Přiznám se vám, že crossovery mě nezajímají. Jejich jediným úkolem je stylový odvoz do obchodu, u kterého můžete zaparkovat na obrubníku. Půjčuji si je hlavně kvůli tomu, abych ob..ehm..subjektivně zhodnotil, jak tyto ekoškatule jezdí, navíc jde o docela vyhledávané a čtené recenze. S nechutí to však nedělám, naopak se na tyto testy docela těším, protože se můžu vyřádit na nedostatcích, stačí si vzpomenout třeba na Nissan Juke N-Connecta Hybrid (HEV), který řadím mezi zklamání tohoto roku. A to mi napovídá, že dnes recenzovaná Toyota C-HR s nejdražším pohonem Plug-in Hybrid a v nejvyšší výbavě GR SPORT Premiere Edition to se mnou nebude mít lehké. Obzvláště proto, že její cena překračuje částku 1.4 milionu korun, což je fakt hodně.
Toyota C-HR vypadá jedinečně, unikátně, zajímavě, zvláštně, extravagantně…
Jste-li člověk, který se umí odvázat, nerad používá globálně rozšířené věci a v davu chce vynikat, jděte a kupte si druhou generaci AX20 modelu C-HR. Žádné jiné auto v tomto aspektu není tak daleko jako tento Japonec. Pochvalu si zaslouží nejen dobře vypadající a solidně svítící LED světlomety se schopností vystínit protijedoucí vozidla. Zaujmout totiž dokážou i různé detaily, jedním z nich je například svítící označení modelu mezi zadními světly.
Nedostatky nejdražší verze Toyoty C-HR hezky pohromadě.
Toyota model C-HR prezentuje jako čtyřdveřové coupé na vyšším podvozku. Působí tak nejen zvenčí, ale bohužel i uvnitř, protože vstupní otvor dozadu je malý, vzadu navíc není příliš mnoho prostoru. Cestujícím v druhé řadě pak mohou chybět středové výdechy ventilace. Ty výdechy bych odpustil základním výbavám, ale u vrcholu za 1.4 milionu se to promíjí stěží. Proto musím zkritizovat i příliš hlučné kliky, které se při zařazení zasunují, u čehož bouchnou tak hlasitě, že mi připomínají zavírání dveří ruského offroadu Lada Niva. Co se kufru týče, na tuto kategorii disponuje slušným objemem 388 litrů, ale plug-in hybridní pohon si z něho ukousne 78 litrů, solidně hrající audio JBL dalších 14 litrů.
Když už jsme u té kritiky, pojďme si vyložit na stůl všechny karty, ať se můžeme věnovat kladnějším věcem. Různé evropské normy a podobné nesmysly automobilkám přikazují do vozů instalovat nespočet aktivních bezpečnostních asistentů. Nutno podotknout, že jsem nezažil auto, kde by všechny fungovaly bez problémů, což platí i pro C-HR. U toho mi vadí systém hlídání bdělosti řidiče, který je příliš přecitlivělý. Každých pár minut mě napomínal, ať koukám před sebe, a to i když jsem se podíval z okna. Korunu tomu nasadil, když mi řekl, ať se posadím rovně. Stejný problém jsem měl i u Lexusu RX450h+.
Nedostatky hoďme stranou, pojďme se podívat na přednosti Toyoty C-HR druhé generace AX20.
Ačkoliv se uvnitř najde pár tvrdých plastů, oproti starším Toyotám je znát posun k lepšímu. Například vedle Corolly Cross za podobné peníze hraje minimálně o jednu ligu výše. Výborná jsou sedadla, která nejenže skvěle vypadají, ale poskytují dostatek komfortu a schopně podpírají tělo v zatáčkách. Rychle se dá zvyknout na rozmístění různých ovládacích prvků. Infotainment s dotykovou obrazovkou sice neokouzlí grafikou, ale je svižný a neseká se. Jednou z předností je i 230V zásuvka v kufru.
Kombinovaný výkon plug-in hybridního ústrojí Toyoty C-HR je 223 koní.
