Cena nového CC s 3.6 FSI byla minimálně 983 900 Kč, po Česku jezdí jen okolo 250 kusů

Volkswagen Passat CC a modernizované CC s atmosférickým 3.6 FSI jsem řídil několikrát. Nicméně už je to pár let, a když se v Auto ESA objevil tento velmi zachovalý exemplář z roku 2013 s necelými 200 000 kilometry, neodolal jsem. Je to totiž obyčejná ojetina s neobyčejným motorem, která se dá snadno zkritizovat, ale i obdivovat. Je to zajímavé auto, jaké už si v této ekologické době nekoupíte. Pojďme si v dnešní recenzi připomenout, jak jezdí tento lidový vůz s původní cenovkou minimálně 983 900 Kč. Cena testovaného exempláře se mohla pohybovat nad 1 100 000 Kč. A to před deseti lety nebylo zrovna málo. Zřejmě i proto české silnice brázdí jen okolo 250 kusů. Dnes facelifty ve slušném stavu pořídíte za +/- 350 000 Kč.

Na designu se zub času nepodepsal, inspiroval se jím i novější Passat B7

VW CC má tak nadčasový design, že se jím inspiroval i novější Passat generace B8. Když jsem vedle něho zaparkoval, laik by nepoznal, které auto je starší. Je to sportovně střižený sedan, atraktivněji řečeno čtyřdveřové kupé, které zaujme především ostře sklopeným čelním sklem a sexy bezrámovými okny.

Hezký interiér má drobné nedostatky

Interiér je na první pohled vážně hezký. Palubní deska je zajímavě tvarovaná a béžovo-černá sedadla vypadají exoticky. Líbivé jsou i budíky a dobře rozmístěny byly ovládací prvky. Po nasednutí a bližším ohledání však narazíte na drobné nedostatky. Palubní deska a středový tunel jsou z tvrdého plastu, který není hoden auta s pořizovací cenou přes 1 milion Kč. Nad hlavou není moc místa vpředu ani vzadu, a už vůbec ne, má-li daný kus panoramatickou střechu. Displej informačního systému má pomalou odezvu a špatnou viditelnost na slunci, takže už se dostáváme do doby, kdy bude u CC pohodlněji využitelné základní rádio. Posledním dílkem do mozaiky kritiky jsou malé přihrádky ve dveřích, do kterých se nevejde ani půl litrová petka. Vzadu pak nejsou žádné. Možná to zní, že interiér CC je průšvih, ale to rozhodně není. Je to útulné místo, ale musíte mu odpustit tyto drobné nedostatky.

Není to sportovní auto, ale „jen“ rychlejší a stylovější Passat

I když je to čtyřdveřové kupé s 3.6-litrovým šestiválcem o výkonu 300 koní, rovnou si prozraďme, že to není sportovní auto. Na to má příliš dlouhé, nepřesné a odtažité řízení. Pro sportovní jízdu není stvořený ani podvozek s adaptivními tlumiči DCC. Ten umí sympaticky ztuhnout a zajišťuje dostatek jistoty v zatáčkách, v kombinaci s pneumatikami Michelin Pilot Sport 4 z CC dělá velmi svižné auto. Ale při opravdu rychlé jízdě začne být vyměklý. Projevuje se těžkopádnost a nedotáčivé tendence. Naopak docela slušné jsou brzdy. Naštěstí vám to CC vynahradí při klidnější jízdě. Podvozek je plavný a dobře filtruje nerovnosti. CC na platformě PQ46 si s 18-palcovými koly rozumí lépe, než modernější sourozenci na platformě MQB. Dokonce i Audi A4 B9 na vyspělejší platformě MLB Evo s 19-palcovými koly na tom bylo hůř. Komfort se tak dá označit za velmi slušný. Trochu mu to kazí jen zvýšená hlučnost od podběhů a bezrámových oken. V tomto směru se auta za těch 10 let velmi posunula.

