Říkáte si, proč tento článek publikuji znova, když byl zveřejněný včera? Bohužel, jsem tak skvělý a úžasný, že jsem ho omylem smazal a vysypal koš. Takže, ačkoliv to dělám nerad, musím ho napsat znovu. Sbohem X hodin mého života.

„Téčko“ je větší automobilová legenda než 911, Mustang nebo Corvette.

Legenda, když se vyřkne toto slovo, autíčkáři si představí Porsche 911, Ford Mustang nebo Chevrolet Corvette. Málokoho napadne, že mezi námi jezdí stroj, jehož historie sahá až do roku 1949. Volkswagen Transporter, jemuž se v první generaci T1 přezdívalo Bulli (spojení slov Bus a Last-und Lieferwagen), už je s námi 74 let, přičemž svět poznal celkem 7 generací. Ta poslední T7 se vyrábí pouze jako prémiový Multivan a stojí na platformě MQB. Zároveň si můžete koupit i T6.1 se základem v původní „dodávkové“ platformě T6. Mimo Multivan je dostupná jako Transporter, Caravelle a California. Mnozí Multivan T7 kritizují, že to není pravoplatný následník trůnu, prý si nezaslouží nosit jméno Multivan, ale měl by to být Sharan. Už po první zkušenosti s 1.4 TSI eHybrid s obytnou vestavbou Egoe jsem zjistil, že to jsou plané řeči, protože pořád je králem kategorie. O to víc jsem se těšil, až do recenze přijede Multivan s mým oblíbeným motorem 2.0 TSI.

Vybavený Multivan 2.0 TSI stojí přes 2 miliony, ale svou cenu si bez problému obhájí.

Platforma MQB Evo je známá především z běžných osobních aut, jakými jsou například Passat, Tiguan, Golf nebo Caddy. Dalo by se tak předpokládat, že nový Multivan bude menší než jeho brácha T6.1. To však není pravda a rozměrově mu je vyrovnaným sourozencem, přičemž mírně zaostává jen v některých vnitřních rozměrech. Hlavním poznávacím znamením, že je postaven na MQB, je delší kapota navazující na palubní desku, přičemž motor je umístěn poměrně hluboko, což snižuje těžiště. Krátká verze je s délkou 4 973 milimetrů o 69 milimetrů delší než T6.1, nicméně při porovnání verzí Long je T7 s 5173 milimetry o 131 milimetrů kratší. Šířkou 1941 milimetrů má o 37 milimetrů navrch. Střecha o výšce 1903 milimetrů je o 47 milimetrů blíže k zemi. Rozvor 3124 milimetrů je o 124 milimetrů delší. Za mě je Multivan T7 jedním z nejhezčích mikrobusů, není totiž tak výstřední jako ID. Buzz, ale ani tak tuctový jako T6.1. Líbí se mi především dvoubarevné lakování Černá Deep/Červená Fortana, za které si připlatíte 77 141 Kč. Tady je další hromada příplatků, takže z původní částky 1 538 395 Kč (Akční Multivan Long Style 2.0 TSI) se cena vyšplhala na 2 071 806 Kč. To se může zdát jako hodně, ale T7 za to stojí, opravdu.

T7 je tak dobrým autem, že nedostatky se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Na novém Multivanu mi vadí jen pár věcí. Tou první a rovnou nejotravnější je ovládání klimatizace. Teplota se nastavuje dotykovými ploškami pod displejem, které nejsou podsvícené, což znepříjemňuje noční jezdění (naopak ho zpříjemňují Matrix LED světla). Bohužel, zachránit to nedokáže ani hlasové ovládání, to je často zmatené. Menším problémem je infotainment, který sice potěší přehledným displejem místo klasických budíků, ale zklame dotykovou obrazovkou, kde už je systém o poznání složitější. Poslední vadou na kráse, která mě však takřka vůbec neomezovala, je použití tvrdých plastů na místech, kde bych ocenil měkčený materiál, například na dveřích. Pokud jste skalní fanoušci původních Téček, nový Multivan nenávidíte a těšíte se, jak ho pořádně zhejtím, tak vpravo nahoře je křížek. T7 je totiž tak dobré auto, že jedinou kritikou v tomto článku bude ta v tomto odstavci.

Praktický interiér potěší skvělými sedadly a kvalitním ozvučením Harman Kardon.

Interiér je opravdu líbivý, přičemž mu vévodí útulná sedadla, která patří k těm nejlepším na dlouhé cestování. Směšná je akorát masážní funkce, ta jen trapně nafukuje bederní opěrku. Vzadu už není lavice jako u předchůdců, ale pětice jednotlivých sedadel, která lze libovolně posouvat, nastavovat nebo otáčet, navíc mají vyhřívání. Uprostřed se nachází multifunkční stoleček, který doplňují další stolečky zabudované v opěradlech předních sedadel. Líbí se mi i velká panoramatická střecha, přes níž do interiéru putuje spousta přirozeného světla. Sice nemá zatahovací roletu, ale díky úpravě skla není otravné ani ostré slunce. Vyzdvihnout si zaslouží audio Harman Kardon. Praktická je i velká spousta odkládacích ploch nebo USB v zadních dveřích. Zavazadlový prostor má standardní objem 763 litrů, bez třetí řady sedadel 2171 a bez druhé 4005 litrů, u klasického provedení je to 469/1844/3672 litrů.

