Auta s obytnou vestavnou nebo stanem na střeše jsou skvělými společníky pro dobrodruhy. Naposled jsem si zamiloval Mitsubishi L200 Rock Proof EVO 2, které mě doprovodilo k výstupu na Hochkönig (2941 m.n.m.). Tentokrát tady máme trochu odlišného cestovatele – Volkswagen Caddy Style 1.5 TSI s obytnou vestavbou. Bohužel jsem ho nevzal na pořádný výlet jako Mitsubishi, jelikož v celých Alpách pršelo, ale i tak můžu potvrdit, že udělat z Caddy spací auto, je výborný nápad. Jen bych trochu poupravil specifikaci.
Malá/velká dodávka nebo prostorný osobák?
Volkswagen Caddy je křížencem dodávky a osobního automobilu. Vypadá tak zvenku i zevnitř. Zároveň však jde o jednu z nejpohlednější „dodávek“. Zajímavá je především přední část. Světla působí moderně a nárazník přidává na futuristickém dojmu. Zadek už ničím nepřekvapí, klasicky kolmo zkosené víko kufru a podlouhá světla s hezkou grafikou.
Ačkoliv zvenku nejde o nikterak velké auto, uvnitř tomu je přesně naopak. Kabina je vzdušná, vpředu je místa dostatek a vzadu si budou stěžovat jen cestující okolo 190 centimetrů. Odkládacích ploch je tu spousta a kufr má objem 1213 litrů (2556 se sklopenými sedadly).
Co se použitých materiálu týče, tak svůj dělnický původ nezapře. Design je líbivý, ale většina plastů je neměkčených. To má i své výhody – jsou odolnější a lépe se čistí. Nový informační systém od VW je bohužel krok zpátky. Vše se ovládá dotykově a cesta k různým položkám je zdlouhavá. Celkově působí dost neintuitivně.
1.5 TSI s manuálem není ideální volba, berte DSG nebo 2.0 TDI
Když jsem měl motor 1.5 TSI v minulém VW Caddy, líbil se mi. Spolupracoval se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Sice neměl síly na rozdávání, ale když bylo potřeba, DSG podřadilo a řidič se o nic nemusel starat. Jako bonus měl kultivovaný projev. Teď tady mám stejnou motorizaci, avšak v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou. A bohužel toto spojení není nejlepší. Jelikož Caddy 1.5 TSI často potřebuje vyšší otáčky (při vezení nákladu nebo trochu svižnější jízdě), s manuálem se uřadíte. Taky se nezřídka stane situace, kdy byste rádi využili pružné zrychlení okolo 2000 otáček, ale ono tady prostě není. Taky nemá ideální zpřevodovávní. Jedničku musíte více vytočit, aby se dvojka zvládla nějak rozumně chytit. Když z jedničky přeřadíte brzy, autu se pak na dvojku moc nechce. Naštěstí tento problém dokáže vyřešit naftový motor 2.0 TDI. Taky si řekne o 2 litry na 100 kilometrů méně (6 proti 8). Navíc do cestovatelského auta se spací úpravou se nafta hodí více. Dalším řešením je volba automatické převodovky DSG.
Podvozkem je na půl cesty k MPV
Podvozkem Caddy svůj dělnický rodokmen nezapře. Je tužší a na nerovnostech občas trochu zaduní. Je na půl cesty mezi malou dodávkou a MPV, což je vlastně záměr tohoto typu auta. Na slušné úrovni je odhlučnění, a to i při dálničních rychlostech. Překvapit umí v zatáčkách, kde hezky drží stopu. Navíc má přesné řízení s ideálním odporem posilovače, což se v této kategorii taky často nevidí.
Uvaříte, přespíte, ale přijdete o klasický kufr
Vestavba KombiBox mě potěšila svou jednoduchostí. Výsuvné moduly zahrnují „kuchyň“, stolek, místo pro vodu, lednici, vařič a úložný prostor. Vše rozložíte během pár sekund. To platí i pro postel, která má příjemnou matraci ze studené pěny. Stačí sklopit zadní sedadla, rozložit postel, vpředu ji podepřít a je hotovo. Pohodlně se tady vyspí dva dospělí. Je to mnohem jednodušší řešení, než rozdělávat stan na střeše auta. Navíc se bez problému vyspíte za každého počasí, což ve stanu nelze. Jediným mínusem může být, že přijdete o klasický kufr pro převoz větších věcí.
Ceny VW Caddy 2022
Základní Caddy 2.0 TDI 55 kW vyjde na 619 000 Kč. Výbava Style s 1.5 TSI 84 kW je za 872 236 Kč (akční cena 799 001 Kč). 2.0 TDI 90 kW vyjde na 962 659 Kč (akční cena 889 000 Kč). Za DSG si připlatíte 65 000 Kč. Cena testovaného exempláře je 916 643 Kč + vestavba za 99 240 Kč.
VW Caddy je skvělý základ pro kempovací auto, ale zvolil bych jinou specifikaci
Trochu mě mrzí, že nevyšlo počasí a s kempovacím Caddy jsem nevyrazil na pořádný výlet do hor. Celý tento nápad je moc fajn. Pokud bych si však podobné auto pořizoval, koukal bych po větší verzi Maxi. Taky bych určitě vzal automatickou převodovku DSG, protože jízda s ní je mnohem příjemnější. V ideální situaci bych ale sáhl rovnou po 2,0 TDI. V těchto specifikacích by to bylo na 8 z 10 hvězdiček. Takto se Caddy hlavně kvůli kombinaci motoru s manuální převodovkou bude muset spokojit s 6.
Plusy
Spousta odkládacích prostorů
Skvělá sedadla
Jistý podvozek
LED světlomety
Mínusy
Méně místa na nohy vzadu
Ovládání informačního systému
Sladění motoru 1.5 TSI a manuální převodovky
Parametry
Motor: | 1498 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 84 kW při 4500 ot./min. |
Točivý moment: | 220 Nm při 1750-3000 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1642 kilogramů |
0-100 km/h: | 11.9 sekundy |
Max. rychlost: | 182 km/h |
Spotřeba: | 7-8 l/100 km |
Objem kufru: | 1213/2556 litrů (bez vestaby) |