Ačkoli se na stránkách Volkswagenu uvádí jako „Nový Tiguan“, zase tak nový není. Což ale naopak někomu může vyhovovat. Novinka se skrývá pod kapotou a stojí za to. Na první pohled se toho u Tiguanu moc nezměnilo. Přední světla připomínají ta z nového Golfu a zadní mají novou grafiku. Mezi zadními světly najdeme název modelu uprostřed pod logem, jako to u nových Volkswagenů bývá. V interiéru se také žádný šok nekoná. Ovládání klimatizace dostalo nový panel, který je dotykový. Je to sice drobná změna, ale v interiéru to vypadá hezky. Oproti Golfu jsou plošky navíc podsvětlené a na klasickém místě.To platí i například pro ovládání světel, které je starým známým otočným ovladačem. Ani jedna z těchto věcí není něco, co by bylo potřeba ovládat každých pár minut a tak by vás změna moc rušila, pro někoho, kdo si nechce zvykat na nová řešení, to však může být příjemné. Co by však zasloužilo nové řešení, to je head-up displej, který se stále nepromítá na čelní sklo, ale na destičku před ním.

Světla jsem měl ve výbavě IQ.LIGHT a musím uznat, že pro jízdu v noci je to skvělá volba. Nejen, že výborně svítí, což je to hlavní, ale umí i selektivně snižovat jas, aby vás neoslňovaly dopravní značky. Pak naopak zesílit jas na dálnici, v offroad režimu svítit více do stran a jak asi tušíte, vyhýbat se okolnímu provozu, takže stále dobře vidíte, ale neoslňujete. Tiguan je SUV v takové optimální velikosti. Pokud je pro vás Touareg moc velký (a nebo drahý), je tu Tiguan. Samozřejmě nenabídne tolik prostoru, jako větší brácha, nějaké stísněnosti se však bát nemusíte. Sám jsem auto využil k přesunu dvou dospělých, dvou dětí a hromady nákladu. A nebyl to absolutně žádný problém. Množství věcí, které šly do kufru, sice vypadalo děsivě, nakonec nebylo potřeba ani dávat pryč roletku, vše se v kufru vešlo pod ní.

Elegance se Tiguanu upřít nedá, zvláště v této hnědé barvě. S tou ladil i hnědý kožený interiér. A ačkoliv nejsem příznivce hnědé barvy a pro exteriér bych osobně zvolil jinou, tak v interiéru jsem si připadal jako v pokojíčku. Hodně pomáhá panoramatická střecha, která je prosklená opravdu téměř celá a do interiéru se tak dostane plno denního světla. Hlavní výhodu má taková střecha ale samozřejmě pro cestující vzadu, takže pasažéři v druhé řadě byli nadšeni výhledem. V mém případě to byl výhled na padající vločky, kterých padalo více a více a byly větší a větší. Až nastala celkem slušná chumelenice, silnice se ztratily pod vrstvou sněhu. A já jel naprosto spokojeně dál. V příjemném interiéru a s pohonem všech kol, který mohu doporučit. Můj názor je, že pokud auto vypadá, že může jet do terénu, mělo by mít pohon všech kol. Když už šlo více do tuhého, aktivoval jsem jízdní režim do sněhu. Neříkám, že by to bez něj nešlo, ale přidá klidu na duši. Trochu otupí reakce a jízda je pak krásně plynulá. Ani v takových zhoršených podmínkách tedy jízda nebyla žádným nepříjemným zážitkem. Ale samozřejmě to byla větší radost, když bylo hezky a sucho. Pak jsem si mohl vychutnat výkon a adaptivní podvozek, který mohu naprosto doporučit. Možnosti nastavení jsou hodně široké. Ani na nejtužší režim není přehnaně tvrdý, ale na nejkomfortnější je opravdu parádně houpavý.

Hlavní novinkou je však motor. Na první pohled se nejedná o žádnou velkou změnu, vždyť i dříve jste mohli mít 2.0 TDI s výkonem 140 kW. Nyní je to 147 kW. Ale není to jen o kilowatech. Nový motor je opravdu nový a vynikající. Zatímco předchozí 140 kW byl spíše mdlý s nevýrazným projevem a průměrnou spotřebou, ten nový nabídne výborný zátah, příjemný zvuk a skvělou spotřebu. S Tiguanem s motorem 2.0 TDI 140 kW jsem najezdil hodně kilometrů a spotřebu jsem měl nějakých sedm až osm litrů na sto. S tímto novým jsem byl na šesti litrech a to nebyly rozhodně ideální podmínky. Pokud to máte jako já, že od naftového motoru očekáváte hlavně dobrou spotřebu, znatelný točivý moment a kultivovaný chod jako příjemný bonus, je toto motor přesně pro vás.

S tímto silnějším naftovým dvoulitrem se ale váže pohon všech kol, automatická převodovka a vyšší výbavy. A to něco stojí. V tomto případě 1 186 900 Kč. Pokud však chcete ušetřit, rozhodně se nemusíte vůbec bát pořízení slabšího naftového motoru, který nabídne 110 kW. Projev má také skvělý a spotřebu ještě příznivější. Pak vás Tiguan vyjde na 768 900 v základní výbavě pojmenované jednoduše Tiguan, s manuální převodovkou a pohonem předních kol.  Nový Tiguan možná neoslní novinkami na první pohled. Je to ale vůbec potřeba? Jedná se o prostorné, pohodlné a kvalitní SUV střední velikosti se skvělým naftovým motorem. A to je to hlavní.

Fotogalerie Volkswagen Tiguan