Suzuki Vitara nově nabídne jen mild-hybridní pohon. Ten je ale opravdu povedený a Vitara stále zůstává autem, které nezaskočí žádná situace.

Suzuki a auta s pohonem všech kol? To jde rozhodně dohromady! Ať je to legendární Jimny, který je úžasný v terénu, ale na silnici je to s ním trochu horší, tak Swift, který může mít pohon všech kol a jedná se tak o nejlevnější čtyřkolku na trhu. To je zase typické auto do města a na občasné prohánění na okreskách. Pak je tu Ignis, což je opravdu malé SUV, které nabídne až nečekané schopnosti v terénu. Na dálnici se však trochu trápí a pro potřeby rodiny prostorově nepostačuje.

A pak je tu Vitara. Stará známá by se dalo říct. Vitara spojuje dohromady jednotlivé pozitivní vlastnosti výše uvedených modelů a dává z nich dohromady výborný celek. Nabídne dost prostoru, pohon všech kol, pohodlí i na dálnici a dostatečnou robustnost. Při ježdění s ní jsem měl pocit, že to je přesně to auto, které můžete vyslat rychle po nehezké polňačce a zvládne to naprosto s přehledem.

V červené barvě, kterou jsem měl k dispozici, se jedná o opravdu hezké auto. Vitara svým vzhledem nijak neprovokuje a nepůsobí jako nějaké zlé SUV. Na první pohled vidíte, že tohle je funkční auto, které si majitel pořídil, protože je praktické.

Interiér je také takový. Tvrdé plasty jsou zde standardem, jejich zpracování je ale povedené, takže to ničemu nevadí. Protože jak často saháte na přístrojovou desku. Displej infotainmentu má jednoduchou grafiku, která může na první pohled působit zastarale. A možná i je, ale po čase zjistíte, že se systém výborně ovládá. Obrazovka je totiž rozdělena do čtyř částí, což jsou vlastně takové obří ikony. Rychle se tak dostanete na ovládání rádia (i když to můžete ovládat na volantu), telefonu a nebo do rozhraní Android Auto, které funguje naprosto bez problému.

Uvnitř je dostatek prostoru pro čtyři dospělé, kufr patří sice k menším, nabídne 375 litrů, ale pokud sklopíte zadní opěradla, jste na 710 litrech. Sedačky jsou spíše pevnější, díky tomu z nich ale po delší cestě nebolí záda. Stejně tak podvozek. A tím se dostávám k samotné jízdě.

Pokud očekáváte jízdu jako na obláčku, tak to jste na špatné adrese. Z podvozku je cítit, že je stavěný na to, aby něco vydržel. Nejedná se o žádný kostitřas, ale o nerovnostech pod vámi víte. A také je slyšíte, odhlučnění podvozku by sneslo vylepšení. Pokud ale jedete po silnici s hezkým povrchem, budete si jízdu užívat. Stačí přepnout na režim Sport.

Testovaný mild-hybrid nabídne 95 kW a 235 Nm. Zrychlení z nuly na sto není nijak ohromujících 10,2 sekundy, ale i tak vás může jízda bavit. Díky robustnosti podvozku se auto nijak přehnaně nenaklání a zvláště na sportovní režim má příjemně svižné reakce na plynový pedál. Stačí tak podřadit na dvojku, dát plný plyn a budete se divit, že si jízdu opravdu užíváte. Při předjetí nemusíte přepínat na sportovní režim, i základní zvládne slušně přidat.

Pokud jsem jezdil tak, že jsem se bavil, takže trochu svižněji a absolvoval jsem i pár dálničních výletů, spotřebu jsem měl 6,3 l/100 km. Zde je znát mild-hybrid. Ten nepomáhá jen při akceleraci dodáním výkonu, ale samozřejmě hlavně spotřebě.

Vitaru můžete mít i s pohonem jen předních kol. Já osobně bych to nedělal. Auto, jako je Vitara, prostě patří i mimo silnice. A k tomu pohon všech kol patří. U Suzuki je pojmenovaný AllGrip a můžete si vybrat z různých režimů, které mění nejen samotný pohon kol, ale třeba i reakci na plynový pedál. A právě zde se aktivuje ten povedený režim Sport. Základní je Auto, ale mohl by se jmenovat klidně Eco, jelikož je zaměřený na spotřebu paliva.

Vybrat si pak můžete ještě Snow o jehož určení hovoří název dost jasně. A Lock, který se postará o pevné rozdělení výkonu mezi nápravy, takže to je ten pravý režim do nějakého terénu.

A na kolik vás nová Vitara vyjde? Motorizace je jediná, na ní tedy neušetříte. Můžete ale zvolit manuál i automat. Základní výbava nenabízí pohon všech kol a ve výbavě Comfort tak stojí 473 900 Kč. I v této výbavě najdete třeba automatickou klimatizaci, LED přední světla (která svítí opravdu výborně) a adaptivní tempomat. S naprosto univerzálním využitím se ale pojí pohon všech kol. Pak vás vyjde na 559 900 ve výbavě Premium.

Já měl k dispozici výbavu Elegance, která je jen o 20 tisíc draží, než Premium. V ní získáte vestavěnou navigaci, která je však díky podpoře Android Auto a Apple CarPlay téměř zbytečná, sedačky a loketní opěrky ze syntetické kůže a blinkry v zrcátkách. Ta nejvyšší se jmenuje Elegance Panorama a jak název napovídá, nabídne panoramatické střešní okno.

Jakou výbavu zvolíte je na vás. V každém případě získáte ale skvělého parťáka do každé situace. Jak do města, kam se hodí mild-hybrid a rozumná velikost, tak na dálnici, kde můžete klidně obsadit levý pruh. A samozřejmě na okresky a mimo ně. Je to prostě Vitara. A ta se hodí všude.