Většina elektromobilů má výrazné neduhy, dokáže se jim Model S Plaid vyhnout?
Doposud jsem z žádného elektromobilu nebyl vyloženě nadšený. Každý z nich měl mnoho chyb. Třeba Škoda Enyaq RS má výkonnostní výkyvy a chybí přední kufr. Ford Mustang Mach-E GT znatelně zpomaluje za hranicí 130 km/h, navíc je špatně naladěný podvozek. Napravit reputaci elektromobilům se pokusí Tesla Model S Plaid, jeden z vrcholů elektro-nabídky současného světa. Má rozměry velkého sedanu, vzduchový podvozek, velkou baterii a 1020 koní. To by mělo být fajn, nebo ne? To zjistíme v dnešní recenzi.
I po 11 letech od představení vypadá skvěle
Málokdo by hádal, že Model S se prodává už od roku 2012. Když přišel na trh, bylo to zjevení, které ničilo veškerou elektro-konkurenci. Šlo o elektromobil, jenž konečně dojel dál než na druhý konec města. Nadčasový byl design, ten je po lehké modernizaci působivý i dnes. Karoserie je hezky čistá, nejsou zde žádné zbytečnosti. Zaujmou Matrix LED světla nebo výsuvné kliky dveří.
Interiér se za ty roky zlepšil, ale stále má nedostatky
Tesla od svého počátku schytávala kritiku za kvalitu zpracování. Na Američana to sice nebyla žádná hrůza, ale evropská konkurence hrála jinou ligu. Postupem času se interiéry výrazně zlepšily. Dveře už nevydávají zvuky, jako byste zavírali popelnici, plasty nezačnou vrzat po pár kilometrech a jednotlivé díly docela dobře lícují. Vlastně je to útulné místo k sezení. Trochu to kazí akorát eko materiály, které působí lacině. Sedadla jsou pohodlná a lze je vyhřívat i odvětrávat. Sedět by se však mohlo níž a uvítal bych výraznější boční vedení. Vzadu je hromada místa ve všech směrech, ale kvůli vysoké podlaze máte nohy poměrně vysoko, což není nejkomfortnější pro osoby nad 180 centimetrů. Zadní sedadla překvapivě dobře podrží v zatáčkách. Skvělý je informační systém s obří dotykovou obrazovkou, která se dá natáčet. Infotainment je rychlý a neseká se. Najdete v něm úplně vše – volič převodovky, informace o autě, nastavení jízdních režimů, navigaci, internet, streamovací služby a hry. Jedna obrazovka je i vzadu, umístěna mezi sedadly. Na té si můžete třeba pouštět filmy nebo surfovat po internetu. Nicméně její umístění není ideální, lepší by byly dvě obrazovky v opěrkách předních sedadel. Skvělá je audiosoustava s 21 reproduktory o výkonu 960 W. Potěší čtveřice bezdrátových nabíječek. Výhodou je dvojice zavazadlových prostorů. Ten přední disponuje objem 89 litrů, zadní 709 nebo 1739 se sklopenými sedadly, navíc má dvojité dno.
Komfortní a praktické auto pro každodenní jezdění
O komfort se stará adaptivní vzduchový podvozek, který umí měnit nejen tuhost, ale i světlou výšku. 21“ kola obouvají pneumatiky o rozměru 265/35 vpředu a 295/30 vzadu. Je milým překvapením, jak podvozek i na velkých kolech velmi schopně filtruje nerovnosti. Jinak kvalitnímu odhlučnění to ve vyšších rychlostech trochu kazí svištící bezrámová okna. Největším průšvihem při každodenním jezdění je volant bez klasického věnce. Sice se drží dobře, ale otáčení se nebo parkování je na nervy, nemluvě o jízdě bokem. Zvyknout se na to dá, ale i tak bych si objednal klasický volant. Na co se zvyknout nedá, je ovládání blinkrů na volantu. Tlačítka mají jen minimální zpětnou vazbu, takže pořádně nevíte, jestli blikáte. Po pár kilometrech se tak na blinkry vykašlete úplně. Tlačítka stejně najdete až za křižovatkou. Naopak se mi líbí režim One-Pedal, kdy se na plno spustí rekuperace a auto lze řídit pouze plynem. Rekuperace navíc šetří brzdové destičky, které u Tesel zvládají okolo 200 000 kilometrů. Tesla si pamatuje různé příčné prahy a jiné výraznější nerovnosti, na nichž při opakované jízdě změní tuhost podvozku a světlou výšku. Na dlouhých cestách je příjemný autopilot, při použití stačí jen přidržovat volant. Neobvyklý je bezpečnostní systém, který začne nahrávat videozáznam pokaždé, když se někdo přiblíží k autu, nebo do vás ťukne při parkování.
