Caddy Style je malou dodávkou, která se může stát skvělým rodinným MPV

Volkswagen Caddy byl vždy autem, které se bralo za pracanta, dělníka na převážení menšího nákladu. Nejčastěji jste ho mohli vidět u drobných živnostníků nebo třeba zahrádkářů. Nejnovější pátá generace se ale poprvé od roku 1979 tváří spíše jako rodinné MPV. Do tohoto testu navíc dorazil v honosnější výbavě Style, s benzinovým motorem 1.5 TSI a automatickou převodovkou DSG. A jako auto do firemní flotily elektrikářské firmy rozhodně nevypadá.

Interiér vybavené verze Style vypadá skvěle, ale dělnický původ nezapře

Karoserie umí zaujmout. Přední část působí moderně, LED světla akčně a zadní část s líbivou grafikou světel není vůbec pozadu. Zvenku VW Caddy není příliš velkým autem. O to větší překvapení nastane, když se člověk podívá dovnitř. Nejenže design interiéru je opravdu povedený, ale je vzdušnější, než by se na první pohled mohlo zdát. K tomu si přidejte nespočet odkládacích ploch a skvělá sedadla, ve kterých se cítíte dobře i po několika stech kilometrech. Samozřejmostí je pak obrovský kufr o objemu 1213 litrů (2556 se sklopenými sedadly).

Menším zklamáním je místo na nohy na zadních sedadlech. Mám 185 centimetrů a sám za sebe si zrovna nejpohodlněji nesednu. Za chybu se u většiny aut dají považovat tvrdé plasty. Ale tady mají opodstatnění. Jelikož jde i o pracovní auto, jeho interiér musí být odolnější. Což díky tvrdým plastům je. Nejpovedenější není kompletně dotykové ovládání informačního systému. Naštěstí oproti Škodovce (například Octavia IV) se dá vyhřívání oken zapnout i tlačítkem u ovládání světel, tudíž za chladného rána nemusíte čekat, jak se celý systém načte. Zároveň i teplotu lze nastavovat pomocí dotykové plošky pod displejem. Ideální to není, ale lepší než nic. Otravná je deaktivace systému jízdy v pruzích (je zapnutý po každém startu). Zásahy do řízení nejsou ideální (hlavně při jízdě ve městě, kde je více pruhů).

Nafta? Benzin ve VW Caddy bude pro mnohé uživatele lepší volbou

Člověk by si řekl, že ve správném užitkovém autě musí být naftový motor. A jak víme, 2.0 TDI od VW jsou povedené. Jde o úsporné a spolehlivé motory s docela příjemným projevem. Může tak menší benzinový čtyřválec 1.5 TSI vůbec dávat smysl? Samozřejmě, že může. Obzvláště v těch vybavenějších verzích, které budou používány především jako rodinná MPV. Tento typ aut nejvíce kilometrů najezdí po městě, kde naftové motory trpí. Zavézt děti do školy, zajet nakoupit, dojet do práce a tak dále. To vše jsou trasy s délkou několika jednotek, maximálně desítek kilometrů. A při takovém jezdění je menší benzinový motor ideální volbou. Rychleji se ohřívá, dřív topí a taky tolik netrpí při popojíždění a častějším zhasínání a startování. Že si místo 5-6 litrů vezme 7-8? To vůbec řešit nemusíte, protože pořizovací cena se stejnou výbavou je zhruba o 20 000 Kč nižší. Rozdíl ve spotřebě se tak vyrovná.

1.5 TSI je zde oproti stejnému motoru v jiných modelech naladěný jinak. Točivý moment i maximální výkon je posazený do nižší otáček, takže motor se jen málokdy podívá za hranici 4500. Na malou dodávku je mimořádně kultivovaný, čímž TDI jednoznačně překonává. A i když dynamika není nic zázračného, pro klidné řidiče bude 84 kW při 4500 a 220 Nm při 1750-3000 otáčkách dostačujících. S více naloženým autem nebo při vyšších rychlostech si jen budete muset zvyknout, že DSG častěji podřazuje. Se sedmistupňovou převodovkou si motor rozumí dobře. Necuká a v 95% času ví, který převodový stupeň zvolit.

VW Caddy je na půl cesty ke komfortnímu MPV

Podvozek je částí Caddy, která dělnický původ nezapře. Je tužší, na nerovnostech občas zaduní a dodává vám na pocitu, že řídíte dodávku. Dalo by se říct, že je někde na půl cesty mezi malou dodávkou a MPV. Což vlastně i má být. Dobré je odhlučnění, a to i na dálnicích při rychlostech okolo 130 km/h. Potěšit dokáže i na zakroucené okresce, kde až nečekaně dobře drží stopu. Řízení je pěkně strmé a přesné, což se v dané kategorii často nevidí. Zprvu jsem si ale říkal, že je hodně přeposilované a vůbec nejde cítit, co se děje pod předními koly. A pak jsem zjistil důvod, který je chvályhodný. Caddy nabízí prvek výbavy s názvem Posilovač řízení pro hendikepované osoby, který má usnadnit řízení. Dokážete tak točit volantem klidně malíčkem.

Čím déle s ním jezdíte, tím ho máte radši

Zpočátku mě VW Caddy štval. Sedl jsem do něho z čtyřkové Octavie a připadal mi nekomfortní. Jenže jak jsem si na něho postupem času zvykal, líbil se mi víc a víc. Ve výsledku se z něho stal příjemný společník. Opravdu mile mě překvapilo, že po 500 dálničních kilometrech jsem z něho nebyl vůbec rozlámaný, což se o velké části neprémiových, ale často i prémiových aut říct nedá. Sice to není nejkomfortnější MPV, nemá uvnitř ty nejlepší plasty a ovládání informačního systému je otrava. Ale nakonec jde o povedeného sympaťáka, který může být oblíbeným členem rodiny. Vyšší se může zdát cena přes 900 000 Kč za vybavenější kusy (619 000 Kč za základ a 800 000 Kč za slušně vybavený kus už je férovější). Určitě může být zajímavou a dostupnější alternativou k A-MPV, jako třeba Touran. Obzvláště, pokud má sloužit jako pracovní náčiní, ale i rodinné MPV. Testovaný vůz si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Plusy

Spousta odkládacích prostorů
Skvělá sedadla
Automatická převodovka
Jistý podvozek
LED světla

Mínusy

Méně místa na nohy vzadu
Ovládání informačního systému

Parametry

Motor: 1498 ccm L4 Turbo
Výkon: 84 kW při 4500 ot./min.
Točivý moment: 220 Nm při 1750-3000 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1642 kilogramů
0-100 km/h: 11.9 sekundy
Max. rychlost: 181 km/h
Spotřeba: 7-8 l/100 km
Objem kufru: 1213/2556 litrů