Rychlé Golfy jsou žijícími legendami, které se snaží odkazovat na skvělé GTI první generace. Některým se to za několik desítek let podařilo méně, jiným více. Třeba čtvrtá generace je spíše výsměchem původní verzi a šestá sice zaujme denní použitelností a rychlostí, ale je s ní nuda, nemá žádnou jiskru, chuť hrát si. Sedmá je velmi rychlým autem, hlavně ve verzi Performance či Clubsport, potěší při běžném jezdění a celkově nabízí vše, co by si člověk mohl přát, takže sterilitu jí lze prominout. A jak je na tom pátá? Dost možná se může pyšnit tím, že je nejhravějším Golfem GTI druhého tisíciletí.

A začneme kriticky. Pětkový Golf není vyloženě ošklivé auto, vypadá normálně. A bohužel to stejné lze říci i o GTI, vypadá pořád normálně. Já vím, že Golf GTI by měl splynout s davem a být trochu sleeperem, ale toto je příliš. Přední nárazník je nudný, po stranách má falešné nádechy a ten zadní zase vypadá jako z Fabie Junior. Zajímavosti jsou na něm dvě – červená linka na mřížce chladiče a exotická kola.

Přimhouří-li se oko nad kvalitou plastů v interiéru, tak si nemám nač stěžovat. Vše je po ruce, sedí se hezky nízko ve skvělých sedadlech a interiér jako by mě obtékal, tak to mám rád. Místa je uvnitř průměrně, ale uvítal bych spíše čtyřdveřovou verzi kvůli snazšímu využití zadních sedadel.

Při ranním dojíždění do práce mi pasuje jako p*del na hrnec. Auto se řídí snadno, je z něho dobrý výhled a spotřeba se pohybuje průměrně okolo 9 litrů, přijatelná hodnota. Dvouspojkový automat řadí hladce a rozházet ho umí akorát pomalé poskakování v kolonách. Tuhý podvozek stále poskytuje dostatek komfortu a odhlučnění je v dané kategorii na slušné úrovni.

Dá-li pedál plynu francouzák podlaze, přichází překvapení. Motor má minimální turbolag a dostatek točivého momentu prakticky v jakýchkoliv otáčkách. Točí se skoro do 7000 tisíc a poté tam převodovka bleskurychle kopne další stupeň, přičemž decentně zaduní do výfuku, ale za hranicí 6000 už mu trochu dochází dech. Mínusem je zvuk, zní příliš obyčejně, trochu dunivý čtyřválec, nic víc. Pochvalu si zaslouží podvozek, který se dlouho chová neutrálně a chvalitebně se vyhýbá nedotáčivosti. Při agresivním ubrání plynu či ťuknutí do brzd v zatáčce dokonce umí příjemně utahovat stopu vybočením zádě do strany. Na řízení reaguje rychle, na limitu působí jistě a je hezky obratný. Nehodí se mi k tomu akorát řízení bez zpětné vazby a velký volant s nepříjemnými výstupky na spodní straně.

Co se jízdy týče, přesně takto si představuju správný Golf GTI. Běžně použitelné auto, které za to umí pořádně vzít a v zatáčkách působí lehkým a obratným dojmem. Škoda, že nemá zajímavější designové doplňky a pořádné řízení, potom by to bylo vážně vynikající auto na každý den. Volkswagen Golf GTI V si zaslouží 7 hvězdiček.

Za propůjčení VW Golf děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • záběr v širokém spektru otáček

  • vynikající podvozek

  • pozice za volantem a sedadla

  •  nudný design

  • velký volant a řízení bez zpětné vazby

  • dvouspojková převodovka občas cukne

Technické parametry

Auto:Volkswagen Golf GTI V
Motor:1984 ccm L4 Turbo
Výkon:200 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment:280 Nm při 1800-5000 ot./min.
Převodovka:6-st. automatická
Pohon:FWD
Hmotnost:1335 kilogramů
0-100 km/h:6.9 sekund
Maximální rychlost:233 km/h
Průměrná spotřeba:9 litrů
Objem kufru:350 litrů