Motor 3.6 FSI je kapitolou sám pro sebe. Mohli byste si myslet, že jde o stejnou jednotku, jakou má i český miláček Škoda Superb 3.6. A ano, motor je to opravdu stejný, ale tady lehce upravený. Má jiný kompresní poměr, odlišný software a vyžaduje výhradně palivo s oktanovým číslem 98 a vyšším. Za to se odvděčí výkonem 299 koní, zatímco Superb disponuje „jen“ 260. Má dostatek síly už od volnoběhu a s chutí se vytáčí k 7000 otáčkám. Reakce na plyn jsou velmi rychlé a solidní je i poskytovaná dynamika. Do žebříčku 100-200 km/h se s časem 16.33 sekundy řadí mezi Škodu Octavii III RS 2.0 TSI a Ford Focus ST 2.0 EcoBoost. Ale mnohem lepší než rychlost v přímce je všudypřítomné charisma motoru. Takový už pod kapotami nových aut nenajdete. VR6 má jedinečný zvukový projev, který kombinuje hutnost objemných motorů s plechovým řinčením klasických šestiválců. Při klidné jízdě je krásně kultivovaný. Dobře si rozumí s šestistupňovým DSG, to vyvedete z míry jen výjimečně, a to hlavně při popojíždění za studena. Co už tak lichotivé není, je spotřeba. S hodně lehkou nohou budete jezdit za 10 litrů, klasika je 12-13, pokud jezdíte dravěji a hodně po městě, počítejte klidně s 14 a více litry.

Jak je spolehlivý VW CC 3.6 FSI V6?

Motor trpí na vstřikovače, které se zalepují karbonem (přes 3000 za kus bez práce). Svíčky se mají měnit po 90 000 kilometrech (necelých 300 Kč za kus bez práce), ale tento interval odborníci doporučují zkrátit na 60 000 kilometrů, aby se předešlo problémům se zapalovacími cívkami. Pozor si dejte i na chrastící rozvody, ty se mění okolo 250 000 kilometrů (až 25 000 Kč s prací). Jinak jde o velmi spolehlivý motor. U více ojetých kusů už nemusí nejlépe sloužit tlumiče DCC (sada až 50 000 Kč). Známý je problém umírajícího řízení. Šestistupňová dvouspojková převodovka DSG DQ250 je spolehlivá, pokud se o ni řádně staráte. Doporučuje se zkrátit interval výměny oleje z 60 000 na 50 000 kilometrů (stojí okolo 10 000 Kč). Stejný interval by se měl dodržet i u systému pohonu všech kol Haldex. Spojky v převodovce vydrží zpravidla 250 000 kilometrů. Jak poznáte, že už má převodovka dost? Jeďte 50 km/h na pátý rychlostní stupeň a přidejte. Auto by mělo plynule zrychlovat bez kolísání otáček kvůli prokluzování spojek.

Kdo je cílovou skupinou pro ojetý Volkswagen CC s okouzlujícím, ale užraným 3.6 FSI?

VW CC 3.6 FSI není pro každého. Nedokáže obhájit náklady na spotřebovaný benzin a s trochou smůly i servis. Takové kouzlo prostě nemá. Je to dobře jezdící auto s charismatickým motorem, takovým, jaký se stal vzpomínkou na minulost. V novém autě této třídy už si nic podobného nepořídíte. Pokud jste fanouškem VW a stačí vám ke štěstí stylové auto s působivým motorem, klidně si ho kupte. Volkswagen CC 3.6 V6 FSI si může odvézt 7 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Jedinečný motor VR6

  • Komfortní podvozek s adaptivními tlumiči

  • Dobré brzdy

  • Tvrdý plast na palubní desce a středovém tunelu

  • Malé přihrádky ve dveřích

  • Vyšší spotřeba

  • Zvýšená hlučnost od bezrámových oken

Technické parametry

Motor: 3597 ccm V6
Výkon: 299 koní při 6600 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 2400-5300 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1704 kilogramů
0-100 km/h: 5.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 10-12 l/100 km
Objem kufru: 532 litrů

Fotogalerie