Jedinečný pick-up něco stojí

Volkswagen Amarok je skvělý pick-up, ale nikdy nepatřil mezi mé oblíbené. A to navzdory tomu, že objektivně jde o jedno z najpovedenějších aut kategorie. Má nejlepší motor, skvělou automatickou převodovku, příjemný podvozek a útulný interiér. Není to však ten offroadový drsňák, ze kterého jde respekt. Chybí mu redukce převodovky a brodivost je pouhých 50 centimetrů (konkurenční Ford Ranger zvládá 80). Na druhou stranu, co se komfortu a jízdy po běžné silnici týče, nemá konkurenci. My v dnešním testu máme pořádně vybavený Amarok 3.0 TDI V6 4Motion s osmistupňovým automatem. A že to není žádná láce. Stojí 1 749 458 Kč (základní cena 1 293 806 Kč). Náš kousek je ještě o více než půl milionu dražší. Jakto? Byl upraven společností Delta 4×4, která z něho udělala extrémní showcar a schopný offroad v jednom.

Úpravy od Delta 4×4

  • kola Klassik Beadlock 18x9J ET20
  • pneumatiky COOPER Discoverer STT PRO v rozměru 275/70R18 125/122K (zvyšují auto o 40 milimetrů)
  • rekalibrace rychloměru na větší obvod pneumatik
  • zvýšení podvozku o 40 milimetrů podvozkem od Delta 4×4 s prodlouženými tlumiči Bilstein
  • BodyLiftKit (zvednutí karoserie od rámu) o 100 milimetrů
  • omezovač rejdu
  • zvýšení originálních nášlapů o 100 milimetrů
  • ochranné kryty (6 milimetrový hliník) – nádrž, chladičová stěna, motor, převodovka s rozvodovkou, zadní diferenciál, ramena
  • široké lemy a blatníky Delta 4×4 (rozšiřují karoserii o 80 milimetrů)
  • přední hliníkový nárazník s ocelovou výztuhou (síla 6 milimetrů)
  • zadní nárazník polepen oděru vzdornou černou strukturovanou fólií
  • naviják HORN s délkou lana 30 metrů, tažná síla 5.4 tuny, dálkové ovládání
  • OSRAM mlhové světlomety s přisvěcováním
  • VISIONX LED pracovní světlomety na zadním rámu

Nejcivilnější pick-up na steroidech

Když jedete v normálním Amaroku, téměř nikdo si vás nevšimne. To však neplatí v tomto upraveném kousku. Výška nyní činí 2014 milimetrů (bez světelné rampy). To znamená, že je vyšší než obří pick-up Ford F-150 z USA. Zepředu působí jako přerostlá buggyna. Přední nárazník totiž z čelního pohledu kompletně odkrývá kola. Velkou roli v tom hraje i body lift. Na respektu pak přidává rozšíření blatníků a širší rozchod kol. Sečteno podtrženo, vypadá jako Amarok, kterého někdo zavřel do gymu, krmil hovězím a dopoval steroidy. Monstrum.

Uvnitř je to starý dobrý Volkswagen

Jakmile se člověk vyškrábe nahoru (méně zdatným jedincům doporučuji stoličku a helmu), dostane se do sympaticky vyhlížející kabiny. Příplatková sedadla jsou úžasná. Nejenže poskytují nadprůměrný komfort, ale mají dlouhý podsedák a dobré boční vedení. Tvrdé plasty jsou sice častější, než je u auta za 1.75 milionu obvyklé, ale pořád je to hlavně dělník, takže odpuštěno. Dobré je rozmístění ovládacích prvků. Přehledný je i informační systém. Jelikož je Amarok na trhu už od roku 2009 (výroba první generace končí s rokem 2022), tak displej svým rozlišením působí zastarale. To platí i pro parkovací kameru, kterou asi někdo ukradl ze staré Nokie. Vpředu je kabina vzdušná a dostatek je i odkládacích ploch. Vzadu si budou stěžovat jen cestující nad 185 centimetrů, kteří nebudou mít dostatek místa na kolena. Korba má délku 1555 milimetrů a šířku mezi podběhy 1222 milimetrů, čímž překonává většinu konkurentů.

Při každodenním jezdění jde o příjemné auto, které budí rozruch

Amarok se dá i po úpravě využívat jako auto pro každodenní jezdění. Už však budete muset dělat kompromisy. Do podzemních garáží se kvůli svojí výšce nevejde. Pro běžná parkovací místa je široký a parkování znepříjemňuje i špatný rejd. Kvůli vyššímu těžišti a offroad pneumatikám se zhoršila ovladatelnost v zatáčkách. Pneumatiky mají zároveň omezení rychlosti na 110 km/h. Reálně se dá s takto upraveným Amarokem jet zhruba 170 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 9 sekund (sériové auto jede 208 km/h a na 100 km/h akceleruje za 7.4 sekundy). V neposlední řadě je potřeba zvyknout si na zvýšený hluk (hlavně od pneumatik). Řidič si taky musí počítat s tím, že volant se sám nevrací do středové polohy. Ačkoliv to teď může vypadat, že Amarok už není vhodným autem pro běžnou jízdu, není to tak. Je to stále příjemný, poměrně komfortní a dobře odhlučněný pick-up, který má skvělou, hladce řadící převodovku. Ta spolupracuje se známým motorem 3.0 TDI V6. Ten je kultivovaný a poskytuje překvapivou dynamiku. Má výkon 258 koní při 3250-4000 ot./min. a točivý moment 580 Nm při 1400-3000 ot./min. I díky němu Amarok odtáhne až 3.3 tuny. Šestiválec navíc potěší spotřebou. Po týdnu palubní počítač ukazoval hodnotu těsně nad 13 litry. V tom je zahrnuto půl denní jezdění na offroad dráze v Hummer centru. Nutno podotknout, že jsem často využíval potenciál motoru. Normálně tak nebude problém jezdit za nějakých 11 litrů (sériový vůz umí být zhruba o 2 litry úspornější).