Na 1/4 míle nemá konkurenci, fajn je to i na okresce, ale vadnou brzdy
Přede mnou rovinka s hladkým asfaltem, takže zastavuji a zapínám Drag Strip mód. Ten prvně předehřeje baterku (za chladnějšího počasí to může trvat okolo 20 minut). Poté se celé auto přikrčí do Cheetah Stance (postoj geparda) – vzduchový podvozek se vpředu sníží na maximální úroveň. Následně stačí šlápnut na brzdu, dát plný plyn a pustit brzdu. V tu chvíli se doslova teleportujete na stovku za 2.3 sekundy. Já jsem pravidelně měřil časy 2.5-3.0 sekundy. Čtvrt míli zvládá za 9.23 sekundy, čímž překonává i Bugatti Chiron s cenou 75 000 000 Kč (9.6 sekundy). V této disciplíně mu může konkurovat jen Rimac Nevera za 50 000 000 Kč (8.58 sekundy) nebo Dodge Challenger Demon 170, který tuto disciplínu zvládá za 8.91 sekundy, avšak v reálném světě Plaid nikdy neporazí. Žebříček 100-200 km/h tento rodinný elektromobil ovládl s časem 4.34 sekundy. Neuvěřitelné výkony na auto, které stojí 3.5 milionu Kč, má 5 míst k sezení a dva kufry.
Bohužel nadšení ustává, když se z těchto rychlostí snažíte zastavit. Brzdy velmi rychle vadnou, jelikož zastavují kolos o hmotnosti 2 162 kilogramů. I kvůli tomu je maximální rychlost omezena na 280 km/h. Od léta 2023 už naštěstí půjde dokoupit Track Package (karbonkeramické brzdy, jiná kola a pneumatiky). Ty problém vyřeší a zároveň se díky nim posune maximální rychlost na 322 km/h.
Trochu jsem se obával okresek, ale nakonec byly milým překvapením. Plaid má dobře naladěné ESP a další elektronické pomocníky, kteří hezky pracují s rozdělováním výkonu mezi jednotlivými koly. V zatáčkách je neutrální, jistý a velmi snadno ovladatelný. Pokud nevypnete asistenty, rychlá jízda se podobá hraní Need for Speed na Playstationu. Jen točíte volantem a mačkáte pedály, nic víc se po vás nechce. Akorát musíte počítat s tím, že na každé rovince budete dosahovat astronomických, velmi nebezpečných rychlostí. Samozřejmě je znát mírná těžkopádnost, ale nedotáčivost se projeví až při jízdě u limitu. S benevolentněji nastavenou elektronikou se dá odjíždět ze zatáček mírným slidem. Chcete-li vyloženě driftovat, žádný problém. Můžete odpojit přední elektromotor, čímž z Tesly uděláte divokou zadokolku, agresivní muscle car pálící pneumatiky. V driftu však není snadné dávkovat plyn, který je spíše on/off. Nepotěší ani volant à la F1, větší kontra se s ním dává špatně.
