Druhé šance většinou nedopadají dobře, ale mám tušení, že tady tomu bude jinak
Toyotu GR Yaris už jsem tady jednou měl. Tehdy jsem ji postavil proti tradičnímu hot-hatchi Renault Mégane R.S. Trophy. A jak z minulé recenze víte, z GR jsem nikterak nadšený nebyl. Auto to sice bylo skvělé, ale mělo hodně chyb. V létě na kvalitních gumách se navíc nedalo využít k tomu, v čem je nejlepší. Měl jsem prostě přehnaně vysoká očekávání. A ta když u nějakého auta mám, většinou z něho vysedám zklamaný. Naštěstí se mi naskytla možnost dát GR-ku druhou šanci. Bylo mokro a z nebe padaly sněhové vločky. S kamarádem Lukášem jsme tak vyrazili směr zakroucené okresky pod Ještědem. Napraví si Yaris GR reputaci?
Designově rozhodně jeden z nejzajímavějších hot-hatchů
GR Yaris je rozhodně jedním z nejzajímavějších hot-hatchů na trhu. Má mohutnou masku, rozšířené blatníky a šmrncovně svažující se střechu. Nemusí se vám vyloženě líbit, ale že jde o extrémní auto pozná i úplný neználek. Vypadá jako rally speciál bez polepů.
Největší problémy nastávají uvnitř
Největší problém s GR mám uvnitř. Je to jeden z nejostřejších hot-hatchů, takže horší informační systém a malý kufr o objemu 174 litrů bych mu bez problému prominul. Vadí mi však, že má výraznější chyby i z pohledu sportovního auta. Sedadla jsou fajn, co se bočního vedení týče, ale mnoho rivalů je dál. Zároveň jsou ukotvená příliš vysoko. Špatný je výhled přes zpětné zrcátko na pravou stranu. Nevhodně jsou rozmístěny pedály, takže meziplyny se nedávají zrovna snadno. Zároveň bych si chtěl přitáhnout volant blíže k sobě.
GR Yaris na každý den? Dá se to zvládnout, ale chce to určitou odolnost
Jeden můj známý (ahoj Pepo), má GR Yaris na každodenní jezdění. Je to magor, který už na něm nalítal snad 100 000 kilometrů a má nejojetější kus v Evropě. Proto asi nemůžu napsat, že se s GR nedá žít každý den. Očividně dá. Jen to chce určitou dávku odolnosti. Auto je poměrně tuhé, což mně osobně nevadí, ale horší je to s hlukem. Hlavně v nejčastěji dosahovaných rychlostech 120-160 km/h je aerodynamický hluk (dunění) opravdu obtěžující. Předpisovým tempem se dá jezdit za 7.5 až 9.5 litru. Když ho o víkendu proženete po okreskách, počítejte s dlouhodobým průměrem okolo 12 litrů.
V létě na lepivých gumách to byla trochu nuda, ale na mokru je to neskutečně efektivní zbraň
Když jsem za volant GR usedl v létě, měl obuty lepivé pneumatiky a teploměr ukazoval snad 30 stupňů. Bylo mi horko, otravoval mě hluk na dálnici a vadila mi pozice za volantem. Při jízdě na limitu se za těchto podmínek občas projevily nedotáčivé tendence a v daných chvílích mě nepřesvědčilo ani řízení. Teď to asi zní, že to auto bylo špatné, ale to vůbec ne. Jen jsem čekal něco víc. Za sucha mě prostě víc zaujal například Mégane R.S. Trophy.
Tentokrát ale vyrážíme na Ještěd. Do mokrých serpentin, na kterých je navíc položený zbrusu nový asfalt. Vjíždíme do kopců, nastavuji režim Sport (rozděluje výkon 30:70 ve prospěch zadku) a vypínám elektronické pomocníky. Pedál plynu bořím do podlahy a motor krásně lineárně zabírá. Reakce na plyn jsou bleskurychlé a v omezovači okolo 7000 otáček krásně štěká. Solidní je i dynamika. Ze 100 na 200 km/h akceleruje za 15.29 sekundy. Porovnání si můžete udělat v žebříčku 100-200 km/h. Smutným mínusem je akorát bídný zvukový projev, ale to se dá vyřešit snadnou úpravou. Po plném plynu přichází tvrdé brzdy. Do 355 milimetrových kotoučů vpředu se zakusují čtyřpístkové třmeny (vzadu dvoupístky a 297 milimetrů). Jejich účinek je dobře dávkovatelný a trvanlivost nekonečná. Auto zahazuji do zatáčky na samotném limitu přilnavosti zimních pneumatik a nestačím se divit. Za pomoci samosvorných diferenciálů vpředu a vzadu vykrouží ukázkový oblouk a upaluje vstříc další zatáčce. Oukej, tak přidáme. Na auto tlačím ještě o kousek víc a v tu chvíli začne krásně utahovat stopu lehkým sklouznutím zadku. Ve vracečkách se dá návykově rozkopnout ruční brzdou. Potom stačí použít všechen dostupný výkon a GR vykouzlí působivý rally drift. Jen je potřeba být rychlý na volantu a hrubý na plynu, protože má krátký rozvor a rád chytá trakci. Je to zvláštní, ale v těchto chvílích mi nevadí ani trochu odtažitější řízení. Je rychlé a přesné. Informace o dění pod autem dostatečně předává podvozek.
Na druhý výjezd k Ještědu zapínám režim Track. V tom je výkon rozdělen rovnoměrně 50:50. Yaris GR se najednou drží stopy jako přibitý. Je neskutečně neutrální a na mokru nesmyslně efektivní. S trochou nadsázky se s ním dá letět stejně rychle jako na suchu. Neuvěřitelné! Občas jen rychlý kontra a jinak akorát absolutní soustředěnost na co nejpřesnější a nejčistší jízdu. To mě fakt baví! A věřím, že na sněhu to bude ještě úžasnější.
Ideální třetí auto, ale musíte mít dostatek financí, protože startuje na 1 000 000 Kč
Toyota GR Yaris Dynamic s paketem Sport (samosvor vpředu a vzadu) stojí 1 099 000 Kč. S VIP paketem (lepší audio atd.) vyjde na 1 049 000 Kč, ale nemá samosvory, bez kterých nedává smysl. Základ je za 999 000 Kč. Příplatkové laky jsou za 17 000 Kč. Za prodlouženou záruku na 5 let (standard 3 roky) a 160 000 kilometrů doplatíte 5 500 Kč. A jelikož použitá technika je opravdu jedinečná a stále jde o nové auto se zárukou, za ty peníze rozhodně stojí. Jen je to takové třetí auto do rodiny. Musíte mít jedno daily a jeden sporťák na léto. Yaris GR je naprosto geniální na zimu. Nebo vlastně stačí, když jste rally fanda a milujete drcení okresek za všech situací. Potom si ho kupte klidně na každý den. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček. Mít lepší zvuk a pozici za volantem, klidně bych jich dal 10.
Technické parametry
Motor: | 1618 ccm L3 Turbo |
Výkon: | 261 koní při 6500 ot./min. |
Točivý moment: | 360 Nm při 4000 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1280 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 230 km/h |
Spotřeba: | 9 litrů |
Objem kufru: | 174 litrů |