Subaru se proslavilo především modelem Impreza WRX STI, jenž se zapsal do dějin svými úspěchy ve světě rally. Nicméně většina lidí už si nevzpomene na jiné starší kousky, které nadchnou nejednoho automobilového nadšence. Může to být Legacy 3.0 R SpecB nebo Subaru Forester 2.5 XT Turbo, ale teď mám namysli Outback 3.0 R, ten má splňovat představy těm nejnáročnějším – terén, rychlá jízda po silnici, pohodlí a praktičnost. Jeho pořizovací cena byla v roce 2004 dokonce o 200 000 Kč vyšší než u nabroušené Imprezy WRX STI, konkrétně 1 448 000 Kč, tím pádem by měl stát za to.

Už je to důchodce, ale o to víc oslní tím, jak moderně vypadá. Jeho tvary nezestárly, bezrámová okna jsou stále v módě a jako celek působí Outback svěže a přátelsky.

Puntičkáře potěší kvalitní zpracování a použité materiály, které si zaslouží jedničku. Dobrá sedadla jsou čalouněna příjemnou kůží a jediná věc, kterou jim lze vytknout, je příliš vysoké ukotvení. K výbavě nelze mít sebemenší připomínku, místa je všude dostatek a celkově se jedná o útulné místo pro trávení dlouhých cest.

Šestiválcový boxer ve zvednutém kombíku, to zní docela výjimečně. A taky to tak doopravdy je. Kromě Porsche 911 mě zrovna nenapadá jiné auto s podobným motorem, natož v této kategorii. Atmosférický třílitr je náramně kultivovaný a klidný. V nízkých otáčkách o sobě nedává vědět a s automatickou převodovkou si dobře rozumí. Jenže to nejlepší přichází, zapne-li se sportovní režim a pedál plynu zarazí do podlahy. Zátah se lineárně stupňuje a od 4000 otáček je to pohádka. Motor s chutí točí až do 7000 a vydává při tom jadrný a hlasitý zvuk – nádhera! Automat řadí rychle a reakce na plyn jsou ostré, tak to má být. Jen se připravte průměrnou spotřebu okolo 12-13 litrů.

Obrovským překvapením je pohodlný podvozek, který s přehledem žehlí veškeré nástrahy českých silnic. Tomu sekunduje kvalitní odhlučnění a z Outbacku se stává ideální společník na dlouhé dovolené. Bohužel, měkčí podvozek zpravidla znamená horší vlastnosti při rychlejší jízdě v zatáčkách, ale tady ne, tady se musím před podvozkáři poklonit a smeknout. Když si člověk zvykne na náklony karoserie a nekomunikativnost podvozku, dá se s ním uhánět hodně dravě. Zcela jistě tomu pomáhá jeden z nejvyspělejších pohonů všech kol svojí doby a samosvorný diferenciál mezi zadními koly. Líbí se mi, jak umí letět a přitom si zachovávat nadprůměrnou dávku komfortu. Nedotáčivost se samozřejmě projevuje, ale je na tom mnohem líp než většina ostatních kombi této velikosti. A k zážitkům za volantem přispívá ještě jedna věc, řízení, které je citlivé a překvapivě komunikativní, řekl bych, že až skoro stejně sametově čisté jako třeba u BMW E46.

A nakonec je tady zvýšený podvozek kombinovaný se skvělou čtyřkolkou, což zaručuje výbornou průchodnost lehčím terénem. V terénu ho zastaví až dlouhý rozvor, kvůli kterému může občas štrejchnout břichem o zem. Ale nemáte-li zkušenosti, zastaví vás spíše psychika než technika.

Sečteno, podtrženo, Subaru Outback 3.0 R je fenomenální auto. Jeho největší předností je schopnost zvládat všechno nadprůměrně dobře. Benzinového tátu potěší na asfaltu, šotolině i v terénu a jeho motor a řízení si bude vyloženě užívat. Jeho žena uvítá pohodlí a děti zase prostornost. Navíc budete mít jedinečně auto, kterých je jako šafránu. Skvělý stroj, 9 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Subaru děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • komfortní podvozek

  • kvalita zpracování

  • skvělé jízdní vlastnosti úplně všude

  • jedinečný motor

  • příjemné řízení

  • vyšší ukotvení sedadel

  • vyšší spotřeba

Technické parametry

Auto:Subaru Outback 3.0 R
Motor:3000 ccm H6
Výkon:245 koní při 6600 ot./min.
Točivý moment:297 Nm při 4200 ot./min.
Převodovka:5-st. automatická
Pohon:AWD
Hmotnost:1495 kilogramů
0-100 km/h:8.5 sekundy
Maximální rychlost:224 km/h
Průměrná spotřeba:12-13 litrů
Objem kufru:459 litrů