V terénu může působit nezastavitelně, ale k dokonalosti mu pár věcí chybí

Vypadá jako ten nejbrutálnější offroad, jaký jsem tady kdy měl (pominu-li Bureko 6×6). V terénu by měl být k nezastavení. Naprosto dokonalé jsou nájezdové úhly, hlavně ten přední. Díky tomu se člověk nemusí bát o nárazník, jako tomu je u sériových pick-upů. Světlá výška vzrostla ze 192 na 272 milimetrů. Tím lehce překonává expediční Mitsubishi L200 a mírně zaostává za podotýkám sériovým Ford Ranger Raptor. Opticky však vypadá nejvyšší, a to díky 100 milimetrovému body liftu. Ten vůz vylepšil nejen vzhledově, ale zvětšil nájezdové úhly a zvýšil brodivost z 500 na 700 milimetrů. Díky speciálním pneumatikám, výrazné světlé výšce, dobrým nájezdovým úhlům a snadnému ovládání, s ním v terénu dokáže jet každý. Stačí zařadit D a vyrazit. Člověk si v něm připadá nezastavitelný. Ale to je pouze pocit. Zastavitelný je. Ve zhoršených podmínkách chybí uzávěrka středového a předního diferenciálu. To ale není nutností, protože je většina pick-upů nemá. Avšak u takto na pohled extrémního offroadu bych je chtěl. Čtyřkolka se středovým diferenciálem Torsen standardně rozděluje výkon v poměru 40:60 ve prospěch zadních kol, mezi kterými je jediná uzávěrka diferenciálu. Chyběla mi redukce převodovky. V Hummer centru hlavně při sjezdech. Asistent sjezdu z kopce tady sice je, ale ten pouze přibrzďuje jednotlivá kola a auto jde na blátě do smyku. Při sjíždění s ostatními pick-upy s redukcí jsem na stejném místě tento problém nezaznamenal.

Na sněhu a kluzkém povrchu není problém povozit se dveřmi napřed. Zadek čitelně vybočuje do strany a smyk je snadno řiditelný. Jen je třeba počítat s tím, že volant se sám nevrací směrem ke středu, takže je to vše o rukou. Vedle pick-upů, které mají přiřaditelný pohon všech kol (ve standardním nastavení jde o zadokolky), je na jízdu bokem potřeba vyšší rychlost. Když se člověk hodně rozvášní, není problém si pořádně skočit.

Amarok od Delta 4×4 je skvělý pro někoho, kdo se chce odlišit

Volkswagen Amarok 3.0 TDI V6 upravený od Delta 4×4 je zajímavé auto. Velmi těžké na hodnocení. Neexistuje totiž objektivní důvod, proč si ho pořídit. Na oko působivější jsou pick-upy z USA, v terénu zvítězí podobně upravení konkurenti, na silnici je příjemnější klasický Amarok a při blbnutí mě více zaujal Ford Ranger Raptor. Ale i tak jsem si tento kousek naprosto zamiloval. Skvěle kombinuje všechny zmíněné vlastnosti a ve výsledku zvládá všechno dobře. Je to takový showcar. Auto, které nedává smysl, ale stejně ho chcete. Navíc má skvělý motor i převodovku. Jedinečnost mu nechybí, stejný Amarok zřejmě nikdy nepotkáte. S tím hodnocením je to složité. Řekněme 8 z 10 hvězdiček.

Chcete si taky bezpečně a legálně zajezdit v pořádném terénu? Navštivte Hummer Centrum u Prahy.

Plusy

Výrazný vzhled
Nájezdové a přejezdové úhly
Světlá výška
Dobře naladěný podvozek
Skvělý naftový motor
Výborná automatická převodovka
Sedadla

Mínusy

Absence středové a přední uzávěrky diferenciálu
Absence redukce převodovky
Velice špatný rejd
Nevejde se do garáží
Je to více show car než poctivý offroad

Technické parametry

Motor: 2970 ccm V6 Turbo
Výkon: 258 koní při 3250-4000 ot./min.
Točivý moment: 580 Nm při 1400-3000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2437 kilogramů
0-100 km/h: 9 sekund
Maximální rychlost: 170 km/h (pneumatiky jsou do 110 km/h)
Spotřeba: 13 l/100 km
Rozměry korby: 1555/1222/508 mm (délka, šířka mezi podběhy, výška)