nefalšovaným japonským duchem. Při jízdě působí robustněji než auta jiných značek, připadáte si v nich nezastavitelní. Mají bezkonkurenční průjezdnost terénem, ale zároveň skvěle fungují na klasických silnicích. Minule mě o tom přesvědčilo Subaru Forester. V dnešní recenzi se podíváme na jeho bráchu Outback ve vrcholné výbavě Touring. A rovnou vám můžu říct, že pokud hledáte schopné rodinné auto, z určitého úhlu pohledu není lepší volby.
Žádná revoluce, ale poklidná evoluce
Subaru nejde cestou revoluce, ale evoluce. Co funguje, nemění, jen vylepšuje. Nejnovější generace se tak od té minulé nijak výrazně neodlišuje, ale stále jde o líbivé auto, které nezapadne v davu. Kombi světlou výškou překonávající většinu SUV umí vzbudit pozornost. Líbí se mi skvěle svítící Matrix LED světla, zajímavě tvarované prahy, ale i klasická kombi záď. Obyčejné kombíky bohužel z nabídky většiny výrobců pomalu mizí ve prospěch populárnějších SUV a různých čtyřdveřových kupé, která jsou jen marketingově vyšperkovanými liftbacky. Takže jsem rád, že s námi Outback stále je.
Interiér je hezký, praktický a velmi kvalitní
Uvnitř se Subaru za poslední roky výrazně posunulo. Interiér je krásně zpracovaný a složený z kvalitních materiálů. Testovaná výbava má kůží čalouněnou palubní desku, ozvučení Harman Kardon a velmi pohodlná sedadla, u kterých bych však uvítal výraznější boční vedení. Zasloužila by si i odvětrávání. Potěší spousta odkládacích ploch, vzdušnost kabiny, místo na zadních sedadlech a velký kufr o objemu 561/1750 litrů. Přehledný je informační systém, v jehož horní části najdete informace o teplotě oleje, vody apod., ale i volič jízdních režimů. Dole je dotykové menu klimatizace, avšak teplota se nastavuje mechanickými tlačítky, což je super. Přehledný je i zbytek infotainmentu. Lepší by mohla být akorát povrchová úprava obrazovky, ta se špiní a na slunci nepříjemně leskne. Intuitivní je rozmístění tlačítek na volantu pro ovládání důležitých funkcí vozidla včetně adaptivního tempomatu. Ten lze přepnout na klasický, což bohužel umí jen hrstka aut – díky Subaru.
Pohodové auto pro rodinu, ale spotřeba je trochu vyšší
Subaru Outback vypadá jako klidný pohodář, a stejně tak jezdí. Podvozek je velmi schopný, s chutí žehlí většinu nerovností a výmolů, čemuž pomáhají pneumatiky o rozměru 225/60 R18. Měkce naladěný podvozek většinou znamená horší jízdní vlastnosti v zatáčkách. To však neplatí pro Outback, který v zatáčce zaklekne a nepustí. Skvěle drží stopu a řidiči dává pocit jistoty. Po zakroucených okreskách se vodí opravdu příjemně, lépe než většina SUV. V těchto situacích je potřeba ocenit přesné řízení a sice měkčí, ale zároveň pevný podvozek. Navíc můžete doslova vletět na polní cestu, na které ani při vysokých rychlostech neodskakuje, takže se částečně vžijete do kůže rally jezdců. Ale zpět k té komfortní stránce. Odhlučnění je kvalitní, pouze ve vyšších rychlostech jde slyšet aerodynamický hluk od velkých zrcátek. Atmosférický čtyřválec boxer s výkonem 169 koní při 5000-5800 ot./min. a točivým momentem 252 Nm při 3800 ot./min. je kultivovaný a tichý, mírně hlučnější až při výraznější akceleraci. Agregát si dobře rozumí s variátorovou převodovkou Lineartronic, která převodový poměr mění hladce a motor zbytečně nevytáčí. Při 130 km/h točí jen 2000 ot./min. Dynamika se bohužel řadí k slabšímu průměru, ale pokud nepotřebujete neustále předjíždět a na dálnici lítat 180 km/h, je to bez problému. Trochu mě zklamaly pomalé reakce na plyn, a to i ve vyšších otáčkách. Pod průměrem je i dlouhodobá spotřeba pohybující se u 8.5 litrů. Ve městě si řekne o 9 litrů, na dálnici usrkává přes 8 l/100 km. Dobře nastavený je systém stop/start, ten se sepne jen při silnějším sešlápnutí brzdového pedálu. Nejmodernější systém EyeSight má 11 bezpečnostních funkcí, mezi které patří udržování v jízdním pruhu a vyhýbací funkce. Brzdění před překážkou je spolehlivé, ale někdy příliš přecitlivělé. Zajímavá je vnitřní kamera, ta si naskenuje obličej a poté dokáže nastavovat auto každému řidiči zvlášť – sedadla, zrcátka, klimatizaci, rádio a další.