Pomalu se dostává k tomu, čím si C-HR dokáže obhájit svou vysokou cenovku. Není tím nic jiného než pohonné ústrojí. Jde o jeden z nejlepších plug-in hybridních systémů, jaký jsem měl možnost vyzkoušet. V jeho čele stojí 2.0litrový čtyřválec, který produkuje 152 koní/190 Nm a spolupracuje s elektromotorem, který přidává 163 koní/208 Nm. Kombinovaný výkon je 223 koní, což stačí ke zrychlení z 0 na 100 km/h za 7.3 sekundy, maximální rychlost je 180 km/h. Elektromotor čerpá energii z baterie o kapacitě 13.6 kWh, tu lze dobíjet výkonem až 7 kW, takže do 100% se nabije za 2.5 hodiny.
Toyota C-HR má nejlepší plug-in hybridní systém, jaký jsem doposud zkusil.
Elektrický režim jsem používal převážně v Praze, kde jsem se dostal na průměrnou spotřebu 13 kWh/100 km. Touto hodnotou překonává i mnohé elektromobily, u plug-in hybridů nevídané. Takže ačkoliv plug-in hybridy s obdobnou kapacitou baterií obvykle disponují elektrickým dojezdem okolo 50 kilometrů, s C-HR jsem se bez problémů dostával na 80 kilometrů. A špatné to není ani s vybitou baterií. Města se dají za dobrých podmínek jezdit do 4 l/100 km, okresky zvládá za nějakých 5 a dálnice 7. Jako bonus je spalovací motor dobře odizolovaný, alespoň v porovnání s jinými modely ze stejné rodiny. Stejně tak je na nezvykle vysoké úrovni odhlučnění.
Podvozek Toyoty C-HR funguje skvěle nejen na kvalitních silnicích, a to i navzdory 20″ kolům.
Ačkoliv je podvozek poměrně tuhý, rázy do karoserie nepropouští. Nástrahy pražských silnic dokáže odfiltrovat i navzdory velkým 20″ kolům, která obouvají na tuto kategorii nezvykle široké pneumatiky 245/40. Dvacítky nejenže skvěle vypadají, ale C-HR na nich i sebejistě zatáčí. Jistotu v zatáčkách podporuje i řízení, které je na poměry této kategorie hezky tuhé a přesné. Opomenout nesmím dobře dávkovatelné brzdy, což u plug-in hybridů kombinujících rekuperaci s mechanickými brzdami nebývá zrovna časté.
Nevědět cenu, hodnocení Toyoty C-HR by bylo o poznání lichotivější.
Toyota C-HR druhé generace je povedeným crossoverem, ale ani po týdnu soužití si nedokážu představit cílovou skupinu pro testovanou verzi Plug-in Hybrid v nejvyšší výbavě GR SPORT Premiere Edition. Zákazník musí být někdo, kdo ocení výše zmíněné přednosti, ale zároveň příliš neřeší, kolik jeho auto bude stát. Za mě je 1 435 749 Kč prostě příliš, a to i za výbavou napěchovanou variantu. Naštěstí můžete sáhnout i po levnějších verzích, ty startují na 859 900 Kč, ale doposud jsem neměl možnost je vyzkoušet. Nicméně, jeden z nejlepších plug-in hybridních pohonů na trhu této Toyotě upřít nelze. Nemít tak povedený pohon, koupi bych s čistým svědomím doporučit nemohl, ale takto je zajímavou alternativou třeba k francouzskému DS 4. Výsledné hodnocení? Je to těžké, protože ačkoliv se s Toyotou C-HR Plug-in Hybrid GR SPORT Premiere Edition jezdí vážně příjemně, stále je tu ta cena, takže 6.5 z 10 hvězdiček. Ale třeba vám v Toyotě dají hezkou slevu, jak u mnohých výrobců bývá zvykem.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1987 ccm L4, elektromotor, 13.6 kWh baterie |
Výkon spal./el./komb.: | 152 koní při 6000 ot./min./163 koní/223 koní |
Točivý moment spal./el.: | 190 Nm při 4200 ot./min./208 Nm |
Převodovka: | – |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1695 kilogramů |
0-100 km/h: | 7.3 sekundy |
Maximální rychlost: | 180 km/h |
Průměrná spotřeba: | 12+ kWh nebo 3.5-7 l/100 km |
Objem kufru: | 296 litrů |