Volkswagen v roce 1950 doslova ohromil svět, představil ujetou dodávku, která skvěle jezdila a během pár let se dostala do celého světa. Říká si Type 1 a je to jedinečné  hippiesácké auto. Později přišel usedlejší Type 2 a třetí generací je ošklivé káčátko Type 3. Na začátku 90. let všichni obdivovali T4, který byl nadčasový a ve všech ohledech vynikající. V roce 2003 přišel T5, který je jízdně fantastickým autem, ale už ne tak spolehlivý jako T4. Poslední zástupce těchto středně velkých dodávek je T6, který se vyrábí od minulého roku a v nejvyšších výbavách se jedná o takovu dodávkovou verzi Audi A8.

Mě na parkovišti čeká plně vybavený Multivan T5 Highline s nejvýkonnějším naftovým motorem, který jsem si zapůjčil v Auto ESA na Černém Mostě. Obcházím ho ze všech stran a nestačím se divit. To auto se začalo vyrábět před 14 lety a pořád vypadá skvěle. Karoserie je moderní, působí elegantně a vyváženě. Přesuneme-li se dovnitř, je to stejná pohádka. Velká barevná obrazovka informačního systému, parádní kožená sedadla, výborná ergonomie, spousta odkládacích ploch a přebytek prostoru. Vzadu si můžete sedadla konfigurovat podle libosti a druhou, třetí nebo obě řady sedadel lze zcela vytáhnout a získat tím obří plochu.

Řadový pětiválec má zprvu hlučnější chod, ale po zahřátí je odhlučnění motoru chvalitebné, obtěžující zvuk je znát až ve vyšších otáčkách. 174 koní autu dodává příjemnou dynamiku a na dálnici není problém ukázat zadní světla nejednomu osobáku. Táhne od nízkých otáček a potěšit dokáže i spotřebou, která průměrně činí nějakých 9 litrů. Automatická převodovka řadí hladce, ale občas umí lehce zaváhat.

Překvapivý je podvozek, který skvěle filtruje 90 % nerovností a nevadí mu ani svižnější styl jízdy. Stačí si zvyknout na vysoký posed a okresku můžete vymetat stejně jako s klasickým osobákem.  A ten výhled do všech stran! Stejně dobře na tom je i odhlučnění a jen těžko se mi hledají chyby. Řízení je příjemné a brzdy silné. Dál nemám slov.

Chcete-li rychlou, pohodlnou, obratnou a hezkou dodávku, máte před sebou vážného kandidáta. Multivan umí všechno, odveze rodinu, přestěhuje celý barák, pohodlně odveze na dovolenou a potěší i překvapivou obratností na okresce. A kdo by chtěl něco ujetějšího, co ho pořídit s benzinovým šestiválcem 3.2-litru? Za mě 9 hvězdiček.

Za propůjčení vozu děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • silný a v rámci mezí i úsporný motor

  • skvěle naladěný podvozek

  • ergonomie interiéru

  • praktičnost

  • hlučnější motor ve vyšších otáčkách

Technické parametry

Motor2460 ccm L5 Turbo
Výkon174 koní při 3500 ot./min.
Točivý moment400 Nm při 2000 ot./min.
Převodovka6 st. manuální/automatická
PohonFWD/AWD
Hmotnost2174 kilogramů
0-100 km/h12.2 sekundy
Maximální rychlost188 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů