Citroën C5 Aircross se vyrábí už od roku 2017.
Když se roku 2017 začal prodávat Citroën C5 Aircross, šlo o nepřímého nástupce klasického modelu C5. Jelikož jde o SUV, sklízel za to nemalou kritiku. To se změnilo až s rokem 2021, kdy dorazil C5 X, jenž je originálnímu sedanu blíže, takže Aircross se mohl vydat svou vlastní cestou. A docela mu to jde, i navzdory svému stáří, protože roku 2022 dostal facelift.
C5 Aircross Plug-in Hybrid 225 už jsem jednou testoval (ZDE), ale když byla možnost vzít si ho na více než 2 týdny přes Vánoce a Silvestr, nemohl jsem odmítnout, protože vím, o jak klidného a komfortního společníka jde, na svátky ideál. Taky jsem měl v plánu několik dlouhých cest, takže mě zajímalo, jak se bude s plug-in hybridem žít, a zda-li mi po pár tisících kilometrech bude dávat smysl.
C5 Aircross po modernizaci budí větší respekt.
Zezadu byste modernizovaný C5 Aircross poznali stěží, protože jediným výraznějším rozdílem je grafika světel. Více odlišností je vpředu, kam se nastěhoval jiný nárazník, mohutnější maska a dynamičtěji působící světla. Po faceliftu budí větší respekt, taky vypadá dražší.
Sedadla jsou extrémně pohodlná, ale kazí to laciné plasty.
V interiéru s modernizací mnoho změn neproběhlo, což je škoda, protože jsem doufal, že se s ní zvýší kvalita některých materiálů. Nelíbí se mi hlavně laciné výplně dveří. Dveře navíc mají plytkou přihrádku, když jsem v ní měl lahev zároveň s peněženkou, tak ta po zavření několikrát vypadla. Naopak, dobrou zprávou je, že s faceliftem zůstala zachována extrémně pohodlná přední sedadla s masážní funkcí. Co se však změnilo, je infotainment. Ten už nemá do palubní desky zapuštěný displej, nýbrž širokoúhlou plochou obrazovku. Systém je poměrně svižný, a i když nepatří mezi ty nejlepší, zvyknout se na něho dá. Stále mi ale nevyhovuje zdlouhavé nastavování klimatizace přes displej, uživatelsky přívětivá nejsou ani dotyková tlačítka pod ním. Pochvalu si zaslouží velká přihrádka v loketní opěrce, ještě větší pak zadní sedadla, která jsou dělená a jednotlivě nastavitelná – posun + sklon opěradel. Na druhou stranu, jsou poměrně úzká, takže pro 5 dospělých C5 Aircross není, ale to skoro žádné SUV této kategorie. Zavazadlový prostor má objem 460 litrů, což bylo na třídenní výlet ve čtyřech na hraně. Po sklopení sedadel se kufr rozroste na 1510 litrů.
Komfortnější SUV byste v dané kategorii hledali stěží.
Přiznám se, že nebýt C5 Aircross tak komfortní, nemohl bych jeho koupi doporučit. Jenže on je tak pohodlný, že se mu nevyrovná žádné konkurenční SUV. Podvozek nádherně žehlí nástrahy českých silnic. Rozhodit ho dokáží jen velké, ostré příčné nerovnosti, ale to naštěstí zachraňují ta měkoučká sedadla. V legálních rychlostech je slušné i odhlučnění, ale v těch vyšších bych od dvojitých předních skel čekal lepší výsledek. Jak se řídí? Řízení je lehké natolik, že k zatáčení stačí konečky prstů. Do zatáček se i při svižnější jízdě vrhá docela ochotně, ale rychlá jízda mu nesvědčí, k tomu si kupte Ford Kuga. Při nočním jezdění, obzvláště za deště, bych uvítal kvalitnější LED světla. Bohužel, lepší nejsou ani za příplatek.
Jaké je plug-in hybridní ústrojí? Záleží na úhlu pohledu. Zrovna ekonomické není, alespoň ne, porovnám-li ho například s již zmíněnou Kugou PHEV, na druhou stanu, plug-iny od VW a Škodovky na tom nejsou o moc lépe, takové MG EHS už vůbec ne. Ale o spotřebě se rozepíšu v odstavci níže, teď se podíváme na tu kladnější stránku. Přeplňovaný čtyřválec o objemu 1.6-litru je kultivovaný, za jízdy naskakuje jemně a při jízdě na plný plyn má hezky jadrný zvuk. V kombinaci s elektromotorem zabudovaným v osmistupňové převodovce Aisin poskytuje solidní dynamiku. Dobře naladěná je i samotná automatická převodovka, která řadí hladce a poměrně rychle.
Jaká je spotřeba a dojezd na elektřinu? A jak rychle se nabíjí?