Průjezdností terénem překonává většinu SUV
V terénu vás bohužel zklamu, vás odpůrce japonských aut, protože Outback je mimo asfaltové silnice úžasný. Symmetrical AWD funguje fenomenálně, podobně jako u sourozence Forester. Elektronika krásně pomáhá rozdělovat točivý moment mezi jednotlivá kola, takže problém mu nedělá ani křížení náprav nebo kluzký blátivý povrch. Je až neuvěřitelné, kam se některé moderní čtyřkolky dostaly. I bez mechanických uzávěrek diferenciálů projedou to, o čem si starší auta nechala jen zdát. Čtyřkolka Subaru se v dané kategorii řadí k těm nejlepším. Mezi běžnými SUV mě zatím nejvíce zaujaly pohony od Subaru, Land Roveru a Nissanu. Vážně by mě zajímal srovnávací test čtyřkolek Subaru Outback/Forester, Land Rover Discovery Sport a Nissan X-Trail e-Power e-4orce. Všechny totiž výrazně předčily očekávání. Outback má i solidní světlou výšku 213 milimetrů, čímž překonává mnoho SUV. V náročnějším terénu doplatí na dlouhý rozvor 2745 milimetrů a velké převisy, které dělají nájezdový úhel 19.7°, přechodový 21° a odjezdový 22.6°. Ale stejný, ne-li větší problém mají i klasické vozy SUV.
Cena a porovnání s konkurencí
Subaru Outback v základní výbavě Active stojí 1 110 000 Kč. Comfort vyjde na 1 180 000 Kč. Za outdoorově zaměřený Field zaplatíte 1 210 000 Kč. Vrcholný Touring je naceněný na 1 270 000 Kč. Za laky se připlácí 12 000 Kč. Na první pohled by se mohlo zdát, že hlavním konkurentem je Škoda Superb Scout. Ten má výhodu širší nabídky motorů – úsporný 2.0 TDI nebo výkonný 2.0 TSI. Avšak není tak komfortní, má méně kvalitní interiér, horší pohon všech kol a nižší světlou výšku. Cena startuje na 1 180 900 Kč, ale vybavené kusy hrubě překračují hranici 1 300 000 Kč. Alternativou může být i Kodiaq, který je na tom s cenou podobně jako Superb. Nejlevnější Kodiaq dnes koupíte za 1 069 900 Kč, ty vybavenější se blíží 1 400 000 Kč. Velmi na mě zapůsobil Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE Tekna+, který byl na běžné jezdění možná ještě příjemnějším autem. V této vrcholné motorizaci startuje na 1 234 990 Kč, plně vybavené kusy Tekna+ vyjdou na 1 374 990 Kč.
Subaru Outback je výjimečné auto, skaut který se ničeho nezalekne
Skauting je celosvětové hnutí. Jeho cílem je výchova, osamostatnění a sebevýchova mladých lidí. Skautský vůdce jde příkladem, děti k němu vzhlíží a berou si z něho to nejlepší. A to stejné by teď měly udělat ostatní automobilky, protože Subaru Outback je takovým skautským vůdcem, který ukazuje, jak má dobré auto jezdit. Všechny úkoly plní svědomitě. Je to poctivý stroj, nezalekne se žádné výzvy. Pohodlně odveze děti do školy, v poklidu přejede půl Evropy a nakonec překvapí obratností v zatáčkách. V neposlední řadě potěší skvělou průjezdností terénem. 9 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2498 ccm H4 |
Výkon: | 169 koní při 5000-5800 ot./min. |
Točivý moment: | 252 Nm při 3800 ot./min. |
Převodovka: | variátor |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1646 kilogramů |
0-100 km/h: | 10.2 sekundy |
Maximální rychlost: | 193 km/h |
Spotřeba: | 8.5 l/100 km |
Objem kufru: | 561/1750 litrů |