Hodně muziky za málo peněz? Swift 4×4 AllGrip je nejmenší čtyřkolka na trhu

Swift je dlouhodobě jedno z těch oblíbenějších městských aut. Jde o spolehlivé a praktické společníky do betonových džunglí. V dnešní recenzi se ale podíváme na Sviště, se kterým se můžete projet i poblíž opravdové džungle. Je jím Suzuki Swift AllGrip. Jde o jediný malý hatchback s 4×4, jaký si na našem trhu můžete koupit. Zároveň je to jedna z nejlevnějších, ne-li ta nejlevnější čtyřkolka v Evropě. Ve výbavě Premium stojí 443 900 Kč. Vrchol nabídky Elegance vyjde na 482 900 Kč + 12 000 Kč za červenou metalízu Burning Red.

V interiéru Suzuki Swift třetí generace (A2L) je více místa, než si myslíte

Sice je o 263 milimetrů kratší než Škoda Fabia, ale i tak jde o překvapivě praktické auto. Kabina je vzdušná, odkládací plochy jsou dostačující a místem vzadu překonává většinu konkurentů. V rámci možností kategorie si dozadu pohodlně sednou lidi okolo 180 centimetrů. Přední sedadla jsou komfortní a slušně podrží tělo v zatáčkách. Kufr o objemu 265 litrů je dobře přístupný a hluboký, ale poměrně krátký. Zpracováním a použitými materiály je to klasický Japonec. Nechce člověka zaujmou moderními prvky, ale snaží se být hlavně dobře využitelný a je kvalitně udělaný. Jediným výraznějším mínusem je absence loketní opěrky.

Dynamika v přímce je slabší, ale jinou výtku k jízdě nemám

Pod kapotou je atmosféricky plněný čtyřválec o objemu 1.2 litru. Ten produkuje výkon 91 koní při 6000 otáčkách a točivý moment 118 Nm při 4400 otáčkách. Verze se čtyřkolkou je propojena výhradně s pětistupňovou manuální převodovkou. Kdo by si myslel, že čtyřkolka tu bude řešená jako u většiny hybridů, je na omylu. Tady zadní kola neroztáčí elektromotor, ten tu jen nahrazuje startér a slouží jako občasná podpora. Zadní kola se do hry zapojují přes viskózní spojku po ztrátě trakce těch předních. I po sepnutí 4×4 je znát, že Swift stále preferuje kola přední. Na kluzké vozovky, sníh nebo velmi lehký terén (světlá výška je 140 milimetrů) je čtyřkolka Suzuki naprosto dostačující. Krásná je i spotřeba. Motor při 130 km/h točí 3500 otáček a řekne si o 6.5 litru. Na okreskách jezdí za méně než 5 litrů a ve městě mírně překročí tuto hranici. Když ho budete honit, stěží se podíváte přes 7-8 litrů. Nejlepší je však jiná, docela nečekaná věc. Motor bleskurychle reaguje na plyn, rád se vytáčí a pedály jsou ideálně rozmístěny na meziplyny. Pokud byste se chtěli meziplyny naučit, Swift může být ideálním učitelem. Je nezáludný, takže vše můžete zkoušet na limitu, ale stále v bezpečných rychlostech. To už dnes obyčejné hatchbacky neumí, jestli vůbec nějaký.

Při rychlé jízdě potěší nejen přesné pohonné ústrojí, ale i dobře naladěný podvozek a velmi nízká hmotnost 975 kilogramů. Swift solidně tlumí nerovnosti a ochotně reaguje na pokyny řízení s variabilním převodem. Do zatáčky ho díky nízké váze můžete zahodit v jakékoliv rychlosti, on se s tím popere. S mírnou nedotáčivostí se dá dobře pracovat a na zakroucené silnici je radost toho červeného rošťáka tlačit na limit. Z hlediska jízdy bych uvítal výkonnější motor a benevolentnější systém varování před překážkou, který se ve městech může zbláznit.

Suzuki Swift 4×4 je věrný společník do horských měst, na kterého se můžete spolehnout

Pokud nepotřebujete lítat jako blázen po dálnicích, ale chcete městské auto do náročnějších podmínek, Swift 4×4 AllGrip je tou ideální volbou. Všude s ním zaparkujete, parádně se řídí, je prostorný a jezdí skoro zadarmo. A že je to Japonec, který bude po první zimě reznout? Suzuki dává 12 let záruku proti korozi. Pokud jezdíte sami a nenavštěvujete opravdový terén, nevidím důvod, proč si kupovat třeba Duster nebo jiná, dražší SUV. Suzuki Swift 1.2 DualJet Hybrid 4×4 AllGrip Elegance si zaslouží 8 z 10 hvězdiček.

  • Překvapivě prostorný interiér

  • Jediné auto s pohonem 4×4 v kategorii

  • Rychle reagující motor a dobře rozmístěné pedály pro meziplyny

  • Nízká spotřeba okolo 5 litrů

  • Nízká hmotnost 975 kilogramů

  • Velmi dobré jízdní vlastnosti

  • Slabší dynamika v přímce

  • Absence loketní opěrky

  • Otravný systém upozornění před překážkou

Technické parametry

Motor: 1197 ccm L4 + elektromotor
Výkon: 91 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 118 Nm při 4400 ot./min.
Převodovka: 5-st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 975 kilogramů
0-100 km/h: 13.8 sekundy
Maximální rychlost: 170 km/h
Spotřeba: 4.5-6.5 l/100 km
Objem kufru: 265 litrů