Když jsem se snažil nabíjet, kde se dalo – práce, obchody, fitko, šlo takřka celý týden jezdit pouze na elektřinu. Jakmile jsem však potřeboval ujet více než 25-40 kilometrů na jedno nabití, v teplotách kousek nad nulou a s vánočním pražským provozem, už se mi v závěru cest startoval spalovací motor. Výsledek? 280 kilometrů se spotřebou benzinu 2.3 l/100 km. Se spotřebou elektřiny už to je bohužel horší, ve městě jsem se dle trasy a provozu pohyboval mezi 20-30 kWh/100 km. Pokud máte rodinný dům nebo možnost nabíjet v garáži z běžné zásuvky či wallboxu, dokážete se při průměru 25 kWh/100 km dostat na cenu 100-125 Kč na 100 km (při ceně 4-5 Kč za 1 kWh). Budete-li nabíjet na veřejných AC nabíječkách, třeba u CEZ, už to tak slavné nebude, protože k prosinci roku 2023 zde 1 kWh stojí 8 Kč. Za 100 kilometrů tak zaplatíte 200 Kč. V teplejších měsících by se spotřeba měla pohybovat okolo 20 kWh/100 km, čímž bychom se dostali na hezčí čísla.
S vybitou baterií se spotřeba ve městě pohybuje okolo 7-8 l/100 km. S cenou benzinu 38 Kč za 1 litr to dělá zhruba 285 Kč na 100 kilometrů. Na dálnici si vezme 8, na okreskách 6.5. Šlápnete-li na to, hravě se dostanete k 10 litrům.
Já s autem během 15 dnů najezdil 1807 kilometrů (zhruba 1200 km dálnice, 300 okresky a 300 město), nabíjel jsem při každé příležitosti a můj průměr činil 6.7 l/100 km. Nutno podotknout, že zhruba 200 kilometrů bylo hodně rychlým tempem.
Z běžné 230V zásuvky se 13.2 kWh baterie dobije z 0 na 100% za něco málo přes 6 hodin, na veřejné AC nabíječce do 1.5 hodiny.
Základní C5 Aircross stojí 625 tisíc Kč, Plug-in Hybrid v nejvyšší výbavě přes 1.1 milionu Kč.
Jaká je cena? Základní výbavu You s motorem 1.2 PureTech 130 s manuálem pořídíte od 625 000 Kč. Hybrid 136 s automatem od 715 000 Kč a Plug-in Hybrid 180 od 970 000 Kč. Podíváme-li se na vrcholnou motorizaci Plug-in Hybrid 225 s nejvyšší výbavou ë-Series, která je srovnatelná s dříve nabízenou Shine s dalšími příplatky (testovaný kus), dostaneme se na 1 122 000 Kč. Na první pohled se to může zdát jako dost, ale v dnešní době už je to v dané kategorii vcelku běžná cena. Avšak i tak mě trochu mrzí, že za tyto, vlastně za žádné peníze, není k dispozici pohon 4×4. S cenovkou překračující milion bych si taky přál kvalitnější materiály v interiéru.
Vyplatí se koupě Citroënu C5 Aircross?
Nejvíce by mi vyhovovalo, kdyby byl čistě elektrický dojezd alespoň 50 kilometrů. Tomu se dokáže přiblížit jen za ideálních teplotních podmínek a profilu trasy. Takto je na pováženou, jestli dává plug-in hybrid smysl. Za mě pouze v případě, máte-li možnost nabíjet v práci, která je vzdálená nanejvýš 20 kilometrů. Samozřejmě se vyplatí, máte-li rodinný dům či garáž. Otázkou ale zůstává, nebyl by v tomto případě lepší rovnou elektromobil? Podotýkám, že toto neplatí jen pro testovaný C5 Aircross, ale pro drtivou většinu plug-in hybridů.
Citroën C5 Aircross je dobré auto, nadprůměrně pohodlné a docela praktické. Proto mě mrzí, že se nenabízí jako elektromobil (jo, to říkám já, milovník spalováků), nebo není k dispozici výkonnější spalovací motorizace, ať už naftová nebo benzinová, jak tomu bylo u modelu před modernizací. 2.0 BlueHDI by byl úplný ideál, ale to byste museli pro ojetý kousek. Dříve jsem mu dával 8 z 10 hvězdiček, ale čas nejde zastavit, takže tentokrát si nevyslouží víc než 7.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor |
Výkon: | 225 koní |
Točivý moment: | 360 Nm |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1750 kilogramů |
0-100 km/h: | 8.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 225 km/h |
Spotřeba: | 7-8 l/100 km (vybito) nebo 20-30 kWh/100 km |
Objem kufru: | 460/1510 litrů |