Zapomeňte na hybrid nebo 2.0 TDI, tím nejlepším motorem pro Multivan je benzinový 2.0 TSI.

Během testovacího týdne jsem nesčetněkrát slyšel, že do osobní dodávky se benzinový motor nehodí a jediným akceptovatelným agregátem je nafta 2.0 TDI. Já s tím zásadně nesouhlasím, protože přeplňovaný čtyřválec 2.0 TSI je skvělý. Tento motor se objevuje v tolika autech, že ho Volkswagen Group dotáhl téměř k dokonalosti. Je kultivovaný, silný, poměrně spolehlivý a docela úsporný. Úsporný? Dělám si srandu? Ne, opravdu to není motor, který by majitelům Multivanů působil trápení. Auto jsem nijak nešetřil, přičemž výsledná spotřeba po více než 1000 kilometrech byla okolo 10 l/100 km. Okresky umí za 7, dálnice za 9 a město za něco málo přes 10 l/100 km. A to jsou solidní hodnoty na mikrobus, který dynamikou překonává většinu osobáků. Dokonce jsem změřil zrychlení ze 100 na 200 km/h za 34.13 sekundy, čímž o 0.44 sekundy překonává Ford Focus Kombi 1.0 EcoBoost Hybrid (155 koní, 240 Nm, 1413 kg), zároveň dýchá na záda Volvu XC90 2.0 D5 (235 koní, 480 Nm, 1951 kg), za nímž zaostává pouze 2.12 sekundy. Vděčí za to dobré aerodynamice, rychlé sedmistupňové převodovce DSG a motoru, který produkuje výkon 204 koní při 5000-6500 ot./min. a točivý moment 320 Nm při 1600-4300 ot./min. Maximální rychlost je až kus za hranicí 210 km/h, a to i navzdory tomu, že výrobce udává 200 km/h. Dokonce i papírové zrychlení z 0 na 100 km/h za 9.4 sekundy jsem překonal, dostal jsem se k 9 sekundám. Nejlepší na tom všem je, že tady máme osobní dodávku, která bez problému dokáže konstantně držet dálniční rychlost 200 km/h, u čehož je stabilní a ovladatelná jako běžný osobák.

Píšu recenzi o dodávce, ale básním o tom, jak jezdí 200 km/h po dálnicích a řeže zatáčky na okreskách, kdo by to čekal?

Skvělému motoru sekunduje výborné odhlučnění a skvěle naladěný podvozek. Krásně filtruje nástrahy českých silnic, ale zároveň řidiči dává jistotu v zatáčkách. Multivan se totiž umí rozvášnit i na okreskách, kde bez problému stíhá klasická osobní auta. Když to člověk s tou vášní přežene, přejde do výrazné, ale čitelné nedotáčivosti. Příjemně rychlé je řízení, slušné jsou brzdy a převodovka na stisk pádel reaguje pohotově než automaty v mnohých sportovních autech. Avšak většina lidí s ním bude jezdit předpisově, což Multivanu svědčí ještě víc. Ptáte se, jestli je adaptivní podvozek DCC nutným příplatkem? Není, ale jízdní vlastnosti včetně komfortu posouvá na vyšší úroveň. Mimo standardní adaptivní tlumiče DCC, kterými je vybaveno testované auto, je k dispozici ještě dynamický podvozek DCC, jenž snižuje světlou výšku z původních 152 na 132 milimetrů. Důvodem, proč volit klasiku, je fakt, že v budoucnu budou žádanější obyčejné podvozky, které jsou u ojetin méně náročné na údržbu.

Klasický Multivan T7 si zamiluje celá rodina, ale s motorem 2.0 TSI si ho oblíbí i táta, který rád řídí.

Píšu o rodinné dodávce pro 7 lidí a básním tady o tom, jak s ní lítám po okreskách a jezdím 200 km/h po dálnicích. Trochu ujeté, nemyslíte? Ale to je právě ten důvod, proč jsem si Multivan s motorem 2.0 TSI tak oblíbil. Nejenže jde o parťáka, kterého bude milovat celá rodina pro jeho komfortní a praktickou stránku, ale užívat si ho bude i táta, který dostane parádně jezdící auto s vynikajícím motorem. Sice vypadá jako nudné MPV, ale ve výsledku je to mikrobus s duší. 9 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Skvělý motor 2.0 TSI (dynamika/kultivovanost/spotřeba)

  • Chytře a rychle řadící převodovka DSG

  • Dobře naladěný podvozek (ovladatelnost, komfort)

  • Kvalitní odhlučnění

  • Praktičnost

  • Pohodlná sedadla

  • Absence pohonu 4×4

  • Dotykové ovládání klimatizace bez podsvícení

  • Složitý informační systém

  • Pár laciných/tvrdých plastů v interiéru

Technické parametry

Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 204 koní při 5000-6500 ot./min.
Točivý moment: 320 Nm při 1600-4300 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 2062 kilogramů
0-100 km/h: 9.4 sekundy
Maximální rychlost: 200 km/h
Průměrná spotřeba: 9 l/100 km
Objem kufru: 763/2171/4005 litrů

Fotogalerie: Volkswagen T7 Multivan Long Style 2.0 TSI DSG