Toyota Hilux je hrdinou automobilového světa

Každý má svého hrdinu. Malí kluci vzhlížejí k nezranitelnému Hulkovi, hokejisté k Jaromíru Jágrovi a závodní jezdci k Ayrtonu Sennovi. Jenže hrdinou může být i stroj. V mnohých srdcích se takto usadila nezničitelná Toyota Hilux – praktický pick-up, který projede cokoliv a má neskutečnou výdrž. Je to jednoznačný král terénních pick-upů.

V terénu je upravený Hilux nepřekonatelný

Stojím před extrémně prudkým svahem pokrytým kluzkým blátem, který bych měl problém vyjít pěšky, k zadnímu pohonu připojuji přední, řadím jedničku, pořádně šlapu na plyn a… Hilux se odráží a bez jakéhokoliv problému se dostává nahoru. Tam projíždím brod (zvládá až 700 milimetrů) a neskutečný terén s všemožnými výmoly, kde se kříží nápravy. Karoserie naklání jako Šikmá věž v Pise, ale Hiluxu to nevadí. Dál už si netroufám, ale ne proto, že by to nezvládlo auto, ale už to nezvládám já, jsem na limitu svých schopností. Wow.

Světlá výška je 212 milimetrů, ale náš kousek jí má znatelně vyšší. Pohon všech kol, redukční převodovka, uzávěrky diferenciálů a šnorchl – díky těmto věcem je v terénu Hilux jedním z nejlepších. Jediným mínusem může být menší nájezdový úhel vzadu – občas dlouhým zadkem drhne o zem (přední nájezdový úhel – 30°, zadní – 26° a přejezdový 25°).

Není to žádné SUV, ale dělnický drsňák

Třílitrový čtyřválec má hrubý chod a odtáhne i kamion. Nejkultivovanější jednotkou není, nicméně na poměry pracovních pick-upů se řadí k průměru. Ale komu to vadí? Je to drsný pracant, žádné městské SUV. Síly má motor dostatek a Hilux se s ním neztratí ani na silnici mezi klasickými osobáky. Manuální převodovka působí trochu kamionovým dojmem. Automat občas zaváhá, ale jinak řadí hladce. Průměrná spotřeba se hodně odvíjí od stylu jízdy a dané silnice. Při dálničních 130 km/h se podíváte přes 11 litrů. Okresku zvládnete za 8. Dlouhodobý průměr okolo 10 litrů je asi reálný.

Podvozek je skvělý nejen v terénu. Při běžném jezdění poskytuje slušný komfort, čemuž výrazně pomáhají i vysoké pneumatiky. Nepříjemný je jen hluk při rychlostech nad 120 km/h. Nebudete-li spěchat a jezdit svižně, užijete si vcelku normální, příjemnou jízdu.

Interiér působí sice zastarale, ale svůj úkol plní skvěle. Tvrdé materiály jsou odolné a nemusíte se k nim chovat s přehnanou opatrností. Dostatek místa je tu ve všech směrech a prostorné jsou i odkládací plochy. Délka korby je 1545 mm, šířka 1515 mm a (v místě kol je to 1100 mm). Hloubka ložné plochy je 450 mm.

Pokud hledáte poctivý pick-up, Hilux ve výběru nesmí chybět

Toyota Hilux možná není tak komfortní a nemá tak povedený interiér jako Volkswagen Amarok. Je však neskutečně schopná v terénu, působí kvalitním dojmem a pyšní se nepřekonatelnou spolehlivostí. Ano, má nepohledný interiér a při běžném jezdění je to nemotora, ale čert to vem, své poslaní plní dokonale a v této decentní offroadové úpravě odváží si 9 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • skvělá průchodnost terénem

  • spolehlivost a nezničitelnost

  • prostorný interiér

  • vyšší aerodynamický hluk

  • laciné materiály v interiéru

Technické parametry

Motor2982 ccm L4 Turbo
Výkon126 kW při 3600 ot./min.
Točivý moment360 Nm při 1400-3200 ot./min.
Převodovka5-st. automatická
Pohon4×4
Hmotnost2010 kilogramů
0-100 km/h11.6 sekundy
Maximální rychlost175 km/h
Průměrná spotřeba10 litrů