Toyota Hilux patří mezi nejprodávanější pick-upy světa. Vyrábí se už od roku 1968, přičemž za těch 56 let vzniklo celkem 8 generací. Nový Hilux vyráběný od roku 2015 koupíte od 1 055 120 Kč, ale pouze jako Single Cab. Double Cab pořídíte od 1 103 520 Kč, v testované výbavě Invincible, která je třetí nejvyšší, stojí 1 483 460 Kč. A to není zrovna málo, takže aby obstál v dnešní recenzi, bude muset předvést vynikající výkony nejen v terénu, protože hned po úvodním seznámení vím, že interiérem, ale ani jízdou po silnici konkurenční Ford Ranger nebo Volkswagen Amarok překonat nedokáže. Výhodou testovaného kousku z Auta Super je, že jde o zánovní auto s necelými 7 000 kilometry na tachometru, díky čemuž hodně ušetříte, stojí 1 199 000 Kč.

Hilux je líbivý pick-up, obzvláště v mysliveckém lakování.

Hilux nemá být tím rádoby pick-upem, který otáčí hlavy při jízdě po městě, takže o to příjemnější je, že vypadá opravdu dobře. Má dravou příď, které vévodí LED světla. Zadní část se nese v klasickém duchu pick-upů, tady není co vymýšlet.

Kabina vyniká především prostorností vpředu i vzadu.

V kabině potěší prostor vpředu i vzadu, obzvláště zadní sedadla si zaslouží vyzdvihnout, protože se zde sedí lépe než v mnohých pick-upech. Ta přední jsou pak příjemně komfortní. Co už tak slavné není? Použité materiály, ty jsou většinou tvrdé, což má výhodu v odolnosti a čistitelnosti, ale dávka luxusu, kterou přiváží někteří rivalové, tady není. Na druhou stranu, zpracování je solidní, jde z něho pocit, že vydrží věčnost. Infotainment je taková starší japonská klasika, což znamená, že vyžaduje pevné nervy a trochu zvyku. Stejně tak různá tlačítka, ta nejsou rozmístěna zrovna intuitivně.

Velký přeplňovaný čtyřválec je příjemným společníkem, který se nebojí 1 tuny na korbě a 3.5 tuny na tažném.

Přeplňovaný čtyřválec o objemu 2.8-litru je ze staré školy, alespoň co se projevu týče. Disponuje výkonem 204 koní při 3400 ot./min. a točivým momentem 500 Nm při 1600-2800 ot./min. Reálně má sílu hlavně ve spodním spektru otáček, je to prostě dělník, který bez problému odtáhne brzděný přívěs o hmotnosti 3.5 tuny a na korbě uveze 1000-kilogramový náklad. Sympatická je i spotřeba, která se průměrně pohybuje okolo 9 l/100 km. Ve městě hrubě překročí 10, na okreskách si vezme do 8 a na dálnicích zhruba 10 litrů. I když dává vzpomenout na starší motory, o nekultivovaný traktor rozhodně nejde, to už je u většiny pick-upů minulostí. Líbí se mi i šestistupňová automatická převodovka, která řadí ukázkově hladce, ale dle majitelů si ne úplně dobře rozumí s přívěsem. Dynamika? Z 0 na 100 km/h zrychlí za 10.7 sekundy a jede až 175 km/h, takže patří do té rychlejší poloviny pick-upů.

V terénu patří mezi nejlepší pick-upy svojí kategorie.

Když jsem tento Hilux bral do Hummer Centra, kterému děkuji za umožnění vjezdu, měl jsem trochu nahnáno. Pršelo a auto mělo bídné silniční obutí. Díky tomu však nakonec vynikly úžasné schopnosti Hiluxu, který mi potvrdil, že patří mezi ty nejlepší dělníky, a to nejen díky korbě o rozměrech 1555 x 1540 x 480 milimetrů, ale hlavně kvůli průjezdnosti terénem. Má světlou výšku minimálně 255 milimetrů, brodivost 700 milimetrů, přední nájezdový úhel 29°, zadní 26° a přejezdový 23°. To znamená, že ve svojí kategorii patří mezi absolutní špičku. Přidejte si k tomu převodovku s redukcí, uzávěrku zadního diferenciálu a chytrou elektroniku, a dostanete velmi schopný offroad. Křížení náprav zvládá levou zadní, stejně tak mu nejsou cizí prudké výjezdy ani sjezdy. Slabší je akorát rejd. Podvozek je tužšího rázu, takže polní cesty neumí projíždět tak rychlými tempy jako konkurenční Ford Ranger, ale stále se nedočkáte sebemenšího rázu, který by podvozek propustil do kabiny.

Na silnici není nejkomfortnějším pick-upem, ale taky to není žádný průšvih.

Jak si vede na běžné silnici? Komfortem a odhlučněním na konkurenty typu Volkswagen Amarok nebo Ford Ranger ztrácí, mírně zaostává i za Mitsubishi L200, ale čekal jsem to horší, nebál bych se toho. Při klidném stylu se řídí dobře a posádku ničím nevyrušuje, stačí si zvyknout na více odskakující zadek.

Toyota Hilux je robustní pracant, který se nebojí ušpinit, jedno z nejlepších pracovních aut.

Toyota Hilux opět ukázala, že patří mezi nejlepší pick-upy světa. Sice se neřadí k těm nejlepším na běžné silnice, ale naprosto to vynahradí svým pracovním nasazením, hlavně co se jízdy v terénu týče. Bohužel, testovanému kusu chybí jakákoliv výbava v korbě – zásuvky atd., zklamalo mě i víko, které jde oproti konkurentům ztěžka (dá se vyřešit příplatkem). Ale i navzdory drobným nedostatkům si mě Hilux získal, stále jde o skvělou volbu, hledáte-li poctivého dělníka. Navíc z něho cítíte tu robustnost, je dost možné, že půjde o nejspolehlivější auto v kategorii, což minulé generace jasně dokazují, jsou označovány za nejodolnější auta světa. Odvézt si může 8 z 10 hvězdiček.

Za půjčení Toyoty Hilux děkuji společnosti Auta Super.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Průjezdnost terénem.

  • 3.5 tuny na tažném a 1 tuna na korbě.

  • Sympatický motor ze všech úhlů pohledu.

  • Dobrá automatická převodovka.

  • Horší rejd.

  • Těžké víko korby.

  • Neintuitivní infotainment.

  • Poměrně vysoká cena.

Technické parametry

Motor: 2755 ccm L4 Turbo
Výkon: 204 koní při 3400 ot./min.
Točivý moment: 500 Nm při 1600-2800 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2212 kilogramů
0-100 km/h: 10.7 sekundy
Maximální rychlost: 175 km/h
Spotřeba: 9 l/100 km
Rozměry korby: 1555 x 1540 x 480 milimetrů

Fotogalerie: Toyota Hilux Invincible 2.8 D-4D