Cena a porovnání s konkurencí
Tesla Model S Plaid je svými rozměry konkurentem nejen pro elektrické Porsche Taycan Turbo S, ale i pro benzinové supersedany a čtyřdveřová kupé, kterými jsou BMW M5 F90, Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé, Audi RS 7 nebo Porsche Panamera Turbo S. A jak je na tom vedle konkurentů s plnotučnými osmiválci? S cenou okolo 3.5 milionu Kč patří mezi nejdostupnější. M5 startuje na 3.4 milionech, Panamera Turbo S na necelých 5 milionech, AMG GT 63 S koupíte od 4.8 milionu a RS 7 od 3.4 milionu. Taycan Turbo S nepořídíte pod 5 milionů. V Tesle však za 3.5 milionu dostanete takřka plnou výbavu, u ostatních budete muset připlácet. V přímce je popraví úplně všechny, doslova. Nadprůměrný je i komfort na palubě. Horší je to hlavně z hlediska použitých materiálů a kvality zpracování. V zatáčkách Plaid není tak přesný, má tupé řízení a celkově působí těžkopádněji, a to i navzdory tomu, že nemá výrazně vyšší hmotnost. Na Nürburgringu je s časem 7:35.57 pouhé 2.22 sekundy za konkurenčním Porsche Taycan Turbo S. Mercedes-AMG GT 63 S 4-Door Coupé zvládl zajet čas 7:27.80. Rychlostně se ostatním vyrovnává, ale požitek z jízdy tak dechberoucí není, pominu-li brutální zrychlení.
Jaký má Tesla Model S Plaid dojezd?
Dojezd se hodně odvíjí od stylu jízdy. Když budete dovádět na okreskách a užívat si brutální akceleraci, nabíječku navštívíte po 150-200 kilometrech. Běžná jízda kombinovaná s tou svižnou znamená dojezd 300-400 kilometrů se spotřebou zhruba 27 kWh/100 km. Na dálnici si vezme zhruba 23 kWh/100 km, takže dojezd se bude pohybovat okolo 400 kilometrů. Ve městě a na okreskách se podíváte za 500 kilometrovou hranici. Dlouhodobý průměr při předpisovém jezdění se dá držet u 20 kWh/100 km, což zaručuje dojezd +/- 500 kilometrů. Tesla Model S Plaid patří mezi elektromobily s nejdelším dojezdem. Na kolik vyjde nabití si můžete spočítat v kalkulačce.
*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%
Jak rychle se Tesla Model S Plaid nabíjí?
Tesla Model S Plaid má 100 kWh baterii s využitelnou kapacitou 95 kWh. Obsahuje 7 920 článků uspořádaných do pěti modulů. Tesle ji dodává Panasonic. Nominální napětí je 400V. Maximální nabíjecí výkon činí 250 kW, lze ho dosáhnout na nejvýkonnějších superchargerech. Na tom se dokáže nabít z 10 na 80% za nějakých 25 minut. Na nejrozšířenější 50 kW nabíječce baterii dobijete za necelé 2 hodiny.
Tesla Model S Plaid pár chyb má, ale celkově jde o úžasné auto
Tesla Model S Plaid je výjimečný stroj. Pohodlný a praktický liftback, do kterého naložíte manželku, dvě děti a vyrazíte na dovolenou. Stejně schopně zvládá každodenní jezdění. Navíc dostanete dynamiku těch nejlépe akcelerujících aut planety, takže na semaforech vám neujede ani Bugatti Chiron. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček. Jen bych si připlatil karbonkeramické brzdy a normální volant. Nad ostatními nedostatky se dá přivřít oko, žádné jiné auto dostupné v Evropě vám podobný zážitek nenabídne.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 3x elektromotor |
Výkon: | 1020 koní (427 vpředu, 420 a 420 vzadu) |
Točivý moment: | 1420 Nm |
Převodovka: | – |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2162 kilogramů |
0-100 km/h: | 2.3 sekundy |
Maximální rychlost: | 280 km/h (322 km/h s Track Package) |
Spotřeba: | 20-30 kWh/100 km |
Objem kufru: | 89+709/1739 litrů |