Každý má svého hrdinu, malí kluci vzhlížejí k nezranitelnému Hulkovi, hokejisté k Jaromíru Jágrovi a závodní jezdci k Ayrtonu Sennovi. Jenže hrdinou může být i stroj a v mnohých srdcích se takto usadila nezničitelná Toyota Hilux – praktický pick-up, který projede cokoliv a má neskutečnou výdrž. Je to jednoznačný král terénních pick-upů.

Stojím před extrémně prudkým svahem pokrytým kluzkým blátem, který bych měl problém vyjít pěšky, k zadnímu pohonu připojuji přední, řadím jedničku, pořádně šlapu na plyn a… Hilux se odráží a bez jakéhokoliv problému se dostává nahoru. Tam projíždí brod (zvládá až 700 milimetrů) a neskutečný terén s všemožnými výmoly, kde se kříží nápravy a karoserie naklání jako Šikmá věž v Pise. Dál už si netroufám, ale ne proto, že by to nezvládlo auto, ale už to nezvládám já, jsem na limitu svých schopností.

Masivní světlá výška (212 milimetrů, ale náš kus je zvedlý), pohon všech kol, redukční převodovka, uzávěrky diferenciálů a šnorchl – díky těmto věcem je v terénu Hilux jedním z nejlepších. Jediným mínusem může být menší nájezdový úhel vzadu – občas dlouhým zadkem drhne o zem (přední nájezdový úhel – 30°, zadní – 26° a přejezdový 25°).

Třílitrový čtyřválec má hrubý chod a odtáhne i kamion. I když nekultivované motory normálně haním, sem se hodí – je to drsný pracant, žádné SUV do města. Síly má motor dostatek a Hilux se s ním neztratí ani na silnici mezi klasickými osobáky. Manuální převodovka působí trochu kamionovým dojmem a automat řadí hladce, jen občas váhá s přeřazením.

V terénu je podvozek skvělý a slušný komfort umí nabídnout i na silnici, čemuž výrazně pomáhají vysoké pneumatiky. Nepříjemný je jen hluk při rychlostech nad 120 km/h. Na asfaltu mu sluší předpisová jízda, žádné spěchání.

Interiér působí sice zastarale, ale svůj úkol plní skvěle – tvrdé materiály jsou odolné. Místa je dostatek vpředu i vzadu a na nic si nemůžu stěžovat.

Toyota Hilux možná není tak komfortní a nemá tak povedený interiér jako Volkswagen Amarok, ale za to je neskutečně schopná v terénu a hlavně nezničitelná, to auto vydrží opravdu všechno. Ano, má nepohledný interiér a při běžném jezdění je to nemotora, ale kašlu na to, své poslaní totiž plní dokonale a odváží si 10 hvězdiček.

Za propůjčení vozu děkujeme společnosti Auto ESA a za možnost využití offroadového polygonu společnosti Hummer Centrum.

Hodnocení WikiCars

  • skvělá průchodnost terénem

  • spolehlivost a nezničitelnost

  • prostorný interiér

  • automatická převodovka občas váhá

  • vyšší aerodynamický hluk

  • laciné materiály v interiéru

Technické parametry

Motor2982 ccm L4 Turbo
Výkon126 kW při 3600 ot./min.
Točivý moment360 Nm při 1400-3200 ot./min.
Převodovka5-st. automatická
Pohon4×4
Hmotnost2010 kilogramů
0-100 km/h11.6 sekundy
Maximální rychlost175 km/h
Průměrná spotřeba10 litrů