Rodina Corolla zahrnuje celkem čtyři modely.

Toyota Corolla roku 2021 překonala 50 milionů vyrobených kusů, čímž utvrdila svůj post nejprodávanějšího auta historie. Dnes se jedná nejen o povedené hatchbacky, kombíky a sedany, ale i SUV. Corolla Cross se snaží naskočit na módní vlnu a ukousnout si sousto i v této kategorii. Model se řadí mezi CH-R a RAV4. Hybrid s pohonem všech kol startuje na 869 900 Kč (výbava Comfort), kousek v dnešní recenzi je v maximální výbavě Premiere Edition, což znamená cenu minimálně 1 039 900 Kč. S lakem a panoramatickou střechou to dělá 1 074 900 Kč. A to rozhodně není málo, takže jsem zvědavý, jestli si Corolla Cross svou cenu obhájí.

Corolla Cross umí splynou s davem, světlá výška je 160 milimetrů.

Corolla Cross umí splynout s davem, není to výstřední SUV, které se snaží zaujmout extravagantními prvky. A to je v době aut osazených různými nesmysly příjemná změna. Avšak trochu mě zklamalo, že LED světla neumí vystínit protijedoucí vozidla. Na druhou stranu, svítí dobře a bezchybně funguje i automatické přepínání dálkových světel. Světlá výška činí 160 milimetrů, čímž o 30 milimetrů překonává klasickou Corollu sedan a o 25 hatchback a Touring Sports.

Kufr o objemu 390 litrů mohl být větší, ale v kabině je prostoru dostatek.

S kufrem o objemu 390 litrů (po sklopení sedadel 1359) se řadí 29 litrů nad hatchback, ale 81 litrů za sedan, oproti kterému však nabídne větší vstupní otvor. Nejpraktičtější Corollou je kombi Touring Sports s objemem 596 litrů. A jak si vede vedle konkurence? Za mě je dostačující, ale na ty nejlepší v kategorii výrazně ztrácí. Například levnější Ford Kuga disponuje 581 litry (4×4 hybrid v max. výbavě okolo 1 000 000 Kč). S Fordem má společných i několik laciných/tvrdých plastů v interiéru. Jinak jsem si vnitřek Corolly během týdenního testování docela oblíbil. Sedadla jsou velmi pohodlná, volant skvěle padne do rukou, vyhřívání sedadel/volantu a teplota klimatizace se ovládají analogovými ovladači. Překvapivě rychlý a přehledný je infotainment s dotykovou obrazovkou. Líbí se mi i konfigurovatelný displej místo klasických budíků. Místa je zde dostatek ve všech směrech, s necelými 185 centimetry si pohodlně sednu sám za sebe. Na místě řidiče mi však první dny vadil tvrdý plast u pravého kolene, ale později jsem si zvykl a už nepřekážel.

Corolla Cross ve svých útrobách skrývá trojici motorů o výkonech 152, 114 a 41 koní.

Pohon zajišťuje trojice motorů. Ten spalovací má objem 2.0 litru a atmosférické plnění. Produkuje 152 koní a 192 Nm. Doplňuje ho přední elektromotor o hodnotách 114 koní a 206 Nm. Elektromotor roztáčející zadní kola má výkon 41 koní a točivý moment 84 Nm. Kombinovaně hybridní ústrojí dává k dispozici 197 koní a 206 Nm. Baterie má kapacitu 0.91 kWh a je o 40% lehčí než dříve. Toyota se pyšní především převodovkou e-CVT, ve které byl použit olej s nízkou viskozitou, což snižuje tření, tím pádem i ztráty. Překvapivě nízká je hmotnost 1500 kilogramů, takže se není čemu divit, že z 0 na 100 km/h zrychlí za fajn čas 7.5 sekundy.

Podvozek sice nemá adaptivní tlumiče, ale i tak se řadí k těm nejlepším v kategorii.

Corolla Cross je jedinou Corollou, která je k dispozici s pohonem všech kol. A ten v reálném světě funguje moc hezky, absolutně dostatečně. Dokáže si poradit se sněhem i blátivým povrchem, což bude většině majitelů bohatě stačit. Příjemně funguje i při rychlé jízdě, kdy je v zatáčkách cítit záběr zadních kol. Naopak ubere-li se v takových zatáčkách plyn, zadek utahuje stopu, sice jen velmi jemně, ale i to je v kategorii SUV nevídané. Při svižné jízdě se s tím dá hezky pracovat a potlačit tím těžkopádnost a nedotáčivé tendence. Taky má dobře naladěné řízení. Podvozek potěší i z hlediska komfortu, kdy neodskakuje na nerovnostech, ty moc hezky tlumí. Pomáhají tomu i 18″ kola s pneumatikami 225/50. Toyota tak ukazuje, že nejsou potřeba adaptivní tlumiče, stačí jen víceprvková zadní náprava, správné naladění a může se řadit mezi nejlepší v kategorii. Bohužel to trochu kazí aerodynamický hluk a při zátěži méně kultivovaný motor. Nutno podotknout, že se to projevuje jen zvýšeným hlukem a drobnými vibracemi, k elektromotorům se připojuje bez sebemenšího škubnutí. Velmi dobře si rozumí s převodovkou e-CVT. Líbí se mi pružné zrychlení, díky kterému se dá snadno předjíždět a v připojovacích pruzích pohodlně zrychlovat na dálniční tempa. Velmi schopně zrychluje až do maximálních 180 km/h, kde zasahuje omezovač. Největší přednost – spotřebu, jsem si nechal na závěr. Po městě umí jezdit za 4.5 l/100 km. Mimo ně spotřeba padá pod 5 l/100 km, na dálnicích se pohybuje okolo 7 l/100 km. Já měl týdenní průměr rovných 5 l/100 km. V tomto směru se řadí mezi špičku, jedno z nejúspornějších SUV na trhu.

Zprvu mě Corolla Cross nenadchla, ale čím déle jsem s ní jezdil, tím víc jsem jí přicházel na chuť.

První den jsem z Corolly Cross nebyl úplně nadšený. Sice mě potěšila dobrým podvozkem, ale otravoval mě tvrdý plast u pravého kolene a štvalo mě i odhlučnění, navíc za cenu přes 1 milion Kč mi nedávala smysl. Jenže s každým dalším dnem se mi s ní jezdilo líp a líp. Po všech těch extravagantních SUV s futuristickým vzezřením jsem uvítal auto, s nímž splynu s davem. Navíc má vynikající podvozek, přesné řízení a umí jezdit za úžasnou spotřebu. Pokud chcete dobře jezdící auto, které nemá být módním doplňkem, ale dobrým dopravním prostředkem, jste na správné adrese. 7 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Dobře naladěný podvozek

  • Bezkonkurenční spotřeba

  • Sladění motoru a elektromotoru

  • Slabé odhlučnění

  • Tvrdé plasty v interiéru (řidič si o jeden opírá pravé koleno)

Technické parametry

Motor: 1987 ccm L4 + 2x elektromotor (baterie 0.91 kWh)
Výkon: 197 koní
Točivý moment: 206 Nm
Převodovka: automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1500 kilogramů
0-100 km/h: 7.5 sekundy
Maximální rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 5 l/100 km
Objem kufru: 390/1359 litrů

Fotogalerie: Toyota Corolla Cross Premiere Edition 2.0 hybrid e-CVT 4×4